Nysa Antik Kenti Nerede?

Nysa Antik Kenti, Sultanhisar’ın 3 km kuzeyinde yer alan Karya (Karia) kentidir. MÖ 3. yüzyılın ilk yarısında Seleukos’un oğlu I. Antiokhos Soter tarafından, önceki adı Athymbria olan yerleşmenin yerine kurulmuştur. Bir çayın ikiye böldüğü kent, birbirine bir köprü ile bağlanan iki yakadan oluşur.
Nysa, Aydın ilinin Sultanhisar ilçesi sınırlarında yer alan bir antik kent örenidir.Tarihi MÖ 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Nysa Antik Kenti hangi mahallede?

Bu antik kent, Aydın ilinin Sultanhisar ilçesinde bulunur ve Sultanhisar merkezine yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklığındadır.

Sultanhisar Nysa antik kenti nerede?

Antik Karia bölgesinin önemli bir kenti olan Nysa, Aydın – Denizli karayolu üzerinde Aydın’ın 30 km. doğusunda Sultanhisar İlçesi’nin 3 km. kuzeybatısında yer almaktadır.

Nüsha antik kenti nerede?

Nysa Antik Kenti Aydın İline 30 km uzaklıkta olan Sultanhisar ilçesinin kuzeyinde, Aydın Dağlarının güneye bakan yamacında, Tepecik deresinin çevresinde bulunur.

Alabanda nerede?

Alabanda Aydın’ın Çine ilçesine 9 km uzaklıktaki Doğanyurt köyünde, eskiden Araphisar olarak adlandırılan Doğanyurt mevkiinde bulunan bir antik çağ kentidir.

Tralleis nerede?

Tralleis antik kenti Aydın ilinin kuzeyinde, Kestane Dağı’nın (Mesogis) güney yamacındaki geniş ve yüksek plato üzerinde konumlanır. Antik metinlerde Menderes Nehri veya Mesogis Dağı’nın sınır kabul edilmesi kentin bazen Karia, bazen de Lidya Bölgesi içinde gösterilmesine neden olmuştur.

Priene nerede?

Priene, Aydın Söke’de Selçuk-Efese yaklaşık 100 km uzaklıkta kurulmuş bir İyon (Antik Yunan) şehridir. Şehir Menderes nehrinin 10 km kuzeyindedir. Şehir kurulduğunda deniz kıyısındaydı.

Nysa anlamı ne?

karia bölgesi’nde aydin daglari (messogis) eteginde hellenistik devirde kurulmu$ bir antik kent. aydin ili sultanhisar ilçesi sınırları içindedir.

Milet nerede bulunur?

Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

See also:  Pamukkale De Nereye Gidilir?

Gerontikon ne demek?

Gerontikon: Gerontikon (Yaşlılar Meclisi) Meclis Binası kentin doğusunda, Agora’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Agora’dan kuzey-güney aksındaki ana caddeyle (plateia) ayrılmaktadır.

Aydın’ın tarihi yerleri nerelerdir?

Tarihi Yapılar

 • Ahi Bayram (Ahi İbrahim) Türbesi.
 • Ahmet Gazi Camii.
 • Arpaz Kalesi.
 • Bey Camii.
 • Beyler Kulesi (Donduran Kalesi)
 • Cihanoğlu Camii.
 • Cihanoğlu Kulesi.
 • Cin Cin Kalesi.
 • Aydın Sultanhisar nasıl bir yer?

  Sultanhisar, Ege Bölgesinde, Aydın sınırları içinde yer alan bir ilçedir. Aydın merkeze 30 km uzaklıktaki ilçe, dağlar ve Büyük Menderes Vadisi arasında kurulmuştur. İlçe, doğal güzelliklerinin yanı sıra, antik kentleri ile ilgi görmektedir.

  Alabanda Antik Kenti nasıl gidilir?

  Alabanda antik kentine Aydın Efeler merkez ilçeden Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri ve Çine minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınızla geliyorsanız Aydın-Muğla D550 karayolu üzerindeki Çine merkezin 12 km batısında bulunan Doğanbey Mahallesi’nden tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

  Cine ilcesi nerededir?

  Çine, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesinde yer alan Aydın ilinin yaklaşık 51.000 nüfuslu bir ilçesidir. Çine ilçesi, Aydın’ın ilçelerinden doğuda Bozdoğan, kuzeyde Yenipazar ve Efeler, batıda da Koçarlı ve Karpuzlu ilçeleriyle birlikte güneyde de Muğla’nın Milas, Yatağan ve Kavaklıdere ilçeleriyle komşudur.

  Alabanda nedir Denizcilik?

  Alabanda kelimesinin anlamı; gemiyi sola veya sağa tamamen, sonuna kadar çevirecek bir geminin dümeninin konumu, genellikle komut olarak alabanda edilir. Geminin tam olarak sağ veya sol yöne doğru tam bir şekilde çevrilmesidir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.