Tatil Için Hangi Pasaport Alınır?

Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği çeşitli pasaport türleri vardır: Umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri). Şartları yerine getiren her Türk vatandaşı umuma mahsus pasaport, yani bordo pasaport başvuru yapabilir.

Umuma mahsus pasaport kimlere verilir?

Bordo pasaport almak için öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. 1,2 ve 3. dereceden devlet memurlarının yeşil pasaport alma hakkı bulunuyor. Ayrıca diplomatlar ve milletvekilleri siyah pasaport kullanabiliyor. Devlet hizmetinde çalışmayan her Türk vatandaşının Umuma mahsus olan bordo pasaport alması gerekiyor.

Hangi renk pasaport kime verilir?

Bordo renklidir, bu nedenle bordo pasaport olarak da bilinir. Bordo pasaport sahipleri vizesiz gidilebilen yerlere pasaportları ile direkt giriş yapabilirler. Bordo pasaport, 38 sayfadan oluşur ve verilen vizeler bu pasaport üzerine işlenir.

Sporculara hangi pasaport verilir?

Hususi idareler ve belediyeler tarafından talep edildiğinde verilen gri pasaport, yeşil pasaportu olmayan ve yeşil pasaport için gerekli şartları oluşmayan memur, milli sporcular ve çeşitli kademelerde görev yapan devlet temsilcilerine verilmektedir.

Pasaport süresi dolmadan yenilenebilir mi?

Pasaport sisteminin değişmesiyle birlikte geçerlilik süresi sona eren pasaportlar içerisinde yer olsa bile yenilenmiyor, yeni bir defter almak gerekiyor. Yani pasaport süresi uzatma diye bir işlem yok.

Mavi pasaport ne işe yarar?

‘Mavi Pasaport’ nedir? Almanya’da mülteci veya sığınmacı olarak kabul edildiğiniz takdirde, mülteciler için seyahat belgesi olarak bilinen belgeyi alırsınız. Seyahat belgesi, ülkenizden veya kaçıp geldiğiniz ülkeden sahip olduğunuz pasaportun yerine geçer.

Hususi pasaport kimlere verilir?

Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. Yeşil renkli olduğu için yeşil pasaport olarak da adlandırılır.

See also:  Kapadokya Balon Turu Nasıl Yapılır?

Kimler pasaport alamaz 2021?

İşte pasaport alma şartları:

Harici olarak yurt dışı çıkış yasağı bulunan kişi daha önceden bir pasaport sahibi olsa da yine de yurt dışına çıkamaz. -Haklarında çeşitli sebeplerden dolayı arama veya yakalama kararı olan kimseler pasaport alamamaktadır. -Boşanma davası süren kişiler de pasaport alamamaktadır.

Hangi renk pasaport daha güçlü?

GRİ PASAPORT

Hizmet pasaportu ile dünyanın birçok yerine vizesiz seyahat edilebiliyor. Yeşil pasaportun gücüne sahip bir türdür bu da.

Pasaport renkleri ne ifade eder?

Bunlar Umuma Mahsus (bordo) pasaport, Hususi (yeşil) pasaport, Hizmet (gri) pasaportu, Diplomatik (siyah) pasaporttur. Bu pasaportlar mesleki durum veya statülere göre kullanılmaktadır. Türk vatandaşlarının ve KKTC vatandaşlarının alabileceği bir pasaport türü Umuma mahsus pasaport türüdür.

Mavi pasaport kimlere verilir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan bakanlara. Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri ile Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına.

Pasaport kimlere verilmez?

OHAL Sürecinde Kimler Pasaport Alamaz?

 • Kamu görevinden ihraç edilmiş olan kamu çalışanları
 • 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında tespit edilip kapatılan okul, vakıf, şirket, dernek vb. yerlerde çalışmış olan kişiler.
 • Soruşturma kapsamında şikayet edilen ve adı soruşturmayla anılan kişiler.
 • Pilotlar hangi pasaportu kullanır?

  Pilotlar, bu ortamda daha rahat. uçuş operasyonu için yeşil pasaport talep ediyor. Kargo uçaklarını uçuran pilotlar ise bu konuda dertli. Geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan “Pilotlara yeşil pasaport” uygulaması tekrar gündeme Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA Başkanı Kaptan Pilot Murat Ersoy tarafından getirildi.

  Eski pasaportun süresi yeni pasaporta eklenir mi?

  Geçerlilik süresi bulunan pasaport ile müracaat eden kişilerin eski pasaportundaki geçerli süre, yeni düzenlenecek pasaportun süresine eklenir. Bu süre en kısa süreli pasaportun (6 ay) süresinden daha kısa olamaz.

  See also:  Denizli Pamukkale Nereye Bağlı?

  Pasif öğrenci pasaport alabilir mi?

  Artık öğrencilerin okul ile alakalı bir sebep göstermeksizin harçsız pasaport alma hakkı var. Sebebi ister Erasmus, ister Interrail olsun hiç fark etmez, harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altı öğrenciler sahip.

  Pasaport yenilenince eski vize ne oluyor?

  Yeni pasaportunuzun düzenlenmesi esnasında pasaportunuzun vize olmayan sayfalarına iptal mührü vurmasını sağlayınız. Bu mührün geçerli vize üzerine vurulması durumunda geçerli vizeniz de iptal edilmiş olacaktır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.