Parion Antik Kenti Nerede?

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti M.Ö. 709 yılında kurulmuştur. Kent tarihi boyunca Persler, Makedonlar ve Romalıların egemenliğine girmiş, Augustus ve Hadrianus Dönemlerinde iki kere koloni kenti olarak ilan edilmiştir.

Parion nerede bulunur?

Parion, Çanakkale İli, Biga İlçesi, Kemer Köyü sınırlarında bulunmaktadır. Marmara Denizi kıyı kenti olan Parion, 2005 yılından beri yürütülen çalışmalarda özellikle nekropolis alanında elde edilen veriler göz önünde bulundurulduğunda bir Troas kenti olduğu kabul edilmektedir.

Parion hangi bölgede?

Özet: Antik Troas Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan Parion, Çanakkale İlinin Biga İlçesi, Kemer Köyü, Bodrum Burnu sınırları içerisinde kalmaktadır. Eusebius’a göre Parion MÖ. 709 yılında kurulmuştur. Parion asıl önemine Roma Dönemi’nde ulaşmıştır.

Çanakkale Biga ne yapılır?

Biga’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

 • Parion Antik Kenti. Eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Biga’ya bağlı Kemer Köyü’nde bulunan Parion Antik Kenti’nin M.Ö.
 • Nilüfer Gölü
 • Karabiga Koyu.
 • Halim Bey Konağı Kent Müzesi.
 • Çan Caddesi.
 • Çınarlık Parkı
 • Çardak Kum Adası
 • Dalyan Plajı
 • Parion Antik Kenti ne zaman bitti?

  Ayrıca tarihi kaynaklarda adı geçen Parion antik kent MÖ 431 – MÖ 404 yıllarında Atinalılar ile Spartalılar arasında geçen Peloponnessos Savaşlarının Parion, Atinalıların tarafında yer almıştır diye Antik yunan tarihçi, yazar Heredot kitaplarında yer almaktadır.

  Priapos antik kenti nerede?

  Biga’nın Karabiga beldesinde bulunmaktadır. Kentin kuruluş yılının MÖ 670 yılı olduğu düşünülmektedir. Priapos antik kenti ismini aynı adı taşıyan bağların, bahçelerin ve doğurganlığın koruyucu bereket tanrısı Priapos’tan almaktadır.

  Biga neyi ile meşhur?

  Özellikle mangal formatında restoranların oldukça meşhur olduğu bölgede; köfte ve peynir helvası da yöreye has lezzetlerin başında gelmektedir. Biga’da bulunan lokanta ve restoranlar, tercihlerinize göre her bütçeye uygun şekilde hizmet vermektedir.

  See also:  Adrasan Nereye Gidilir?

  Çanakkale Biga nasıl bir yer?

  Biga, sahilleri, ormanlık alanları, akarsuları, ovaları, gölleri ve dağları ile muhteşem bir doğal güzellik zenginliğine sahiptir. Termal kaplıca tesisine de sahip olan Biga, tarihi ve doğal değerleriyle dikkat çeken bir Çanakkale ilçesidir.

  Çanakkale Biga denize yakın mı?

  Karabiga’da yer alan plaj, ilçe merkezine yaklaşık olarak 27 km uzaklıktadır. Yarımadanın neredeyse en uç kısmında bulunan eşsiz plaj, sessiz ve sakin bir ortamda denize girmek isteyenlerin gözde sahilleri arasındadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.