Şar Antik Kenti Nerede?

Şar Antik Kenti, günümüzde Adana ilinin içinde Tufanbeyli ilçesinin Kayseri il sınırına çok yakındır. Hitit, Roma ve Bizans döneminde yaşamış olan bu kentin günümüze gelen kalıntıları Roma döneminde ki yapıtlardır. Şar’la ilgili en çok bilinen ayin merkezi idi.
Şar ya da Komana (eski adıyla Comana), Adana’nın en kuzeyinde Tufanbeyli ilçesine bağlı Şarköy’de bulunan bir örenyeridir. Eski dönemde Hitit’ler tarafından kullanılan dini bir merkez olarak bilinir.

Şar Harabeleri nerede?

Şar’ın Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde Tufanbeyli’ye uzaklığı 20 km ve Adana’ya uzaklığı 211 km’dir. Adana-Kayseri il sınırına birkaç km uzaklıktadır. Hitit çağında (Kumanni) adı ile anıları merkez Romalılar devrinde (Komana) adı ile karşımıza çıkar.

Şar Antik Kenti nasıl gidilir?

Şar Komana Antik Kenti’ne toplu taşıma ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Tufanbeyli İlçesi’ne Yüreğir otogardan kalkan minibüslerle ulaştıktan sonra Şar mahallesine ulaşmak için özel araç bulmak gerekmektedir. Şar Komana Antik Kenti’ne giriş ücretsizdir.

Komana nerede?

Tokat’ta bulunan Komana Pontika Antik Kenti’nde bu yıl yürütülen kazılarda, antik kentin bilinen tarihinden 1300 yıl öncesine ait Helenistik dönem yerleşimine dair izlere rastlandı.

Zeugma Antik Kenti nerede?

Belkıs/Zeugma Antik Kenti, Gaziantep ili, Nizip İlçesi, Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır.

Sardes antik Kenti hangi günler açık?

Sardes Antik Kenti Ziyaret Günleri ve Saatleri

Sardes Antik Kenti’ni Nisan – Ekim ayları arasında 08.00 – 19.00, Kasım – Mart ayları arasında ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ören yeri yılın her günü ziyarete açıktır.

Adana’daki Anavarza Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, 4 bin dönüm araziye inşa edilmiş bir antik kent olan Anavarza’nın, o dönemki bütün savaşlardan galip çıkması dolayısıyla ‘yenilmez şehir’ olarak bilindiğini söyledi.

See also:  Pamukkale Travertenleri Hangi Tür Kayaç Türüdür?

SAR nerede?

Şar Antik Kenti – Çağlayan Göksun Kahramanmaraş

Magnopolis nerede?

Evpatorya ya da Magnopolis, Pontus Krallığı sınırları içerisinde yer alan bir Helenistik şehir. Şehir VI. Mitridat tarafından Lycus ile Iris arasında yer alan Phanaroea Ovası’nda kurulmuştur. Şehir Armenia Minor ve Bitinya arasındaki doğu-batı, Amisos ile Caesarea Mazaca kuzey-güney bağlantı noktası durumundaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.