Sardes Antik Kenti Nerede?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Lidya antik Kenti nerede?

Sardis, Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan ve Lidya (Lydia) devletine başkentlik yapmış antik kent.

Sardes antik Kenti hangi günler açık?

Sardes Antik Kenti Ziyaret Günleri ve Saatleri

Sardes Antik Kenti’ni Nisan – Ekim ayları arasında 08.00 – 19.00, Kasım – Mart ayları arasında ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ören yeri yılın her günü ziyarete açıktır.

Sart Harabeleri ücretli mi?

Belirtmek gerekir ki Sardes Antik Kenti’ne giriş ücretli olup 14-TL olarak 2020 yılı itibari ile belirlenmiştir. Sardes Antik Kenti ziyaret saatleri yaz döneminde 08.00- 19.00; kış döneminde ise 08.00- 17.00 saatleri arasında olup tatil günlerinde de ziyaret edilebilmektedir.

Sardes hangi antik bölgede yer almaktadır?

Sardes antik kenti Lidya bölgesinde yer alan antik kentlerden birisidir. Sardes antik kenti geçmiş zamanlarda ise Lidya devletine başkentlik yapmıştır. Bu antik kent paranın doğduğu antik kent olarak bilinmektedir. Sardes antik kenti demir çağının izlerini taşımakta olan bir antik kenttir.

Sardes antik Kenti nasıl gidilir?

İzmir-Uşak-Afyonkarahisar-Ankara Karayolu üzerinde Manisa’nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunan Sardes Antik Kenti’ne ulaşım için karayolu ve demiryolu alternatifi bulunuyor. İzmir’den Ankara istikametine giden otobüsler Salihli’den geçiyor. Ayrıca Salihli Tren Garı’nda inerek de antik kente ulaşmak mümkün.

Lidyalilar turk mu?

∝ Aslar, MÖ 1.300’lü yıllarda Ege Bölgesi’ne gelerek Ödemiş-Tire dolaylarına yerleşen ve MÖ 680 yılında (madeni parayı ilk bulan) Lidya Devletini kuran Ön Türk halkıdır. ∝ Aslar aynı zamanda bir Ön Türk kolu olan Saka (veya İskit) toplumunun devamı olarak aynı kültürü yaşatmışlardır.

See also:  Yarı Tatil Ne Zaman?

Sart Harabeleri pazar günü açık mı?

Tarihte devlet güvencesinde paranın ilk basıldığı yer olarak bilinen Lidya döneminin Sardes Kenti, tarım, hayvancılık, ticaret ve Paktolos (Sart) Çayı’nda yapılan altın madenciliği sayesinde zengin bir kent olmuştu. Sardes Antik Kenti Tatil Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.

Sart Harabeleri ne demek?

Sardes. Sardes veya Sardeis, Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan ve Lidya (Lydia) devletine başkentlik yapmış antikkent. Sart’ta tarihte bilinen ilk tiyatro kalıntıları da mevcut olup gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmaktadır.

Salihli’de ne yapılır?

Salihli’de Gezilecek Yerler

 • Kurşunlu Kaplıcaları Kurşunlu Kaplıcaları
 • Sardes(Sart) Antik Kenti. Sardes Antik Kenti.
 • Adala Kanyonu. Adala Kanyonu.
 • Bintepe Tümülüsleri. Bintepe Tümülüsleri.
 • Osmanlı Eserleri. Osmanlı Eserleri.
 • Fosil Ayak İzleri. Fosil Ayak İzleri.
 • Gölmarmara. Gölmarmara.
 • Spil Dağı Milli Parkı Spil Dağı Milli Parkı
 • Efes girişi ne kadar?

  Efes antik kentine giriş ücreti kişi başı 100 TL’dir. Efes antik kenti içerisinde yer alan yamaç evler bu fiyatın dışında kalmaktadır. Yamaç evleri de görmek isteyen ziyaretçiler ekstradan 45 TL daha ödemek zorundalar. Eğer bir müze kartınız bulunuyorsa, müze dahilinde olduğundan ötürü Efes’e giriş sağlayabilirsiniz.

  Milet nerede bulunur?

  Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

  Artemis Tapınağı kaça kadar açık?

  MÜZEKART YENİ YIL

  Ziyaret Saatleri
  Yaz Dönemi 09:00 – 19:00
  Kış Dönemi 08:00 – 17:00

  Gordion antik şehri nerede?

  UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Friglerin başkenti Gordion, antik kent, tümülüsler ve buradaki çalışmalarda bulunan tarihi eserleri ile Anadolu tarihine ışık tutuyor. Ankara’nın Polatlı ilçesinin Yassıhöyük köyü, 4 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

  See also:  Ağrı Dağı Na Nasıl Yazılır?

  Artemis Artemis Tapınağı nerede?

  Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiş tapınak Efes’te Milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır. Türkiye’deki antik kent Selçuk İzmir’de bulunmaktadır.

  Zeugma Antik Kenti nerede?

  Belkıs/Zeugma Antik Kenti, Gaziantep ili, Nizip İlçesi, Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.