Izmir Agora Antik Kenti Nerede?

Agora Nerededir? Çankaya – İkiçeşmelik bölgesinde yer alan Agora Ören Yeri ulaşım açısından kolay bir konumdadır. Çankaya Katlı Otoparkı’nın yanında yer alan İzmir Agora Antik Kenti’ne Metro ile Çankaya Durağında veya Basmane durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İzmir Agora Avm hangi semtte?

İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtinde bulunan Agora antik kenti, Roma Dönemi’ne (M.S. 2. yy) tarihlenir. “Agora” sözcüğü, “kent meydanı, çarşı, pazar yeri” anlamına gelir. Hippodamos şehir planına uygun olarak, merkeze yakın bir yerde üç kat halinde inşa edilmiştir.

İzmir Agora antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Grekçe bir kelime olan Agora, “toplanılan yer, kent meydanı, çarşı, pazar yeri” gibi anlamlara gelmektedir. Antik Çağ’da agoraların ticari, siyasi ve dini fonksiyonlarının yanı sıra sanatın yoğunlaştığı ve birçok sosyal olayların geçtiği veya gerçekleştirildiği kentin odak noktası olduğunu bilinmektedir.

Agora nereye bağlı?

Agora Antik Kenti Tarihi

İzmir’de bulunan Agora Antik Kenti M.Ö. 4. yüzyılda Smyrna isimli Antik kentin taşınmış olduğu Pagos’un kuzey tarafında bulunur. Etrafında çeşitli kamu binaları da bulunmaktadır.

Agora ören yerine nasıl gidilir?

Konak bölgesindeki en çok ziyaret edilen yerlerden Smyrna Agora Antik Kenti adresine toplu taşıma ile nasıl gidilir burada bulabilirsiniz.

 1. Otobüs: 20, 23, 253, 691.
 2. Tren: MENEMEN – CUMAOVASI.
 3. Metro: İZMIR METROSU.
 4. Vapur: BOSTANLI – KONAK.

Agora saat kaça kadar açık?

Agora AVM, hafta içi hergün saat 10:00 ile saat 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Agora AVM Hangi mağazalar var?

 • ACCESSORIZE.
 • ADİDAS AGORA AVM.
 • ADİDAS KİDS.
 • AFRODİD PARFÜM.
 • ALTINBAŞ MAĞAZASI İZMİR AGORA AVM.
 • ARÇELİK AGORA AVM.
 • ARİFOĞLU.
 • ATASAY KUYUMCULUK.
 • Agora nedir tarih kısaca?

  Agora (Yunanca : Ἀγορά, Agorá), antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan olup, Helenistik dönemde şekillenip Roma İmparatorluğu’nda ortaya çıkan forumların öncülüdür.

  See also:  Pamukkale Puanlarımı Nasıl Kullanırım?

  Agora nedir kent yaşamındaki önemi?

  Grekçe bir kelime olan Agora, “toplanılan yer, kent meydanı, çarşı, pazar yeri” gibi anlamlara gelmektedir. Antik Çağ’da agoraların ticari, siyasi ve dini fonksiyonlarının yanı sıra sanatın yoğunlaştığı ve birçok sosyal olayların geçtiği veya gerçekleştirildiği kentin odak noktası olduğunu bilinmektedir.

  İzmir Agora saat kaça kadar açık?

  Agora Eğlence Merkezi, açıldığı günden beri 7’den 70’e tüm eğlence tutkunlarının yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. İçindeki çocuğu yaşatan her yaştan ziyaretçiye keyifle vakit geçirmeyi vaad eden Agora Eğlence Merkezi; hergün 10:00 – 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  Zeugma Antik Kenti nerede?

  Belkıs/Zeugma Antik Kenti, Gaziantep ili, Nizip İlçesi, Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır.

  Roma kentlerinde pazar yerine ne ad verilir?

  Agora: Gezmek, görmek, çarşı pazar manasındadır.

  Antik Yunan kentlerinde yurttaşların çeşitli etkinlikler için toplandığı alan. Eski Yunan ve Roma şehirlerinde ticari, resmi, adli, siyasi ve dini fonksiyonları olan açık toplantı alanı. Roma’da buna Forum adı verilir.

  Agora kaç yılında kuruldu?

  İzmir Agorası veya Smyrna Agorası, günümüzde İzmir’in Konak ilçesinde bulunan ve MÖ 4. yüzyılda kurulan agoradır. Zamanında kentin devlet agorası olarak işlev gördü. MS 178’de meydana gelen depremin ardından Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un desteğiyle yeniden inşa edildi.

  Efes girişi ne kadar?

  Efes antik kentine giriş ücreti kişi başı 100 TL’dir. Efes antik kenti içerisinde yer alan yamaç evler bu fiyatın dışında kalmaktadır. Yamaç evleri de görmek isteyen ziyaretçiler ekstradan 45 TL daha ödemek zorundalar. Eğer bir müze kartınız bulunuyorsa, müze dahilinde olduğundan ötürü Efes’e giriş sağlayabilirsiniz.

  Izmirde kaç tane müze var?

  İzmir’in Müzeleri (Tarihi Eserler ile Dolu 21 Müze)

  See also:  Bayram Resmi Tatil Ne Zaman Bitiyor?

  Ören yeri ne demektir?

  Ören, Türk Dil Kurumu’nca Kalıntı kelimesine karşılık gelmekte. Yani, ören yeri dediğimizde doğal ve/ya tarihi uygarlıklardan kalan, değeri olan kalıntılar ifade edilmekte.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.