Germenicia Antik Kenti Nerede?

Germanicia Antik Kenti – Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Karamaraş Mevkii’nde yer alan, 2007 yılı Ağustos ayında yapılan kaçak kazı ihbarı neticesinde başlatılan çalışmalarla ortaya çıkarılan Germanicia Antik Kenti taban mozaikleri ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

K Maraş Germenicia Antik Kenti nerede?

Germanicia, günümüzde Türkiye’nin Kahramanmaraş ilinin Dulkadiroğlu ilçesi sınırları içerisinde bulunan antik kent. MÖ 64’te Romalılar tarafından ele geçirilen bölgede kuruldu. Ağustos 2007’de başlayan kazılar sonucu kentin antik taban mozaikleri ortaya çıkarıldı.

Maraş’ta antik kent var mıdır?

Kahramanmaraş Germanicia Antik Kenti

Kahramanmaraş’ta iki mahalle, Roma İmparatorluğu’ndan kalma eserlerin üzerinde oturuyor.

Germenicia anlamı nedir?

“Germenicus” Germen fatihi demektir. Roma İmparatorlarının Ren Nehri kıyısında Germen kabilelere karşı kazandığı zafere ithafen kullanıldığı bir unvandır. Germenicia’da adını bu unvandan almaktadır.

K Maraş’ta kaç tane müze var?

Kahramanmaraş Müzesi. Uzunoluk, Dijital Kurtuluş Müzesi. Mahmut Arif-i Paşa Konağı Maraş Kültür Evi ve Etnografya Müzesi. Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi.

Antik kenti nerede?

Antalya, İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Denizli, Çanakkale, Burdur, Adana, Nevşehir, Adıyaman, Kars ve Bitlis gibi Türkiye’nin pek çok şehrinde yer alan antik kentler ile ören yerleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği noktaları olarak ön plana çıkıyor.

Kahramanmaraş’ın turistik yerleri nelerdir?

Kahramanmaraş’ta gezilecek yerler

 • Kahramanmaraş Müzesi12. Daha önce kale üzerinde inşa edilen müze 1975 yılında yeni binasına geçmiştir.
 • Döngel Şelaleleri12.
 • Minyatür Kurtuluş Müzesi11.
 • Ekinözü (Cela) İçmeleri9.
 • Başkonuş Yaylası9.
 • Yeşilgöz Obruğu8.
 • Eshab-ı Kehf Külliyesi ve Camii6.
 • Kahramanmaraş Kalesi5.
 • Kahramanmaraş’ta tarihi saat kulesi var mıdır?

  Mustafa Meydanı (Namık Kemal) köprülü kavşakta bulunan park içerisine saat kulesi inşa etti. Özel çevre düzenlemeleriyle şehir estetiğine katkı sağlamayı hedefleyen Dulkadiroğlu Belediyesi, bu kapsamda başlattığı çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

  See also:  Kapadokya Nasıl Bi Yer?

  Antik kentler ne amaçla yapılmıştır?

  Efes Antik Kenti’nin; liman ticareti, dışarıdan gelen misafirlerin konaklaması, tapınak, hapishane, kütüphane, tiyatro gibi çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere yapıldığı biliniyor.

  K Maraş ne zaman il oldu?

  Kahramanmaraş’ın 1923 yılında il olarak yapılandırılmasından sonra Andırın, Elbistan, Göksun ve Pazarcık ilçeleri bağlanmıştır. 1940’da Elbistan’ın nahiyesi olan Afşin ilçe yapılmış, 1960’da Türkoğlu/Eloğlu, 1987’de Çağlayancerit, 1990’da Nurhak, 1991’de Ekinözü ilçe olarak yönetim birimlerine dâhil olmuştur.

  Kahramanmaraş’ta han var mıdır?

  Maraş tarihi ticaret alanı sınırlarında bulunan yapı Yolcu Hanı olarak inşa edilmiş; yapının alt kat mekânları ahır, depo ve servis hacimleri olarak; üst katındaki odalar ise yolcuların konaklaması amacı ile hizmet vermiştir.

  K Maraş Müzesi hangi günler açık?

  Müzelerimiz hafta içi Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 10:00 – 16:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir” ifadeleri kullanıldı.

  Yedi Güzel Adam Müzesi açık mı?

  Haftanın her günü sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyarete açıktır. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’ne girişler ücretsizdir. Dijital Kurtuluş Müzesi, şehir merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 10 dakikalık bir uzaklıkta bulunan müzeye ulaşım için; Malik Ejder Caddesi’ni kullanabilirsiniz.

  Kahramanmaraş Yedi Güzel Adam Müzesi nerede?

  Merkez Dulkadiroğlu ilçesi Gazipaşa Mahallesi’nde 1850’li yıllarda inşa edilen tarihi Maraş Lisesi, yaklaşık 80 yıl farklı eğitim kurumlarına ev sahipliği yaptı. 1950’li yıllarda bir neslin yetişmesini sağlayan şairler ve düşünce adamlarından oluşan ‘Yedi Güzel Adam’ın yolunun kesiştiği mekan, ‘Necip Fazıl ekolü’nü de

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.