Soli Antik Kenti Nerede?

Soli Antik Kenti Hakkında SİT alanı olarak kabul edilen Soli Antik Kenti, Mersin-Mezitli’ye bağlı olan Viranşehir’de bulunmaktadır. Tarihten bu güne Soloi, Solipolis ve Pompeipolis isimleriyle anılmıştır. M.Ö. 700’lü yıllarda yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlamıştır.

Soli neresi?

Soli (Soloi, Solipolis ve Pompeopolis olarak, ayrıca Yunanca Σόλοι olarak da bilinir), Mersin’de antik bir kent.

Mersin Soli nereye bağlı?

Semt/Mahalle olarak Menderes Mh. ve Mezitli ilçesine bağlıdır. Ptt-soli Şubesi haritası Mersin ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir. Ptt-soli Şubesi posta kodu 33190. Rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) 9 metredir.

Soli Harabeleri kim yaptı?

Stratejik konumu, madenleri, su kaynağına olan yakınlığı, verimli toprakları ve limanı sayesinde Soli Antik Kenti Kıbrıs’ın en önemli kentlerinden biri haline gelmiştir. MÖ. 500 yıllarında Persler kenti devralmış ve Soli halkını kontrol altında tutmak amacıyla Soli yakınlarına Vuni Sarayı’nı inşa etmişlerdir.

Soli Antik Kenti nerede Kıbrıs?

Lefke bölgesinde yer alan Soli, Kuzey Kıbrıs’ta ziyaret edilebilecek antik çağ şehirlerinden bir tanesi. Verimli topraklar üzerinde yer alan Soli, bölgede bulunan bakır yatakları ve limanıyla, adada önemli bir konuma sahipti.

Pompei antik kenti nerede?

Pompeii, Pompei Komünü sınırları içeriside, İtalya’nın kısmi özerk bölgesi Campania’da, Napoli şehri yakınlarında bulunan ve hâlâ kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kentidir.

Salamis Antik Kent kimler tarafından yapılmıştır?

SALAMİS ANTİK KENTİ TARİHÇESİ Şehir Bronz Çağı sonlarında başlayan göçler sırasında, Anadolu’dan gelen kavimler ve bunlara Yunanistan’dan gelerek Kilikya’da katılan Akalar tarafından kurulmuştur. Truva kahramanlarından ve Salamis adası kralı Telamon’un oğlu Tefkros şehrin kurucusu olarak bilinmektedir.

Mersin Mezitli arası ne kadar?

İl seçenekte Mersin ile Mezitli arasındaki ortalama mesafe 34 km’dir. Yolculuk yaklaşık 56 dakika sürmektedir.

See also:  Meb 15 Tatil Ne Zaman?

Mersin il merkezi neresi?

Dördü merkez ilçe olmak üzere 13 ilçesi vardır. Mersin Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir liman kentidir. Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanları arasındadır.

Mersin
Mersin’in Türkiye’deki konumu
Ülke Türkiye
Bölge Akdeniz Bölgesi
İdare

Mersin Mezitli denizi nasıl?

Temiz bir deniz yapısı bulunduğu için Mavi Bayraklı Plaj olarak nitelendirilmiştir. İnce kumlarla kaplı zemini ve hemen derinleşmeyen denizi ile yüzmeye elverişlidir. Bölgede bulunan yeşillik alan, piknik yapmaya uygun ortam oluşturmaktadır.

Vuni Sarayı’nı kim yaptı?

Deniz seviyesinin 270 m yükseğine inşa edilen ve 137 odadan oluşan Vuni Sarayı, Marion kentinin Pers sempatizanı olan kralı Doxandros of Marion tarafından, civardaki Yunan taraftarı yerleşim birimlerinin (Soli Kenti) kontrolü için 5.yy’da yaptırılmıştır. M.Ö.

Lefkenin Neyi Meşhur?

Devamını oku

 • SOLİ ANTİK KENTİ Kıbrıs’ta kurulan en önemli Şehir Kırallıklarından biri olan Soli’nin tarihçesi, M.Ö.
 • VOUNİ SARAYI.
 • PETRA TOU LİMNİDİ KAYALIĞI.
 • TARİHİ LEFKE VE OSMANLI KONAKLARI.
 • LEFKE SU KEMERLERİ
 • PİRİ MEHMET PAŞA TÜRBESİ
 • VEZİR OSMAN PAŞA TÜRBESİ
 • TAÇ GİYME ANITI.
 • Vuni Sarayı hangi bölgede yer almaktadır?

  Vuni, Kıbrıs’ta antik bir saray ve yerleşimdir.

  Lefke hangi ile bağlı?

  Lefke (Yunanca: Λεύκα Lefka), Kıbrıs adasının kuzeyinde, Güzelyurt Körfezi’ne bakan bir kasabadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefke İlçesi’nde yer almaktadır ve İlçenin yönetim merkezidir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.