Maya Uygarlığının Önemli Bir Kenti Olan Chichen Itza Hangi Ülkededir?

Chichen Itza (ya da okunuşuyla Çiçen İtza), Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir İtza Maya kentidir. Muhtemelen bir dönem Yucatan’ın dini merkezi olmuştur. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır.

Chichen Itza Piramidi kim tarafından yapılmıştır?

Chichen itza, “itza’ların kuyuağzı” anlamına geliyormuş. Buranın en önemli yapıtı El Castillo yani Kukultan tapınağı. MS. 600 senesinde Maya’lar tarafından yapılmış. Ama bu yapı içeride bırakılarak, dış kısmına bugün ki görünümü olan piramidi MS 1200 senesinde Toltekler yapmışlar.

Chichen Itza nedir ingilizce?

Chichen Itza is a city where the Maya people of Itza, which is a Mayan Indian community, lived. It is ocated in Yucatan, Mexico. The city is the country’s second most visited archaeological site. The historic city is visited by more than 2 million tourists a year.

Chichen Itza kaç yaşında?

Kent, Kristof Kolomb öncesinde kurulmuş bir yerleşimdir. Chichen Itza yerleşimi, MS 750 ile 900 yılları arasında oluşmaya başlamıştır. Yerleşimin en son hali ise MS 900 yılından sonra şekillenmiştir.

At The Mouth Of The Well of the itza ne demek?

cancun’dan 2-3 saatlik bir otobus yolculuguyla ulasılabilen, maya medeniyetinin ne kadar ileri asmis oldugunu gozler onune seren gorulesi yerdir. kelime anlamı olarak ‘mouth of the well of the itza’ yani itza(bir maya kabilesi) insanlarının kuyusunun agzı demektir. ana piramitteki sayılar, oranlar insani sasirtir.

Mayalar kimdir nerede yaşamışlardır?

Maya uygarlığı, Kızılderili Maya halkları tarafından kurulan Kolomb öncesi Amerika uygarlıklardan biridir. Bir Orta Amerika uygarlığı olan Maya uygarlığı, binlerce yıl boyunca Meksika’nın güneydoğusundan, Honduras, El Salvador ve Guatemala’ya kadar uzanan Mezoamerika bölgesinde hüküm sürmüştür.

See also:  1 Haftalık Ara Tatil Ne Zaman 2022?

Maya piramitleri ne zaman yapıldı?

Maya Uygarlığı döneminde M.S 8-12. yüzyıllarda 9 katlı olarak inşa edilen ‘El Castillo’, dört tarafındaki 91’er basamaklı merdivenle tepe noktasındaki tapınağa ulaşılabilinecek şekilde inşa edilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.