Likya Antik Kenti Nerede?

Likya Antik kenti bölgesi coğrafi sınır olarak Antalya’nın batısına, Muğla’nın güneydoğusuna, Denizli ile Burdur’un güneyine denk gelen bir sınır içerisinde yer almaktadır. Tarihin gizemini olağanüstü doğal manzaralarının arasında saklamayı başaran bölge, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.
Likya Uygarlığı Antik Kentleri (Antalya ve Muğla) Antik Likya Uygarlığı Kentleri, Akdeniz Bölgesi’nde Teke Yarımadası’nda yer almaktadır. Antik Likya, güneyde Akdeniz, batıda Karya ve doğuda ise Pamfilya ile komşudur.

Likya nereye bağlı?

Bölge Antalya’nın batısını, Muğla’nın güneydoğusunu ve Denizli ile Burdur’un güneyini kapsar. Tarihsel olarak sınırları batıda Dalaman Çayı, doğuda bugünkü Kemer ile sınırlıdır. En kuzeyi Burdur’un Gölhisar ilçesidir.

Likya Yolu hangi ilçede?

Likya Yolu, Teke Yarımadası üzerinde batıda Muğla’nın Köyceğiz ilçesi, kuzeyde Burdur’un Gölhisar ilçesi ve doğuda Antalya arasında kalan bölgede bulunuyor.

Likya hangi deniz?

Günümüzde Teke Yarımadası olarak adlandırılan, Antalya ile Fethiye körfezleri arasındaki Akdeniz’e uzanan yarımada antik coğrafyada Likya olarak adlandırılmıştır. Bölgenin güney sınırı Akdeniz ile belirlenmiş; doğu, batı ve kuzey sınırları ise tarihi süreç içinde dönemlere göre değişiklik göstermiştir.

Likya hangi dönem?

Likya Medeniyeti ile ilgili en eski tarihi kaynaklar Mısır ve Hitit medeniyetlerine aittir. MÖ 2000’li yıllara dayanan bu kaynaklarda, “Luka” ve “Lukka” isimli halklardan bahsedilmektedir. Hitit Kralı Suppliluliuma MÖ 14. Yüzyılda kendisinin “Likya Devletini” fethettiğini söylemektedir.

Likya yolunda Nerede Kalınır?

Fethiye Ovacık

 • Ölüdeniz Doğa Kamp.
 • Sultan Motel. Likya Yolu Ovacık başlangıç noktasında.
 • Faralya Limon Hotel – Konaklama ve Çadır kurma imkanı Faralya çıkışında yer alıyor.
 • Gül Pansiyon. Faralya içerisine, Likya Yolundan inince karşınızda kalıyor.
 • Faralya Misafir Evi.
 • George House.
 • Bağ Camp Kabak.
 • Mandala Camping.
 • Likyalılar nasıl yok öldü?

  Kapandıkları kentlerinde karılarını, çocuklarını, değerli mallarını ve kölelerini kaleye toplar, ateşe verip yakarlar. Dışarı çıkar ölüm andı içmiş Likyalılar da savaşarak ölürler.’ Tarihi boyunca büyük istilalar ve felaketler yaşayan Ksantos’u, Roma döneminde de M.Ö 42 yılında Brutus işgal eder. Prof.

  See also:  Uygun Fiyata Nerede Tatil Yapabilirim?

  Likya Yoluna nereden başlamalı?

  Likya Yolu, Ölüdeniz Ovacık’tan başlayıp Antalya Hisarçandır’a kadar uzanan toplam 535 km’lik bir parkur.

  Likya Yolu ücretli mi?

  Likya Yolu resmi mobil uygulaması olan Likya Yolu, hem ücretsiz hem de Türkçe. Üstelik GPS ile çalıştığından internetin olup olmaması pek bir önem taşımıyor.

  Likya Yolu hangi medeniyete ait?

  Likya Yolu, antik Likya medeniyetinin sınırları içinde bulunan ve site devletlerini birbirine bağlayan patikaların oluşturduğu bir ulaşım sistemi aslında. Likya yani Işık Ülkesi’nin tarihi 3000 yıl öncesine dayanıyor.

  Likyalılar kimler?

  Herodot’a göre Likyalılar Girit kökenli olup, Kral Minos tarafından yurtlarından sürülen ve Minos’un kardeşi Sarpedon liderliğindeki bir grubun uzantılarıdır. Güneybatı Anadolu’da o çağa kadar ‘Milyas’ olarak anılagelmiş, ve ‘Solymoi’ (veya ‘Milyalılar’) şeklinde kayda geçmiş bir halkın topraklarına yerleşmişlerdir.

  Karyalılar Yunan mı?

  MS 2. Yüzyıl’ın gözü pek Yunan gezgini Pausanias’a göre ise Karyalılar bölgenin yerlisi olup Girit’ten gelen ve sonrasınyerlilerin ismini benimseyen koloniciler ile kaynaşmış bir halktır. Karyalılar da kendilerini Küçük Asya’nın yerlisi saymıştır.

  Likya neden ışık ülkesi?

  Hititlerle Kadeş Antlaşması öncesindeki savaşta işbirliği yapan, Troya Savaşı’nda Troyalılara destek veren Likyalıların bu güneşli ülkesinin Türkçedeki anlamı Işık Ülkesi.

  Fethiye Kaş Likya yolu kaç km?

  Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan toplam 535 km’lik bir parkur. Genelde insanların belirli parkurlar seçerek yürüdüğü bu yol, dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında gösteriliyor.

  Antalya Likya Yolu Nerede?

  1- Nerede bu Likya Yolu? Fethiye’den başlayıp Antalya’nın Beldibi beldesine kadar uzanan bu yol, antik zamanda bölgede yaşamış Likya Uygarlığı sebebiyle bu ismi almış.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.