Labranda Antik Kenti Nerede?

Labranda Antik Kenti, Muğla’nın Milas ilçesinin 15 km kuzeyinde, Kargıcak Köyü yaylağında bulunuyor. Labranda’ya ulaşım dar ve virajlı dağ yolları ile sağlansa da antik kente yaklaştıkça çam ormanlarıyla örtülü Beşparmak Dağları’nın havası yolculuğa ayrı bir güzellik katıyor.
Muğla-Milas’ın 14 kilometre kuzeyinde bulunan Labranda Antik Kenti, bölgenin eski yerleşim alanlarından biridir. Zeus Labrandos’un kutsal alanı olan kent, M.Ö. 6. yüzyılda kurulmuştur.

Labranda antik kenti ne nasıl gidilir?

Muğla’nın Milas ilçesinin 15 km kuzeyindeki Kargıcak Köyü yaylağında bulunuyor. Milas ilçesine girişinde bulunan Labranda tabelası takip edilerek 20 dakika içerisinde antik kente ulaşabilirsiniz. Milas merkezden dolmuşlar vasıtasıyla antik kentin yakın bir yerine kadar gidebilirsiniz.

Labranda anlamı nedir?

Labranda Pers Valisi Mousolos’un Tanrı Zeus’a adamış olduğu sanılan tapınak, Latmos tepesi güney eteklerine kurulmuş içinde Zeus Labraundos Tapınağı bulunan harabe yapılıları Karyalılar için hac yeri olup kutsal alan olarak kabul edildiği sanılmaktadır.

Priene nerede?

Priene, Aydın Söke’de Selçuk-Efese yaklaşık 100 km uzaklıkta kurulmuş bir İyon (Antik Yunan) şehridir. Şehir Menderes nehrinin 10 km kuzeyindedir. Şehir kurulduğunda deniz kıyısındaydı.

Heraklia nerede?

Herakleia Antik Kenti veya Latmos Herakleia, Muğla ili Milas ilçesine 39 km uzaklıkta Kapıkırı Köyü sınırları içinde kurulmuş Antik İyonya bölgesi kent yerleşimlerinden biridir.

Alabanda nerede?

Alabanda Aydın’ın Çine ilçesine 9 km uzaklıktaki Doğanyurt köyünde, eskiden Araphisar olarak adlandırılan Doğanyurt mevkiinde bulunan bir antik çağ kentidir.

Labranda su kimin?

2 sertlik derecesiyle lezzeti eşşiz olan Labranda Kaynak Suyu, Milas Belediyesi Labranda Memba Su fabrikası işletmesi tarafından, 11.06.2003 tarihinde kurulan pet şişeleme tesislerinde pet su olarak da hizmet vermeye başlamıştır.

Priene antik Kenti hangi döneme aittir?

Priene Antik Kenti Tarihi

See also:  2017 Tatil Ne Zaman?

7’yy’da kurulduğu düşünülen Priene Antik Kenti, merkez olarak diğer kısımları ise yüzyıllar boyunca kurulmaya devam etti ve tamamlandı. Özellikle Miletos gibi İon Birliği’nin üyesi olduğu düşünülen pirene hakkındaki en yakın tarih M.Ö. 7.’yy’a dayanmaktadır.

Büyük iskenderin evi nerededir?

Priene, Samsun Dağı’nın güney yamacında, Söke ilçesinin 15 km güneybatısına kurulmuş önemli antik kentlerden biridir.

Didim Priene antik Kenti arası kaç km?

Priene Dilek yarımadası dağlarının güney yamaçlarında, Didim yönünden gelenler için Milet Antik kentinden geneli dümdüz olan 20 km’lik bir yol gelmeleri gerekiyor.

Latmosa nasıl gidilir?

Latmos’a nasıl gidilir? Bafa kasabasından 10 dakikalık araba yolculuğundan sonra Beşparmak Dağları’nın eteğindeki Gölyaka (Bucak) Köyü’ne varılıyor. Dağa çıkış noktası bu köyden başlıyor. Eğer organize turlara katılacaksanız kişiye özel turlar düzenleyen Bodrum’daki Ibex Adventure Club ile iletişime geçebilirsiniz.

Heraclea ne demek?

Latmos, Hellen dilinde bir sözcüktür. Antik çağlarda bu bölge Ana Tanrıça Lada’dan ötürü bu isimle tanınmaktadır. Hellenler Lada ismini Latmos olarak değiştirerek şehre de bu ismi vermişlerdir.

Bafa Gölü nerede bulunur?

Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu kesiminde, Menteşe Dağlarının içine sokulmuş sığ bir tatlı su gölüdür. Yaklaşık 60 km²’lik yüzölçüme sahip olan Bafa Gölü’nün denizden yüksekliği 2 metre, en derin bölümü 21 metre, uzun ekseni 16 km ve en geniş yeri 6 km’dir. Aydın ve Muğla il topraklarında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.