Letoon Antik Kenti Nerede?

Letoon Antik Kenti Nerede? Letoon Antik Kenti, Ege Bölgesindeki Muğla ilinde bulunuyor. Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlı Kumluova Köyü sınırları içindedir. Fethiye-Kaş karayolunu kullanarak ören yerine gidebilirsiniz.

Letoon hangi şehirde?

Letoon (Antik Yunanca: Λητώον Lētōon), Fethiye yakınlarındaki antik kent. Fethiye – Kaş karayolunun 65. kilometresinde Kumluova Köyü yakınında bulunmaktadır. Şair Ovidius’un anlattığı bir öyküye göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulmuştur.

Xanthos Letoon hangi ilimizde?

XANTHOS: Fethiye’ye 46 km. uzaklıkta, Kınık köyü yakınlarında bulunan Xanthos, Antik Çağda Likya’nın en büyük idari merkezi idi.

Letoon ören yeri nerede?

Kaş – Fethiye karayolunda, Kaş’a 50 km uzaklıkta, Kınık yakınından ayrılan 4 km lik bir yol bizi Bozoluk Köyü’ndeki Letoon harabelerine götürür. Letoon, Tanrı Apollon ve Artemis’in annesi Leto adına kurulmuş bir şehirdir.

Sidyma antik kenti nerede?

Sidyma (Yunanca: Σίδυμα), Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bulunan bir Likya antik kentidir.

Letoon marka hangi ülkenin?

Letoon 1987 yılında tamamen Türk sermayeli olarak gayet mütevazi bir kuruluş hikayesine sahip.

Letoon markası kimin?

Uzun yıllardır ayakkabı sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren Cuman Aslan, 2015 yılında Letoon’un Türkiye ve dünya haklarını satın aldı.

Xanthos kapalı mı?

Xanthos Antik Kenti Ziyaret Saati;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası, Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Ksantos nerede?

Ksantos (Likçe: Arnna, Yunanca: Ξάνθος Ksanthos), Kaş’ın Kınık köyündeki antik kent. Kaş kara yoluna 70 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antik Çağda Likya’ya başkentlik yapmıştır. UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine alınmıştır.

Xanthos Letoon ne zaman yapıldı?

1840 yılında keşfedilen Letoon kutsal alanında otuz altı oturma sıralı tiyatro, bazilika, yazıtlar, üç tapınak, imparatorluk kült binasına bağlı yuvarlak bir portiko ve L biçiminde bir stoa bulunmaktadır. Leto’nun tanrısal ikiz çocukları Apollon ve Artemis anneleriyle birlikte birer tapınak ile onurlandırılmıştır.

See also:  Kktc Adli Tatil Ne Zaman?

Yara Polis antik Kenti nerede?

Denizli’nin 17 kilometre kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti’nin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen birçok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.

Truva antik kenti nerede?

Homeros’un İlyada Destanı’nda bahsedilen Troya Savaşı’nın yapıldığı yer olarak da bilinen Troya Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 1998 yılında girmiştir. MÖ 3000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi ile dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan kent, Çanakkale il sınırları içinde yer almaktadır.

Xanthos Letoon nasıl okunur?

Bu arada yazılışı farklı olan xanthos letoon nasıl okunur diye merak edecek olursanız sentos ve Lituan şeklinde telaffuz uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.