Sagalassos Antik Kenti Hangi Ilimizdedir?

Sagalassos Antik Kenti (Burdur)

Sagalassos ücretli mi?

Sagalassos Antik Kenti’ne girişler ücretlidir. Kent’e girişler yetişkinler için 14 TL’dir. MüzeKart geçerlidir. Müze kartı olanlar yıl boyunca ücretsiz giriş yapabilirler.

Sagalassos da kimler yaşamış?

Sagalassoslular M.Ö. 3. bin yılın sonlarında Batı ve Güney Anadolu’da yaşayan Luvi kabilelerinin bir kolu olan Pisidia halklarındandır. M.Ö. 333 yılında Büyük İskender, bu şehri ele geçirmiştir.

Sagalassos antik kenti hangi ülkede?

Sagalassos, (Yunanca: Σαγαλασσός) Antalya’ya 110, Isparta’ya 41 km uzaklıkta, Burdur’un Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeydoğusunda yer alan antik bir kenttir. Antik Yunan’da Pisidya’nın başkenti olan bu şehrin çoğu yapısı kısmen de olsa ayakta kalabilmiştir.

Sagalassos kac yillik?

Burdur’un Ağlasun ilçesinde ‘aşkların ve imparatorların şehri’ olarak bilinen, 1750 rakımdaki 5 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti, senenin ilk 6 ayında 27 bin 740 ziyaretçi ağırladı.

Sagalassos kaç TL?

MÜZEKART YENİ YIL

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum SAGALASSOS ÖRENYERİ AĞLASUN BURDUR
Şehir BURDUR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 14 TL

Sagalassos giriş ücreti ne kadar?

Antik Kente giriş ücreti 14 Türk Lirasıdır. Sagalassos, haftanın her günü ziyarete açıktır. Yaz döneminde 09:00 – 19:00, kış döneminde 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kentin efsanesi bulunmuyor ama kentin simgesi olan Antonin Çeşmesinin hikayesi bulunuyor.

Sagalassos Hangi medeniyet?

Çok yükseklerde bir dağın eteklerinde çok güzel bir medeniyet kurulmuş zamanında, Sagalassos… Adını Hititlerin bir kolu olan Luwilerden aldığı varsayılır. Bu güzel antik kent ulaşımının zor olması ve sık kullanılan yollar üzerinde yer almamasından dolayı geç keşfedilmiş.

Sagalassos kim yaptı?

MÖ 333’te Büyük İskender’in fethettiği kent, Roma İmparatorluğu’na MÖ 25’te bağlanır ve hızla gelişir. Roma İmparatoru Hadrian’ın (MS 117-138), Sagalassos’a Pisidya eyaletinin (bugün Göller Bölgesi) birinci kenti ünvanını vermesiyle, en büyük anıtları inşa edilir.

See also:  Hangi Günler Yarım Gün Tatil?

Sagalassos anlami nedir?

Sagalassos kelimesinin anlamı, buradaki yazıtlarda ismi geçen ve Agalassoslu diye bahsedilen bir rahipten geliyor. Antik şehrin adının ise bilinen bir anlamı yok. “Aşkların ve İmparatorların Şehri” olarak bilinen Sagalassos Antik Kenti’nin tarihi günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Antoninler Çeşmesi nerede?

Antoninler Çeşmesi, Burdur ili, Ağlasun ilçesinde yer alan Sagalassos Antik Kenti’nde bulunan bir tarihi bir çeşmedir.

Sagalassos neresi?

Sagalassos Antik Kenti Nerede? Sagalassos antik kenti Burdur’da bulunmaktadır. Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alan bir antik kenttir.

Galapagos antik kenti nerede?

Galapagos Adaları (İspanyolca: Islas Galápagos, resmi: Archipiélago de Colón), Colón Takımadaları olarak da bilinir, Büyük Okyanusun doğusunda Ekvador’a bağlı takımadalar. Uzak ve izole bir konumda olan adalar, Güney Amerika kıtasının yaklaşık 1000 km batısında yer alır.

Sagalassos Antik Kenti kaç yılında kuruldu?

Sagalassos Antik Kenti – Burdur

Sagalassos, Pisidia Bölgesi’nin Roma İmparatorluk Dönemi’nin en önemli şehridir. Şehirde bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Roma Dönemi’ne aittir. Sagalassos’un ilk tespiti 1706 yılında Fransız gezgin Paul Lucas tarafından yapılmıştır.

Sagalassos antik kenti ne zaman kuruldu?

Tanımamız ve tanıtmamız gereken bu antik kentin; orijinal yapısının neredeyse büyük bir kısmını korumuş durumdadır. Ağlasun’a 7 km. uzaklıkta bulunan kent; güvenlik ve su kaynaklarının bol olması nedeniyle, 1450 ve 1600 metre yüksekliğe kurulmuştur.

Sagalassos Antalya arası kaç km?

Sagalassos Antik Kenti; Türkiye’nin güneybatısında yer alan Burdur, Isparta ve Antalya il sınırlarının kesiştiği yerdedir. Günümüzde Antalya iline 100 km, Burdur iline 30 kilometre uzaklıkta, Ağlasun ilçesine ise sadece 7 kilometrelik bir mesafededir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.