Termessos Antik Kenti Hangi Ilde?

Termessos, Akdeniz Bölgesinde Antalya ili sınırları içinde yer alıyor. Ören yeri, Termessos Güllük Milli Parkı içinde bulunuyor. Antalya-Korkuteli karayolunun 24. Kilometresinden sola dönüldüğünde Güllük Dağındaki ören yerine ulaşılıyor.

Termessos hangi ilimizde?

Termessos Antik Kenti, Antalya il merkezinin yaklaşık olarak 30 kilometre kuzeybatısında Güllük Dağı’nın tepesinde 1050 metre yüksekliğe haiz bir plato üzerinde yer almaktadır.

Termessos Antik Kenti hangi ilçede?

Antalya Döşemealtı sınırları içerisinde yer alan Termessos Antik Kenti şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta, Korkuteli yolu üzerinde kalıyor.

Termessos Tiyatrosu Nerede?

Termessos Antik Tiyatro Hakkında

Antalya’nın 30 km kuzeybatısında bulunan Termessos Antik Kenti, Güllük Dağı’nın tepesinde bulunuyor.

Termessos hangi ilçede?

Antalya’nın Döşemealtı İlçesi yakınlarında yer alan ve güçlü savunmasıyla Büyük İskender’in fethedemediği şehir olarak tarihe adını yazdıran Termessos Antik Kenti, nekropol alanları, tarihi kamu yapıları, endemik bitkileri ve yaban hayatıyla ziyaretçilere başka bir dünyanın kapısını açıyor.

Termessos hangi bölgede?

Termessos – Antalya. Termessos Antik Kenti, Pisidia Bölgesi’nin “Milyas” olarak anılan güneybatı bölümünde, bugün “Güllük” adını taşıyan Solymos Dağı’nın dorukları arasındaki vadide, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi’lerin soyundan gelme Solym’ler tarafından kurulmuş önemli bir antik kenttir.

Termessos Antik Kenti yolu nasıl?

Antalya şehir merkezine 37 km uzaklıkta yer alan ören yerine özel araçla 45 dakikada gidiliyor. Antalya’dan Termessos’a toplu ulaşım araçları ile ulaşma şansı yok. Antalya-Korkuteli minibüslerine binerek Termessos yol ayrımında inebilirsiniz. Yol ayrımından Termessos’a 9 km’lik dar ve rampalı bir yol var.

Telmessos nerede?

Telmessos, Likya’nın Karya ile sınır bölümünde yer alan antik kenttir. Antik yerleşimin bulunduğu yerde günümüzde Fethiye yerleşimi bulunmaktadır.

Termessos Milli Parkı açık mı?

Antalya Termessos Antik Kenti ve Milli Park Ziyaret Saatleri; Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası, Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

See also:  Pamukkale Hangi Ilimizde?

Alketas mezarı nerede?

Kent merkezinin batısında bir duvar gibi yükselen Atbaşı Tepesi’nin, yerleşim alanına doğru dik bir şekilde inen kuzeydoğu etek kayalıklarının dibinde, bir kaya kütlesinin üzerinde yer almaktadır.

Antalya Termessos nerede?

Telmessos Antik Kenti, Muğla İlinin Fethiye İlçesi’nin sınırları içerisinde bulunan antik Kent, Kesin bir tarihide olmasa da M.Ö 3 bin yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Antik Kentin en önemli özelliği Fethiye ilçesindeki en eski yerleşim yeri olma özelliğidir.

Isinda antik kenti nerede?

İsinda, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan antik Likya kenti. İsinda (Belenli) Kaş’a 13 km mesafede Belenli mahallesinin hemen yakınındaki tepe üzerinde kurulmuştur. İsinda küçük bir Lykia şehridir ve etrafı surlarla çevrilidir.

Termessos un anlamı nedir?

Termessos adı, Anadolu’nun en eski dillerinden biri olan Luvi dilinde Terme kelimesi Dağ-Geçit anlamında Assa kelimesi ise Yüksek Hisar anlamına geliyor. Güllük Dağı’nın tepesinde konumlanan Termessos’u ziyaret edecekseniz, yanınızda mutlaka su bulundurmalısınız.

Termessos kaç yıllık?

Antalya kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta, 1665 metre yükseklikteki Güllük Dağı’nın tepesinde doğal bir platform üzerine kurulan antik kent Termessos’ta, 2300 yıllık tarihe sahip yeni yol bulundu.

Termessos Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Büyük İskender Sonrası Termessos

319’da İskender’in ölümünden sonra, generallerinden biri, Antigonos Monophtalmos, kendisini Küçük Asya’nın hükümdarı ilan etmiştir ve esas destekçisi Pisidia olan rakibi Alcetas ile savaşmak için hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.