Kilistra Antik Kenti Nerede?

Kilistra Antik Kenti, Konya ilinin 49 km. güneybatı kısmında yer alan Meram ilçesinin, Hatunsaray beldesine bağlı, Gökyurt köyünde yer almaktadır. Kilistra Antik Kentine Nasıl Gidilir?
Konya’nın Meram ilçesine bağlı olan Gökyurt beldesindeki Kilistra Antik Kenti, çok fazla insan tarafından tanınmasa da zengin kalıntılarıyla görenlerin beğenisini kazanmaktadır.

Lystra nerede?

Kilistra ya da Lystra, Konya ili Meram ilçesi Hatunsaray (Lystra) Beldesi Gökyurt köyü sınırları içinde kalan antik kent.

Kilistra Gökyurt köyü nerede?

Kilistra Antik Kenti Konya’nın 45 kilometre güney-batısında, Meram ilçesine bağlı Hatunsaray (Lystra) Beldesi Gökyurt Köyü içerisindedir.

Konya Kilistra antik kenti arası kaç km?

Konya’ya 45 km uzaklıkta.

Konyada antik kent ne amaçla yapılmıştır?

‘Kral Yolu’ üzerinde olan bir bölgedir. Güneyde Bozkır bölgesindeki inançsız olanların gelip sürekli olarak saldırılar düzenlediği bir bölge. Hem Konya hem de Bozkır’ın saldırıları engellemek için Kilistra bölgesi bir nevi karakol vazifesi görmüştür.”

Sille Antik Kenti nerede?

Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı 5 bin yıllık tarihi yerleşim yeri Sille Mahallesi, tarihi kaynaklarda farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, erken Hristiyanlık döneminin önemli bir merkezi olarak geçiyor.

Isaura antik kenti nerede?

Konya. Konya’da Zengibar Kalesi olarak adlandırılan ve tarihte Roma’nın en büyük eyaletlerinden İsaura Antik Kenti, surları, büyük bölümü ayakta kalan burçları, tiyatrosu, zafer takı, kilisesi ve kaya mezarlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kilistra ne amaçla yapılmıştır?

Kilistra, Gökyurt yerleşim alanı içerisinde. Halen vatandaşlar tarihi yapılardan yiyeceklerini depolamak için yararlanıyorlar.

Konya’da antik kent var mı?

Konya’ya 55 km. mesafedeki Gökyurt köyündedir. Aziz Paulos (St.Paul), seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden LYSTRA’ya 15 km.

Konya Peri Bacaları arası kaç km?

Otobüs bileti bul

Yaklaşık Seyahat Mesafesi 223 km
Yaklaşık Sefer Süresi 3 sa 30 dk
En Son Satış 21 dakika önce gerçekleşti
En Ucuz Sefer 80 TL
Günlük Sefer Sayısı 29 Sefer noktası
See also:  Adli Tatil Ne Zaman Başlıyor 2022?

Konya’nın Peri Bacaları Nerede?

Meram ilçesi Gökyurt Mahallesi’nde bulunan Kilistra Antik Kenti, tarihi Kral Yolu üzerinde yer alıyor. Milattan önce 3’üncü yüzyılda yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanan Kilistra’da, Helenistik ve Roma dönemlerinde nüfus yoğunlaştı.

Konyanin tarihi ve doğal güzellikleri nelerdir?

Konya’nın Gezilecek Tarihi Yerleri

 • Çatalhöyük Neolitik Antik Kenti.
 • 2. Sille Köyü
 • 3. Kilistra Antik Kenti.
 • İsaura Antik Kenti ve Zengibar Kalesi.
 • Kubadabad Sarayı
 • Selçuklu Köşkü
 • 7. Aya Elena Kilisesi.
 • 8. Aziz Pavlus Kilisesi.
 • Konyada hangi türbeler var?

  Konya bölgesinde, kutsal ve dini yerler arayan gruplar için en iyi yerler şunlar: Aziziye Camisi. Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi. Eşrefoğlu Camisi.

  10. Ak Cami

 • Aziziye Camisi.
 • Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi.
 • Selimiye Camisi.
 • Seyh Sadreddin Konevi Turbesi.
 • Eşrefoğlu Camisi.
 • Konya’da tarihi ev var mı?

  Sırçalı Mescit Kuzgun Kavak Caddesi üzerinde bulunan iki tarihi evin de Konya turizmine kazandırılması gerekiliyor. Önemli bir Selçuklu eseri olan Sırçalı Mescit’in tam karşısında bulunan tarihi ev, restore edileceği günü bekliyor. Büyük bir köşkü andıran bu ev de artık zamana yenilerek virane hale gelmeye başlamış.

  Kilistra ne amaçla yapılmıştır?

  Kilistra, Gökyurt yerleşim alanı içerisinde. Halen vatandaşlar tarihi yapılardan yiyeceklerini depolamak için yararlanıyorlar.

  Konyada tarihi antik kent var mı?

  Konya’ya 55 km. mesafedeki Gökyurt köyündedir. Aziz Paulos (St.Paul), seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden LYSTRA’ya 15 km.

  Konya’da bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olan antik kentin adı nedir?

  Meram ilçesi Gökyurt Mahallesi’nde bulunan Kilistra Antik Kenti, tarihi ‘Kral Yolu’ üzerinde yer alıyor. Milattan önce 3’üncü yüzyılda yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanan Kilistra’da, Helenistik ve Roma dönemlerinde nüfus yoğunlaştı.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.