Gerga Antik Kenti Nerede?

Aydın İli’ne bağlı, Çine İlçesi, Deliktaş Mevkiinde yer alan kent, Alabanda antik kentinin 13 km. kuzey-batısında bulunmaktadır. Kentin tarihinin arkaik döneme kadar gittiğini gösteren izler vardır. Halen kent içinde görülen kalıntılar arkaik dönem ve Roma dönemine aittir.

Gerga Antik Kenti nasıl gidilir?

Gerga Antik Kentine gitmek için önce Aydın otogardan Çine ilçesine gitmelisiniz. Çine’ye 6 km uzaklıkta olan Deliktaş mevkiine giden araçlar ile tırmanış yapılarak antik kentin bulunduğu tepeye çıkabilirsiniz.

Alabanda nerede?

Alabanda Aydın’ın Çine ilçesine 9 km uzaklıktaki Doğanyurt köyünde, eskiden Araphisar olarak adlandırılan Doğanyurt mevkiinde bulunan bir antik çağ kentidir.

Sultanhisar Nysa antik kenti nerede?

Antik Karia bölgesinin önemli bir kenti olan Nysa, Aydın – Denizli karayolu üzerinde Aydın’ın 30 km. doğusunda Sultanhisar İlçesi’nin 3 km. kuzeybatısında yer almaktadır.

Alinda Alabanda nerede?

Alabanda Antik Kenti – Aydın. Aydın İli Çine İlçesi Doğanyurt Köyü sınırları içerisindedir. Alabanda Antik Kenti’nin üzerinde bulunduğu Araphisar, Doğanyurt Köyü’nün bir mahallesidir.

Alabanda Antik Kenti nasıl gidilir?

Alabanda antik kentine Aydın Efeler merkez ilçeden Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri ve Çine minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınızla geliyorsanız Aydın-Muğla D550 karayolu üzerindeki Çine merkezin 12 km batısında bulunan Doğanbey Mahallesi’nden tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Milet nerede bulunur?

Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

Nysa antik kenti nerededir?

Nysa, Aydın ilinin Sultanhisar ilçesi sınırlarında yer alan bir antik kent örenidir.Tarihi MÖ 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Nysa Antik Kenti kaça kadar açık?

Nysa Antik Kenti, günümüzde haftada her günü ziyaret edilebilir. Yaz mevsiminde 09:00-19:00 saatleri, Kış mevsiminde ise 08:00-17:00 saatleri içerisinde ziyaret edilebilir.

See also:  Yılbaşında Hangi Günler Tatil?

Nysa anlamı ne?

karia bölgesi’nde aydin daglari (messogis) eteginde hellenistik devirde kurulmu$ bir antik kent. aydin ili sultanhisar ilçesi sınırları içindedir.

Tralleis nerede?

Tralleis antik kenti Aydın ilinin kuzeyinde, Kestane Dağı’nın (Mesogis) güney yamacındaki geniş ve yüksek plato üzerinde konumlanır. Antik metinlerde Menderes Nehri veya Mesogis Dağı’nın sınır kabul edilmesi kentin bazen Karia, bazen de Lidya Bölgesi içinde gösterilmesine neden olmuştur.

Labranda nerede?

Labranda Antik Kenti, Muğla’nın Milas ilçesinin 15 km kuzeyinde, bölgenin eski yerleşim alanlarından biri. Anadolu’nun Güneybatısında yaşamış, kendine özgü yazıları bugün bile çözülememiş mağrur ve gizemli Karyalılar için oldukça önemli kült bir merkez olan Labranda Antik Kenti, MÖ 6. yüzyılda kuruldu.

Cine ilcesi nerededir?

Çine, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesinde yer alan Aydın ilinin yaklaşık 51.000 nüfuslu bir ilçesidir. Çine ilçesi, Aydın’ın ilçelerinden doğuda Bozdoğan, kuzeyde Yenipazar ve Efeler, batıda da Koçarlı ve Karpuzlu ilçeleriyle birlikte güneyde de Muğla’nın Milas, Yatağan ve Kavaklıdere ilçeleriyle komşudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.