Kapadokya Nasıl Bi Yer?

Kapadokya, Anadolu’nun ortasında farklı bir gezegen gibi. Vadilerini, kanyonlarını dolaşırken yaşadığınız dünyayı unutturabilecek kadar güzel bir hayal ülkesi. Kapadokya çok geniş bir coğrafyanın adı. Göreme, Ürgüp, Avanos, Uçhisar doğanın sihirli parmakları ile dokunduğu bölgelerin başında geliyor.

Kapadokya Ürgüp mü Göreme mi?

Kapadokya Bölgesi Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir.

Kapadokya’nın görülmeye değer yerleri nerelerdir?

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

 • Ihlara Vadisi. Kapadokya Bölgesi’nin en batı noktası olan Aksaray’a bağlı Ihlara Vadisi ile gezimize başlıyoruz.
 • Narlıgöl Krater Gölü
 • Göreme Açık Hava Müzesi.
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri.
 • Üç Güzeller Peribacaları
 • Güvercinlik Vadisi.
 • Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi.
 • Paşabağ Peribacaları
 • Kapadokya en iyi manzara nerede?

  Kapadokya manzaralarını izleyebileceğiniz en güzel seyir terasları Göreme ile Uçhisar yolu üzerinde bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanlar, Göreme, Kızılçukur Vadisi, Aşıklar Tepesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Uçhisar Kalesi, Ortahisar Kalesi ve Ürgüp Temenni Tepesi seyir terasları.

  Kapadokya’da akşam ne yapılır?

  Ürgüp gece hayatının en gözde mekanlarından bazıları ise;

  1. Angel Cafe Bistro Bar.
  2. Adonis Disco Bar.
  3. Asım’ın Yeri.
  4. Mahzen Şarap Evi.
  5. Red Red Wine.
  6. Red Rock Cave Bar.
  7. Yaşar Baba.
  8. Evranos Restaurant.

  Nevşehir Ürgüp Göreme aynı yer mi?

  Ülkemizin en eşsiz doğal eserlerinden olan ve İç Anadolu’da geniş bir bölgeye yayılan Kapadokya’nın büyük bölümü, Ürgüp ve Göreme’nin de yer aldığı Nevşehir’in sınırları içerisindedir.

  Kapadokya hangi bölgede kalmalı?

  Kapadokya’da nerede kalınır rehberimi özetleyecek olursam Kapadokya’da konaklama için Göreme, Ürgüp, Uçhisar, Avanos ve Ortahisar bölgelerini tercih edebilirsiniz. Kapadokya’nın en turistik bölgesinde kalmak isteyenlere tavsiyem Göreme ve Ürgüp.

  See also:  Tatil Için Izin Belgesi Nasıl Alınır?

  Kapadokyadaki nazar boncuklu ağaç nerede?

  Nevşehir’in merkeze bağlı Uçhisar beldesinde, Güvercinlik Vadisi’nin izlenebildiği seyir tepesindeki dilek ağacı, turistlerin ilgisini çekiyor. Ağaca nazar boncuğu asmanın uğur getirdiğine inan turistler, böylece dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyor.

  Göreme Açık Hava Müzesi hangi günler açık?

  MÜZEKART YENİ YIL

  Ziyaret Saatleri
  Yaz Dönemi 08:00 – 19:00
  Kış Dönemi 08:00 – 17:00

  Kapadokya peri bacaları Nerede?

  Peri bacaları ülkemizin Nevşehir ilinin Ürgüp ilçe sınırlarının içerisinde bulunmaktadır. Peri bacaları Kapadokya’yı özel bir coğrafya yapmaktadır. Jeolojik zamanlarda aktif volkanlar ile oluşan peri bacaları her yıl binlerce yerli ve yabancı turist kabul etmektedir.

  Kapadokya’da balonlar en güzel nereden izlenir?

  Nevşehir’in ulaşımı en kolay ilçelerinden biri olan Göreme’de yer alan Aşıklar Tepesi’ne gitmek çok kolay. Göreme Tarihî Millî Parkı içinde yer alan Aşıklar Tepesi yani resmi adıyla Aydın Kırağı Tepesi, Göreme’de hem eşsiz vadi manzarasını hem de balonları rahatça seyredebileceğiniz mükemmel bir nokta.

  Kapadokya’ya giderken ne giyilmeli?

  Bere, atkı, kalın montlar, kalın safari pantolonları, kazak, yünlü çamaşır, çorap ve botlar olduktan sonra üşümeden gezebilirsiniz. Yürüyüş ayakkabıları Kapadokya’yı gezmeniz için olmazsa olmazlardan.

  Kapadokya’ya en iyi ne zaman gidilir?

  Karasal iklimin karakteristik olarak hakim olduğu bölgeye gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kapadokya seyahatinin çokça hareket gerektirdiği düşünülürse ziyaretinizi havaların çok sıcak ya da çok soğuk olmadığı bahar aylarında gerçekleştirmek en mantıklısı olacaktır.

  Göreme de akşam ne yapılır?

  Göreme Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

 • Red Red Wine House. Doğallıktan uzaklaşmamış olan işletme daha çok kültürel eğlencelere ev sahipliği yapmaktadır.
 • Teras Pub. Göreme merkezde bulunan Teras Pub mekanına yürüyerek ulaşabilirsiniz.
 • Organic Wine House.
 • Soffy’s Kitchen.
 • Museum Teras Cafe.
 • Han 1453 Hookah Lounge.
 • See also:  Perge Antik Kenti Nerede?

  Ürgüp’te akşam ne yapılır?

  Ürgüp’de Yapılacaklar

 • Ürgüp’te Güneşin Batışını Seyredin: Kızılçukur Vadisi.
 • Dilek Dilemeye Ne Dersiniz: Temenni Tepesi.
 • Peribacalarını Gökyüzünden İzleyin: Ürgüp Balon Turu.
 • Doğa Yürüyüşü Ve ATV Turu Yapabilirsiniz: Pancarlık Vadisi.
 • Çam Ağaçlarının Altında Doğa İle İç İçe Bir Gün Geçirebilirsiniz: Damsa Baraj Gölü
 • Nevşehir’de gece ne yapılır?

  Gece boyunca eğlenme fırsatı sunan Nevşehir barları, Kapadokya şaraplarıyla da turistlerin ilgisini çekmektedir. Nevşehir’de yer alan başlıca eğlence mekanları arasında Angel Cafe Bistro Bar, Voila Bar, Joy Bar, Adonis Cafe Bar, Red Rock Cave Bar ve One Way bulunmaktadır.

  Hangi bir yeraltı şehirdir Kapadokya?

  Kapadokya gerçekten de doğal güzelliklerin mucizevi bir görüntüyle harmanlandığı bir yerdir. Bölgenin ilginç yapısı, size yeryüzünde gösterdiği güzelliklerin daha fazlasını yerin altında da sunar. Kapadokya öyle ilginç bir yerleşim yeridir ki, günümüzde dahi yeni yer altı şehirleri keşfedilmektedir ve sırları çözmekle bitmemektedir.

  Kapadokya, Orta Anadolu’da çok eski bir bölgedir.?

  Kapadokya, Orta Anadolu’da, genellikle Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde etrafında şekillenen tarihi bir bölgedir. Kapadokya, eşsiz doğal görüntüsünü ve peribacalarını etrafında bulunan sönmüş volkanların lavlarına borçludur.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.