Allianoi Antik Kenti Nerede?

Allianoi Antik Kenti Nerede Allianoi Antik Kenti Nerede? Bakırçay havzasının antik çağ kentlerinden birisi olan Allianoi, Pergamum’un 23 Kilometre Kuzeydoğusunda yer almaktadır. Allianoi antik kenti günümüzde İzmir’in Bergama içesinde yer almakta ve İzmir’e uzaklığı yaklaşık olarak 20 kilometredir.
Allianoi Antik Kenti Hakkında İzmir’in tarihi alanlarından biri olan Allianoi Antik Kenti, Bergama ilçesindeki Yortanlı Barajı alanının tam ortasında bulunmaktadır. Paşa Ilıcası mevkiinde bulunan Allianoi, termal bir kent özelliği taşımaktadır. P. Aelius Aristides’in Hieroi Logoi kitabında bahsedilmektedir.

Allianoi Antik Kenti nasıl gidilir?

Allianoi Antik Kenti

Ulaşım, Göçbeyli Yolu ve Turanlı Yolu üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için ilçe merkezinden kalkan Paşaköy minibüsleri kullanılabilir. Bu antik kent, Roma Dönemi’nde en parlak günlerini yaşayan Anadolu topraklarının termal kökenli antik şifa merkezlerinden biridir.

Allianoi ne oldu?

İçerisinden ‘Peri Kızı’ gibi yüzlerce tarihi eserin gün yüzüne çıkarıldığı, ‘sağlık merkezi’ olarak bilinen Allianoi Antik Kenti, yakınındaki Yortanlı Baraj Gölü Havzası içinde kaldığı için İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararıyla kumla kapatıldı.

Allianoi ne zaman kuruldu?

Allianoi İzmiri, Bergama ilçesi sınırları içinde, Bergama-İvrindi karayolunun 18. km.’sinde, Bergama’nın kuzeydoğusunda, Yortanlı Barajı gölet alanının tam ortasında, Paşa Ilıcası Mevkii’nde yer alan bir Misya antik kenttir.

Allianoi.

Tarihçe
Kuruluş M.S.2.yüzyıl
Sit ayrıntıları

Bergama teleferik ücreti ne kadar?

-Teleferik ücreti tek yön 20 tl gidiş dönüş 35 tl maalesef belediye belirlemiş fiyatlar gözden geçirilmeli.

Efes girişi ne kadar?

Efes antik kentine giriş ücreti kişi başı 100 TL’dir. Efes antik kenti içerisinde yer alan yamaç evler bu fiyatın dışında kalmaktadır. Yamaç evleri de görmek isteyen ziyaretçiler ekstradan 45 TL daha ödemek zorundalar. Eğer bir müze kartınız bulunuyorsa, müze dahilinde olduğundan ötürü Efes’e giriş sağlayabilirsiniz.

See also:  Aspendos Antik Kenti Ne Amaçla Yapılmıştır?

Adana’daki Anavarza Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, 4 bin dönüm araziye inşa edilmiş bir antik kent olan Anavarza’nın, o dönemki bütün savaşlardan galip çıkması dolayısıyla ‘yenilmez şehir’ olarak bilindiğini söyledi.

Ahmet Yaraş kimdir?

Ahmet YARAŞ, 1966 yılında Malatya’da doğdu. İlk öğrenimini Malatya’da, orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı.1987’de İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Bergama Akropol müze kart geçerli mi?

Teleferikte müze kart geçmemektedir. Her iki türlü de otopark ücreti ödemeniz gerekiyor, teleferikle çıktığınızda kişi başı ücret de buna ekleniyor. Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü açıktır. Ziyaret saatleri 08.00 ile 17.00 arasındadır.

Pergamon kaça kadar açık?

Bergama’daki Antik kentlerle ilgili en çok sorulardan biri de kaça kadar açık olduklarıdır. Pergamon Antik Kenti ziyaret saatleri 08.00 – 17.00 arasıdır.

Bergama Antik Kenti hangi günler açık?

MÜZEKART YENİ YIL

Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi 08:30 – 18:45
Kış Dönemi 08:30 – 17:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.