Alinda Antik Kenti Nerede?

Aydın’ın Karpuzlu İlçesi’nde yer alan Alinda, önemli Karia kentlerinden biridir. Alinda’ya Aydın–Muğla karayolunun 30’uncu kilometresinden ayrılan 26 kilometrelik bir yolla ulaşılmaktadır.

Alabanda antik kenti nerede?

Alabanda Aydın’ın Çine ilçesine 9 km uzaklıktaki Doğanyurt köyünde, eskiden Araphisar olarak adlandırılan Doğanyurt mevkiinde bulunan bir antik çağ kentidir.

Gerga antik kenti nerede?

Aydın İli’ne bağlı, Çine İlçesi, Deliktaş Mevkiinde yer alan kent, Alabanda antik kentinin 13 km. kuzey-batısında bulunmaktadır. Kentin tarihinin arkaik döneme kadar gittiğini gösteren izler vardır. Halen kent içinde görülen kalıntılar arkaik dönem ve Roma dönemine aittir.

Nysa Antik Kenti nerede?

Nysa, Aydın ilinin Sultanhisar ilçesi sınırlarında yer alan bir antik kent örenidir.Tarihi MÖ 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Aydın Karpuzlu nasıl bir yer?

Aydın Milas arasında yer alan Karpuzlu ilçesi ulaşım açısından oldukça zor bir yer de kalmaktadır. Köyün hemen girişinde birçok karpuzlar bulunur. Buraya geldiğinizi bu karpuzlardan anlamanız mümkün. Karpuzlu merkeze uzak olduğu için kendi aracınızla gitmek daha doğru olacaktır.

Alabanda Antik Kenti nasıl gidilir?

Alabanda antik kentine Aydın Efeler merkez ilçeden Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri ve Çine minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınızla geliyorsanız Aydın-Muğla D550 karayolu üzerindeki Çine merkezin 12 km batısında bulunan Doğanbey Mahallesi’nden tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Milet nerede bulunur?

Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

Gerga Antik Kenti nasıl gidilir?

Gerga Antik Kentine gitmek için önce Aydın otogardan Çine ilçesine gitmelisiniz. Çine’ye 6 km uzaklıkta olan Deliktaş mevkiine giden araçlar ile tırmanış yapılarak antik kentin bulunduğu tepeye çıkabilirsiniz.

See also:  Ortaokul 15 Tatil Ne Zaman?

Nysa Antik Kenti hangi mahallede?

Bu antik kent, Aydın ilinin Sultanhisar ilçesinde bulunur ve Sultanhisar merkezine yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklığındadır.

Aydın’ın tarihi yerleri nerelerdir?

Tarihi Yapılar

 • Ahi Bayram (Ahi İbrahim) Türbesi.
 • Ahmet Gazi Camii.
 • Arpaz Kalesi.
 • Bey Camii.
 • Beyler Kulesi (Donduran Kalesi)
 • Cihanoğlu Camii.
 • Cihanoğlu Kulesi.
 • Cin Cin Kalesi.
 • Tralleis nerede?

  Tralleis antik kenti Aydın ilinin kuzeyinde, Kestane Dağı’nın (Mesogis) güney yamacındaki geniş ve yüksek plato üzerinde konumlanır. Antik metinlerde Menderes Nehri veya Mesogis Dağı’nın sınır kabul edilmesi kentin bazen Karia, bazen de Lidya Bölgesi içinde gösterilmesine neden olmuştur.

  Aydın Karpuzlu kaç köyü var?

  Toplam 18 köy bulunmaktadır.

  Karpuzlu nüfusu kaç?

  Karpuzlu nüfusu 2021 yılına göre 10.755. Bu nüfus, 5.316 erkek ve 5.439 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,43 erkek, %50,57 kadındır.

  Karpuzlu nereye bağlı?

  Karpuzlu, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesinde bulunan Aydın ilinin yaklaşık 12.000 nüfuslu bir ilçesidir. Karpuzlu ilçesi, Aydın’ın ilçelerinden kuzeydoğusunda Çine ve kuzeybatısında Koçarlı ilçeleriyle birlikte güneyinde de Muğla’nın Milas ilçesiyle de komşudur.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.