Seleukeia Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Seleukeia (Lybre), 2012 Seleukeia (Lybre) Antalya ili Manavgat ilçesi yakınlarında bulunan antik kent. Seleukeia antik kentine ulaşmak için Side yönünden Manavgat şehir merkezine girmeden sola dönen yoldan 4 km sonra Manavgat Şelalesi ‘ni, geçtikten sonra barajlar yönüne devam Bucakşeyhler köyüne gitmek gerekir.

Antalya antik kentlere nasıl gidilir?

Havalimanından Antik Kente gidecekseniz, havalimanından Side ilçesine giden minibüsler gitmektedir bunlara binebilirsiniz. Ortalama 1.30 saat sürmektedir. Arabanızla gidecekseniz eğer, Antalya merkezinden Manavgat ve Alanya ilçeleri yönüne ortalama 70 kilometrelik yolculuk ile Antik Kente ulaşabilirsiniz.

Seleucia nerede?

Seleucia Pieria, Antakya’nın 35 kilometre batısında, Musa Dağı’nın güneyinde kurulmuş antik bir şehir. Hatay’ın Samandağ ilçesinin antik yerleşimidir.

Side Antik kent kim tarafından yapılmıştır?

Ptolemaioslar’ın (301-215). MÖ 215’ten sonra da Suriye Krallığı’nın denetimi altına girmiştir. MÖ 2. yüzyılda Ptolemaioslar’ın güçlü savaş ve ticaret filoları sayesinde en parlak dönemini yaşayan kent, bu sürede imar edilip bir bilim ve kültür merkezi haline getirilmiştir.

Aspendos ücretli mi?

Aspendos antik kentine giriş ücreti kişi başı olarak 50 TL’dir. – Tarihi bir antik tiyatrosu bulunmaktadır. – Uzun ve dar bir alana inşa edilmiştir.

Antalya hangi bölgede yer alır?

Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Side Antik Kenti giriş ücreti müze kart geçerli mi?

Evet, Side Antik Kentinde ve Side Antik Tiyatroda Müze kartı geçerlidir. Müze kart sahipleri bu tesisleri ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Side Antik Kenti hangi uygarlığa aittir?

Side Antik Kenti Tarihi

See also:  Mayıs Ayında Nerede Tatil Yapılır?

Side antik kenti M.Ö. 7. yy’da kurulmuş olan tarihin en önemli yerleşim yerleri içerisinde bulunmaktadır. Pamfilya bölgesine ait olan bu tarihi kent, ilk imparatorluk Lidya Krallığı girmiş ve uzun yıllar bu hükümdarlık içerisinde kalmıştır.

Side Antik Kenti ne zaman bulundu?

Antik dönemde Pamfilya’nın en önemli liman kenti olan Side, Antalya’nın 80 kilometre doğusunda, Manavgat’ın 7 kilometre güneybatısında bulunan 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side MÖ VII. yüzyılda bir yerleşim merkezi olmuştur.

Side Apollon Tapınağı ne zaman yapıldı?

M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.