Antiocheia Antik Kenti Nerede?

Antiokheia, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği Göller Yöresi’ nde, Isparta iline bağlı Yalvaç ilçesinin yaklaşık 1 km. kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

Pisidia nerenin başkenti?

Pisidia Bölgesinin Başkenti Yalvaç – Memurlar.Net.

Pisidya nerede?

Pisidya, Anadolu’nun güney kesiminde antik bölge. Kuzeyde ve batıda Frigya, güneybatıda Likya, güneyde Pamfilya, doğuda Likaonya ile çevrilidir. Bugünkü Isparta ilinin tümünü, Afyonkarahisar, Burdur, Antalya ve Konya illerininde bazı bölümlerini de içine alıyordu.

Pisidia Antiokheia antik kenti nerede?

Antiocheia, Pisidya (Yunanca’da Αντιόχεια της Πισιδίας, Latince’de Antiochia Caesareia veya Antiochia Caesaria), Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktadaki Göller Yöresi’nde, Pisidya ve Frigya’nın sınırında bulunan antik kenttir. Antiochia in Phrygia olarak da bilinir.

Antiochia hangi dilde?

Antiochia ad Orontes kuruluşundan itibaren farklı toplulukların bir arada yaşadığı renkli şehir hayatıyla ünlenmiştir. Şehrin Hellenistik kültürü yedinci yüzyılda Arap hakimiyetine girmesine kadar sürmüş, kentte Yunanca hakim dil olarak kalmıştır.

Yalvaç’ta ne yapılır?

Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

 • Hoyran Gölü Hoyran Gölü, kuzeyinde ve doğusundan Yalvaç içerisinde yer almaktadır.
 • Yalvaç Müzesi.
 • Pisidia Antiocheia Antik Kenti.
 • Devlethan Camii.
 • Hoyran Kaya Mezarları
 • Anlatan Meydanı
 • Taşevi Halk Plajı
 • Tarihi Çınar Ağacı
 • Pamfilya bölgesi neresidir?

  Pamfilya, Anadolu’nun güneyinde Aksu çayının doğusundan başlayarak Antalya ilinin doğusuna kapsayan antik Likya Birliği ve Kilikya arasında kalan bölgedir. Antik çağda pek çok ırkın bir arada yaşadığı Pamfilya kenti bu özelliğiyle diğer kentlerden ayrılmaktadır.

  Paflagonyalılar nerede yaşadı?

  Günümüzde Kastamonu, Sinop, Bartın, Çankırı ve Karabük bu bölgede yer alırken Çorum, Bolu, Zonguldak ve Samsun illerinin bir bölümü bölgenin içinde kalmaktadır. Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz bölümünü kapsayan bölgeye Türklerden önce Paflagonya denmiştir.

  Antiochia ismi nereden gelir?

  Suda’ya göre de şehrin adı I. Seleukos Nikotor’un oğlu I. Antiohos’tan gelmektedir. I. Seleukos’un onaltı Antioch kurduğu düşünülmektedir.

  See also:  Borsa Ne Zaman Tatil?

  Hatay halkı Arap mı?

  Hatay nüfusu kozmopolit bir yapıya sahiptir. Kentin yerlileri arasında Türkler, Araplar, Kürtler, Hristiyan Araplar, Ermeniler bulunmaktadır. Hatay’ın çoğunluk nüfusunu Türkler oluşturmaktadır. İskenderun, Antakya, Dörtyol, Yayladağ, Reyhanlı, Erzin, Belen, Kırıkhan, Hassa ilcelerinde Türkler çoğunluktadır.

  Antioche neresi?

  Antioch, ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Contra Costa ilçesinde bulunan bir şehirdir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.