Heraklia Antik Kenti Nerede?

Herakleia Antik Kenti, bugünkü Kapıkırı Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas’a 39 kilometre uzaklıktadır. Kent, Antik Çağ’da Ege Denizi’nin bir uzantısı olan Latmos Körfezi’ne sahipti. Ancak Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla dolması sonucu körfez bu günkü Bafa Gölü’ne dönüşmüştür.

Herakleia antik kenti nasıl gidilir?

Ulaşımı Milas-Söke yolunun 25. kilometresinden sonraki Çamiçi Köyü’nden sağlanmaktadır. Köyden sağa dönerek 10 km sonraki Kapıkırı Köyü’nde bulunur. Herakleia Antik Kenti’nin kalıntılarının birçoğu sağlamlığını korumaktadır. Milas Athena Tapınağı, agora, tiyatro, nekropol ve kent surları şehrin kalıntıları arasındadır.

Kapıkırına nasıl gidilir?

Kapıkırı Köyü’ne Nasıl Gidilir? Muğla’nın Milas ilçesine bağlı olan Kapıkırı Köyü, Muğla il merkezine yaklaşık 110, Milas’a ise 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Muğla Milas Bodrum havalimanı araç kiralama veya Muğla Milas araç kiralama yaparak 45 dakikalık yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.

Latmosa nasıl gidilir?

Latmos’a nasıl gidilir? Bafa kasabasından 10 dakikalık araba yolculuğundan sonra Beşparmak Dağları’nın eteğindeki Gölyaka (Bucak) Köyü’ne varılıyor. Dağa çıkış noktası bu köyden başlıyor. Eğer organize turlara katılacaksanız kişiye özel turlar düzenleyen Bodrum’daki Ibex Adventure Club ile iletişime geçebilirsiniz.

Latmos Antik Kenti nasıl gidilir?

Herakleia (Latmos) Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Herakleia antik kentine Milas- Söke karayolu üzerindeki Çamiçi Beldesinden ayrılan bir yolla ulaşılır. Çamiçi köyünden sağa dönülerek yaklaşık 10 km sonra Kapıkırı köyüne gelinerek ulaşılır. Kapıkırı köyü antik kentin üzerinde kurulmuştur.

Herakleia neresi?

Herakleia Antik Kenti veya Latmos Herakleia, Muğla ili Milas ilçesine 39 km uzaklıkta Kapıkırı Köyü sınırları içinde kurulmuş Antik İyonya bölgesi kent yerleşimlerinden biridir.

Heraclea neresi?

Herakleia Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir? Adını Yunan Mitolojisinde kuvvet ve dayanıklılığı simgeleyen Tanrı Herakleia’dan alan Herakleia Antik Kenti, Bafa Gölü’nün Muğla il sınırları içerisindeki Latmos Dağları’nı gören kısmında yer alıyor.

See also:  Laodikya Antik Kenti Nerede?

Bafa Gölü nerede bulunur?

Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu kesiminde, Menteşe Dağlarının içine sokulmuş sığ bir tatlı su gölüdür. Yaklaşık 60 km²’lik yüzölçüme sahip olan Bafa Gölü’nün denizden yüksekliği 2 metre, en derin bölümü 21 metre, uzun ekseni 16 km ve en geniş yeri 6 km’dir. Aydın ve Muğla il topraklarında yer alır.

Bafa nereye bağlı?

Bafa, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı, Bafa Gölü kıyısında bir mahalledir. Beldede 1972’de belediye kurulmuştur.

Kapıkırı köyü nereye bağlı?

Kapıkırı, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.

Latmos Dağı hangi ilde?

Latmos Dağı, Aydın ve Muğla il sınırları içinde kalan, Batı Menteşe Dağ Sistemi içinde ele alınan bir bölge. Aynı zamanda Beşparmak Dağları olarak da bilinen Latmos, Bafa Gölü’nün doğusunda yer alıyor.

Izmir’de Latmos Dağı Nerede?

Latmos Dağı nerede diye merak ediyorsanız Latmos harita üzerinde Aydın’da yer almakta. Bafa kasabası üzerinde anayoldan ayrılarak, Beşparmak Dağlarında yer alan Gölyaka / Bucak köyüne ulaşılır.

Aydın Latmos nerede?

Beşparmak Dağı (Latmos dağları), Bafa gölünün doğusunda, Batı Menteşe Dağları sisteminde yer alan dağ. Aydın ve Muğla topraklarına yayılan dağın en yüksek yeri 1375 m ile Tekerlekdağ’dır. Arkeolojik olarak çok önemli olan dağ, Neolitik dönemden Osmanlılara kadar izler taşır.

Latmos kaya resimlerine nasıl gidilir?

Aydın Beşparmak Dağları, Latmos Kaya Resimleri

Nasıl Gidilir: Bafa kasabasından anayol terk edilerek, 10 dakikalık otobüs yolculuğundan sonra, Beşparmak Dağları’nın eteğindeki Gölyaka (Bucak) Köyü’ne varılır. Dağa çıkış noktası bu köyden başlamaktadır.

Bafa gölü nasıl oluştu?

Ege Denizi’ne 17 km mesaede bulunan göl, eskiden bir körfezidi ve adı Vafi Denizi idi. Fakat Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alivyonlar körfezi doldurdu ve denizden ayırdı. Böylece burası bir göl oldu. İlk zamanlar tuzlu olan göl suyu da zamanla tamamen tatlı su haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.