Anavarza Antik Kenti Ne Amaçla Yapılmıştır?

Bunlardan biri de Adana’da bulunan Anavarza Antik Kenti’dir. Kaynaklarda Anavarza Kalesi diye de geçen bu yapı; tiyatrolar, su kemerleri, hamamlar, mozaik yapılar, kiliseler, kuleler, surlar ve kalelerden oluşan, 143 dönümlük bir alana yayılmış olan bir antik kenttir.

Anavarza antik kenti ne için yapılmıştır?

‘Daimi listeye girmesi için başvuracağız’

Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, 4 bin dönüm araziye inşa edilmiş bir antik kent olan Anavarza’nın, o dönemki bütün savaşlardan galip çıkması dolayısıyla ‘yenilmez şehir’ olarak bilindiğini söyledi.

Anavarza kalesini kim yaptı?

Ortaçağda dört kapısı olan kalenin büyük bir kısmı bugüne sağlam ulaşmışsa da detaylar yok olmuş. 11. yüzyılda Klikyalılar tarafından inşa edilen Adana Anavarza Kalesinin sur yüksekliği 10 metre.

Anavarza antik kenti ne zaman kuruldu?

Anavarza Ören Yeri – Adana

Tarihi 2100 yıl öncesine giden ve en parlak dönemini Roma İmparatoru Septimius Severus’un ödüllendirmesiyle M.S. 2’nci yüzyılda yaşamaya başlayan Anavarza, zaman içinde önemli bir kent haline gelerek 408 yılında Kilikya Başkenti unvanına kavuşmuştur.

Anavarza Kalesi ne zaman yapıldı?

11. yüzyılda Klikyalılar tarafından inşa edilmiş olan kalenin sur yüksekliği 10 metre olmaktadır. Kale içerisinde kilise, sarnıç, depolar ve anıt mezar kalıntıları bulunmaktadır. 5 kilometre uzunluğundaki surları ile Anavarza Kalesi günümüzde Adana ilinin çok önemli simgeleri arasında yer almaktadır.

Anavarza anlamı ne demek?

Anazarbus veya Anabarzus adının esasen kente hakim olan ve Çukurova düzlüğünün en çarpıcı fiziki oluşumlarından biri olan 200 metre yüksekliğindeki kaya kütlesine ait olduğu ve belki Eski Farsça Na-barza (‘Yenilmez’) adından tahrif edildiği düşünülebilir.

Magarsus antik Kenti nerede?

Magarsus, M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş Adana’nın Karataş ilçesi sınırları içinde bulunan antik kent kalıntılarıdır.

See also:  Ramazan Bayramı Resmi Tatil Ne Zaman Bitiyor?

Anavarza Kralı kimdir?

Anavarza Kralı susuz olan kentinin su ihtiyacını da düşünerek “Kim Anavarza’ya su yolu getirirse kızımı onunla evlendireceğim” demiş Sis ve Misis kırallıkları prensleri bu güzel prenses için çalışmaya başlamışlar.

Yılan Kalesi ne amaçla yapılmıştır?

Adana Ceyhan ovasının ve nehrinin yanında hakim bir kayalık üzerine kurulan Yılan kale 11 y.y. Bizans döneminde bir kervan yolunu gözetlemek için kurulmuş.

Adana Anavarza Kalesi kaç km?

Anavarza Kalesi ve antik kenti Adana’nın Kozan İlçesi Dilekkaya Köyü’nde yer almaktadır. Kozan’a uzaklığı 28 km, Adana’ya uzaklığı 80 km’dir.

Anazarva neresi?

Adana’ya bağlı Kozan ilçesinin 28 km. güneyinde bulunan Anavarza (Anazarbos/ Caesarea ad Anabarsum) Antik Kenti, bugünkü Dilekkaya Köyü sınırları içinde yer almaktadır.

Anavarza Kalesi kaç basamak?

Kalede 20-30 basamak merdivenle inilen mahzenler ve gizli yollar mevcuttur. Kalenin su ihtiyacı, su sarnıçları sayesinde sağlanmakta idi.

Anavarza antik Kentine nasıl gidilir?

Adana’daki Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Köyü sınırlarında bulunan Anavarza Antik Kenti’ne şehir dışından havayolu ve karayolu ile ulaşım mümkün. Karayolunu tercih edenler, Ceyhan-Kozan karayolunun 28. kilometresinde yer alan Ayşe Hoca Köyü’ne sapıp, 4 kilometre daha doğuya giderek, antik kente ulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.