Erythrai Antik Kenti Nerede?

Çeşme Ildırı’da bulunan Erythrai Antik Kenti adını yunancada “kırmızı” anlamına gelen erythrostan alır ve Kızıl Kent anlamına gelir. Varsayıma göre, bu isme sahip olmasının sebebi yörenin kırmızı toprak yapısına sahip olmasıdır.
Erythrai antik yerleşimi İzmir Karaburun Yarımadası’nda, İzmir’den yaklaşık 60 km uzaklıktaki Çeşme’nin Ildırı Köyü’nde yer almaktadır.

Kolophon antik kenti nerede?

Kolofon (Antik Yunanca: Κολοφών) 12 İyon şehrinden biridir. Şehrin kalıntıları İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere köyünde bulunmaktadır. MÖ 1. binyılda kurulduğu sanılmaktadır.

Phokaia antik kenti nerede?

Phokaia, İzmir’in Foça İlçesi’nin Antik Çağ’da ve Bizans Dönemi’ndeki adı. On iki İon kentinden biridir. Önceleri kentin kuruluşu MÖ 11. yüzyıl Aiol’ler tarafından gerçekleştiği, MÖ 9. yüzyılda ise kentin İon tarafına geçtiği düşünülüyordu.

Herophile kimdir?

Erythrai’li Sybl, dünyevi adıyla Herophile’nin öyküsünü ilk kaleme alan, Decameron Öyküleri’nin ünlü yazarı Giovanni Boccaccio. Ölümünden bir yıl önce, 1375’te yayımlanan “Ünlü Kadınlar” adlı kitabında 103 kadınla birlikte onun öyküsünü anlatıyor. Aslında 10 Sibyl olduğunu iddia ediyor

Kolophon antik kentine nasıl gidilir?

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan antik kente ulaşmak için İzmir yönünden gelecekler Menderes ilçe merkezine ulaşıp Gümüldür yolu üzerinden Değirmendere Fevzi Çakmak mahallesine ulaşabilir. İzmir-Menderes arası 22 km, Menderes-Kolophon Antik Kenti arası ise 15 km. dir.

Milet nerede bulunur?

Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

Eski Foça nereye gidilir?

Foça’da Gezilecek Yerler

 • Sazlıca Koyu. Sazlıca Koyu Manzarası
 • Kozbeyli Köyü Kozbeyli Köyü Sokakları
 • Siren Kayalıkları Siren Kayalıkları Foça.
 • Phokaia Antik Kenti. Phokaia Antik Kent Kalıntıları
 • Beş Kapılar Kalesi. Tarihi Beş Kapılar Kalesi.
 • Foça Yeryüzü Pazarı Foça Yeryüzü Pazarı Esnafı
 • Foça Adaları
 • Foça Frigya Tepesi.
 • See also:  Tbmm Tatil Ne Zaman?

  Foça ne zaman ilçe oldu?

  1867’de Foça ve bucağı Yeni Foça birleştirilerek Manisa Eyaletine bağlandı. 15 Mayıs 1919’dan 11 Eylül 1922’ye kadar Yunanlıların işgali altındaydı. Bu tarihten itibaren yeniden Türk egemenliğine giren Foça, günümüzde İzmir ilinin bir ilçesidir.

  Foça ne anlamına gelir?

  Foça’nın doğusunda Aliağa, güneyinde Menemen ilçeleri, batısında ve kuzeyinde Ege Denizi bulunur. Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığında denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış, günümüze Foça olarak gelmiştir.

  Ildır mı Ildırı mı?

  Gerçek adının Ildırı olduğu ancak artık halkın dilinde nasıl olduysa Ildır olarak değişmiş. Ildırı mı desem Ildır mı? Diye kafanız karışırsa isterseniz Kızıl Kent de diyebilirsiniz Küçücük ama sevimli bir balıkçı kasabası olan Ildırı, Alaçatı’ya 17 km uzaklıkta bulunuyor.

  Matrone Kilisesi Nerede?

  Matrone Kilisesi, turistik yerler, Ildır Mah., Urla, İzmir, Türkiye – Yandex Haritalar.

  Klaros antik Kentine nasıl gidilir?

  İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli Mahallesinde bulunan antik kente ulaşmak için İzmir yönünden gelecekler Menderes ilçe merkezine ulaşıp Gümüldür yolu üzerinden Ahmetbeyli mahallesine ulaşabilir. İzmir-menderes arası 22 km, Menderes-Klaros Antik Kenti arası ise 30 km. dir.

  Priene nerede?

  Priene, Aydın Söke’de Selçuk-Efese yaklaşık 100 km uzaklıkta kurulmuş bir İyon (Antik Yunan) şehridir. Şehir Menderes nehrinin 10 km kuzeyindedir. Şehir kurulduğunda deniz kıyısındaydı.

  Kolophon nerede?

  İzmir’in, Menderes İlçesi, Değirmendere ve Çamönü köyleri arasında yer alan Kolophon Antik Kenti definecilerin kazı alanına dönüştü. Binlerce yıl boyunca yerleşim gören antik kentin her yeri defineci çukurları ile dolu.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.