Klaros Antik Kenti Nerede?

Klaros (Claros) Antik Kenti Detaylı Tanıtımı, tarihi, gezilecek yerleri, Klaros (Claros) Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir? Menderes ilçesinin 35 km güneyindeki İonia kenti. Ahmetbeyli Mahallesi’ne 2 km uzaklıktadır. 16 km kuzeyindeki Kolophon (Colophon) kentine bağlı olup, Notion’un 2 km güneyindedir.

Klaros kutsal alanı nerede?

Klaros kutsal alanı, Kolophon, Değirmendere’nin 13 km güneydoğusunda ve Notion (Ahmetbeyli)’nin 2 km kuzeyinde bulunmaktadır. Buradaki ilk sistematik araştırmalar 1886 yılında C. Schuchhardt tarafından başlatılmıştır.

Notion Antik Kenti nerede?

İzmir’e 50 km, Kolophon’a ise 15 km uzaklıktaki bir liman kenti olan Notion, bugünkü Ahmetbeyli köyünün sınırları içindedir.

Kolophon antik kenti nerede?

Kolofon (Antik Yunanca: Κολοφών) 12 İyon şehrinden biridir. Şehrin kalıntıları İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere köyünde bulunmaktadır. MÖ 1. binyılda kurulduğu sanılmaktadır.

Bilicilik Merkezi nedir?

Tanrı Apollon’a adanmış olan Apollo Klarios Tapınağı, Helenistik Dönem’de İyonya’da kurulmuş tek dor tapınağıdır. Dünyanın en eski bilicilik merkezi olan Klaros Kutsal Alanı içerisinde anıtsal boyutta, yaklaşık 8 m yüksekliğinde Apollon, Artemis ve Leto’nun kült heykelleri bulunan ender kutsal alanlardan biridir.

Notion nerede?

Ahmetbeyli Mahallesi sınırları içinde yer alan Notion, İzmir’e 50 km, Kolophon’aysa 15 km uzaklıktadır. Yöre halkı tarafından “Kale” olarak adlandırılan Notion Antik Kenti’nin akropolisi, Kuşadası-Seferihisar sahil yolunun 40. kilometresinde Ahmetbeyli kumsalının doğusundaki iki tepe üzerinde yer alır.

Kolophon antik kentine nasıl gidilir?

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan antik kente ulaşmak için İzmir yönünden gelecekler Menderes ilçe merkezine ulaşıp Gümüldür yolu üzerinden Değirmendere Fevzi Çakmak mahallesine ulaşabilir. İzmir-Menderes arası 22 km, Menderes-Kolophon Antik Kenti arası ise 15 km. dir.

Milet nerede bulunur?

Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

See also:  Akçakoca Da Ne Yapılır?

Kolophon nerede?

İzmir’in, Menderes İlçesi, Değirmendere ve Çamönü köyleri arasında yer alan Kolophon Antik Kenti definecilerin kazı alanına dönüştü. Binlerce yıl boyunca yerleşim gören antik kentin her yeri defineci çukurları ile dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.