Giresun Pamukkale Nerede?

Giresun’un Dereli ilçesinde ‘Göksu Travertenleri Projesi’ ile oluşturulan göletler, turkuaz ve beyaz renkleriyle mini Pamukkale’yi andırıyor.

Giresun traverten doğal mı?

Ordu’dan ziyarete gelen Ertan Uzunçakmak, Göksu Travertenleri’nin görsel olarak çok güzel olduğunu ifade etti. Uzunçakmak, ‘Biz Ordu’dan geliyoruz. Buranın ününü duymuştuk. Sodalı suyun akışı sayesinde oluşan bir doğal yapı anladığım kadarıyla.

Giresun traverten nerede?

Giresun İli, Dereli İlçesi, Pınarlar Köyü’nde bulunan Göksu Travertenleri, bölgede bulunan Mavigöl’e rengini veren suların kaynağını oluşturmaktadır.

Pamukkale travertenleri nerede yer almaktadır?

Pamukkale Travertenleri dünyaca ünlü beyaz bir cennet. Denizli’de bulunan bu travertenler yıl boyunca turist çekiyor.

Mavi Göl Giresun nasıl gidilir?

Giresun il merkezinden ve Dereli tabelaları gördüklerinde hemen o yöne dönüp, daha sonra yola devan edin bu yol sizi Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı yazan tabelasına götürecektir. Bu yoldan dönerek devam etikten sonra Giresun – Şebinkarahisar Yolu üzerinde bulunan Mavi Göle ulaşacaksınız.

Giresun’un kaç kazası var?

Giresun, Karadeniz bölgesinin bir ilidir. 16 ilçesinden 8’i Karadeniz sahilindedir. Bu ilçeler / sahil yoluyla bağlanır.

Pamukkale travertenleri hangi mahallede?

Pamukkale ilçesi Denizli Merkeze 22 kilometre uzaklığında ve kuzeyinde bulunan bir ilçedir. Denizli ilimize bağlıdır. Turistik açıdan önemli ilçelerimizden biri olan Pamukkale Büyük Menderes Nehrinin bir kolu olan Çürüksu Çayının doğduğu yerde bulunmaktadır.

Pamukkale Travertenleri hangi ilimizde bulunmaktadır?

Pamukkale ülkemizin güneybatısında bulunan Denizli ilinde bulunur ve ülkemizin en ünlü turizm yerlerinden olan doğal bir bölgedir. Pamukkale, Menderes Nehri Vadisi’nde yer alır.Unesco Dünya mirasları Listesinde yer alan Pamukkale Travertenleri ile ünlüdür.

Traverten dünyada nerelerde var?

Dünyadaki en güzel traverten örneklerinden birisi Denizli-Pamukkale travertenleridir. Bunun dışında, Antalya çevresinde de traverten taraçlarına rastlanır. Travertenler aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir.

See also:  Kapadokya Yeraltı Şehri Nerede?

Mavi Göl Giresun’un hangi ilçesinde?

Giresun’un Dereli ilçesi sınırları içerisinde ve ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta, Kuzalan Tabiat Parkı’nın eşsiz değerlerinden biri olan Mavi Göl, üç gölün birleşiminden meydana gelmekte ve yöre halkı tarafından ”Sodalı Göl veya Göğ Göl” olarak bilinmektedir.

Giresun Mavi Göl merkeze kaç km?

Giresun iline 45 kilometre, Dereli ilçesine 13 kilometre mesafedeki bu tabiat parkı, Alancık köyünün, Kuzalan mahallesinde bulunur.

Giresun Mavi Göl yüzülür mü?

Giresun’un Dereli ilçesinde bulunan ve doğal sodadan oluşan ‘Mavi Göl’ ziyaretçilerini ağırlıyor. Görenlerin tekrar tekrar baktığı ayrılmak istemediği Mavi Göl yaz aylarında ise serinlemek isteyenlerin ve sodalı suda yüzmek isteyenlerin durağı haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.