Asos Antik Kenti Nerede?

Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kent. Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur.

Assos Antik Kenti ne kadar eski?

Assos Antik Kenti, Midilli’den gelen Methymnalılar ve Aioller tarafından kurulmuş. Yerleşim antik çağlardan bu yana devam ediyor. Antik kentte 4 km uzunluğundaki surları içerisinde bulunan köyün en yüksek yerinde, Athena Tapınağı yer alıyor. Antik surların içinde görülmeye değer aynı zamanda nekropol, amfi tiyatro, agora gibi kalıntılar var.

Assos Antik Kenti’nin en yüksek yerlerinden biri olan Assos?

Assos Antik Kenti ‘nin 4 km uzunluğundaki surları içerisinde bulunan köyün en yüksek yerinde, Athena Tapınağı yer alıyor. Antik surların içinde görülmeye değer aynı zamanda nekropol, amfi tiyatro, agora gibi kalıntılar var.

Assos eski bir liman kentiydi?

Assos, Midilli’den gelen Methymnalılar ve Aioller tarafından kurulan bir yerleşim yeri. Antik çağlardan bu yana yerleşimin devam ettiği Assos, bir dönem stratejik konumu ile Akdeniz’den İstanbul yönüne giden birçok geminin ikmal için durduğu önemli bir liman kentiydi. Assos, limanı ve surlarla çevrili yerleşim bölgesiyle iki ayrı bölümden oluşuyor.

Assos Antik Kenti hangi ilimizdedir?

Assos (Grekçe: Άσσος) ya da Behramkale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kent. Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur.

Assos Ege mi Marmara mı?

Assos tam olarak Ege Bölgesi’nin kuzey kısımlarında yer alıyor. Assos harita konumu, Midilli adasının karşısına denk geliyor. Assos beldesinin bir ucunda Antik Liman diğer ucunda ise volkanik dağın yamaçlarına kurulmuş Behramkale Köyü yer alıyor.

See also:  Fethiyede Nerede Tatil Yapılır?

Assos Antik Kenti kaça kadar açık?

Assos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Antik kentin açılış saati 08.30, kapanış saati ise 20.00’dır. Kış dönemi ise 31 Ekim- 1 Nisan tarihleri arasında olup açılış saati 08.30, kapanış saati ise 17.30 olarak belirlenmiştir.

Çanakkale Assos nereye yakın?

Assos, günümüzde Çanakkale’nin 87 km. güneyindeki tarihi bir köy olan Behramkale ile bir tutulsa da aslında Babakale’den, Küçükkuyu’ya kadar uzanan geniş bir alanı kaplıyor.

Asos neden kapatıldı?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Limanı çevresindeki otel ve restoranlar kaya düşmesi tehlikesi nedeniyle kapatıldı. Bölgeye girişler jandarma tarafından tutulurken, işletmeler 500 gün boyunca hizmet veremeyecek.

Assos hangi dönem?

Assos, Edremit Körfezi ile Lesbos Adası’nın (Midilli) karşısında, bir volkanın eteğinde, Andezit Kayalıkları üzerinde kurulmuş, Antik Çağların önemli yerleşim merkezlerindendir. Assos’da kesinlik kazanmaması ile birlikte Tunç Çağı’nda (M:Ö.3000-1200) burada yaşayanların olduğuna dair arkeolojik kalıntılar bulunmuştur.

Assos Marmara Denizi mi?

Asya kıtasının en batıdaki ucu olarak bilinen Assos Babakale, ziyaretçilerine tarih, lezzet ve su sporları bakımından oldukça zengin alternatifler sunuyor. Assos Behramkale ile arası yaklaşık 30 km olan Babakale, Çanakkale’nin hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne bakan tek merkezi.

Assos un neyi meşhur?

Assos’un deniz ürünleri dışında da spesiyalleri mevcut. Zeytinlikler nedeniyle halis zeytinyağı ve bu zeytinyağıyla pişirilen yemekler revaçta. Peynir helvası, yoğurt, ayran, tereyağı, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi süt ürünleri gerçekten ayrıcalıklı.

Assos a hangi ay gidilir?

Antik Çağ kalıntılarını ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Assos’taki otellerin bir kısmı kış döneminde hizmet vermese de Assos ılıman iklimi ile kışın da bir hayli keyiflidir.

Assos kaçta kapanıyor?

MÜZEKART YENİ YIL

See also:  Efes Antik Kenti Hangi Bölgededir?
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi 10:00 – 19:00
Kış Dönemi 08:30 – 17:30

Asos ziyarete açık mı?

AFAD’ın raporu doğrultusunda, Assos’u tehdit eden kayaların bertaraf edilmesi için çalışmalara başlanacak, çalışmalar tamamlanana kadar turistik tesisler kapalı kalacak.

Assos Antik Liman açık mı?

NOT: Nisan 2021 yılında alınan bir karar ile Antik Liman üzerinde tehlike oluşturan kaya parçaları ıslah edilecek. Kaya ıslahı çalışmasının 500 günde bitirilmesi planlanıyor. Bu süre boyunca limandaki tüm işletmeler kapalı ve limana giriş yapılamıyor.

Çanakkale Assos a nasıl gidilir?

Çanakkale Truva, Kamil Koç veya Metro otobüsleriyle Ayvacık, Küçükkuyu ya da Altınoluk’a ulaştıktan sonra Assos’a saat başı kalkan minibüslerle ya da taksi ile ulaşabilirsiniz. Ankara’dan gelenler, son durak Çanakkale’de indikten sonra Ayvacık minibüsüne binmeliler. Çanakkale-Ayvacık arası 45 dakika sürüyor.

Çanakkale Assos arası kaç km?

Çanakkale Assos arası, merkezden 86 kilometre ve yaklaşık 1 saat 11 dakika, Balıkesir Assos arası 150 kilometre ve yaklaşık 2 saat 18 dakika, İzmir Assos arası 252 kilomete ve yaklaşık 3 saat 53 dakika, İstanbul Assos arası Beşiktaş’tan 407 kilometre ve yaklaşık 5 saat 42 dakika.

Asos hangi ilceye bagli?

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin Behramkale köyü günümüzde Assos olarak da biliniyor. Merkez adını antik liman kenti Assos’tan alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.