Balıkçılar İçin Alüminyum Tekneler

7010
0

Alüminyum tekneler balık avı yada gezilerde kullanmak için en ideal seçenek olabilir. Yüksek yüzme kabiliyetine sahip olabilir.

Fiyat olarak diğer seçeneklere göre daha uygun olabilir, ağırlığı düşüktür ve kapasitesi yüksektir.

Sık sık balığa gidiyorsanız eğer alüminyum kayık sizin için güzel bir seçenek olacaktır. Eğer alüminyum tekne düşünüyorsanız ve bir araştırma yapmak istiyorsanız merak edeceğiniz noktalar on madde de şu şekilde olmalıdır.

  1. Uzunluk
  2. Genişlik
  3. Ağırlık
  4. Yük Kapasitesi
  5. Kıç Yüksekliği
  6. Gövde
  7. Denizde Dalga Yüksekliği
  8. Tavsiye Edilen Minimum-Maksimum Motor Gücü
  9. Maksimum Yolcu Kapasitesi
  10. Kullanılan Alüminyum Alaşımlar

Şişme Bot ve Alüminyum Tekne Karşılaştırması

Taşıması kolay, hafif ve bir çok özellikte olan şişme botların hakkını yememek lazım. Fakat hız, manevra ve dayanıklılık olarak şişme botlar asla alüminyum tekneler ile mukayese edilemez. Şişme botlarda kullanılabilecek motor kapasitesi kısıtlıdır ama alüminyum tekneler de rahatlıkla 300 beygirlik motorlar kullanılabilir.

Dalga Yüksekliği

Aslında alüminyum teknelerin hafifliğinden dolayı sakin sularda; dalganın az olduğu göller de kullanıma daha uygundur. Dalgalı denizlerde stabil değildirler ve devrilme şansları çok yüksektir. Denizde kullanılacaksa da kıyıya yakın yerlerde ve sakin koylarda kullanmak daha güvenli olacaktır.

Korozyon (Paslanma)

Genellikle alüminyum tekne üreticileri deniz suyunda kullanımlar da korozyona karşı garanti vermemektedir. Alüminyum içinde kullanılan diğer metal alaşımlar korozyona karşı dirençlidir ve teknenin paslanma şansı düşüktür. Ancak çoğu tekne kullanıcı tuzlu sudaki sürüşten sonra teknelerini yine suyla temizleyerek herhangi bir korozyon oluşumuna karşı tedbir almaktadırlar. Aslında bilinçli balıkçılar tuzlu suda kullandıkları her malzemeyi normal su ile yıkayarak korumaya alır.

Düz Taban Alüminyum Tekneler

Bütün tekne türlerinin alt kısımlarında olan balık sırtı olarak tabir ettiğimiz keskin taban yapısından farklı olarak bazı modellerde düz şekildedir. Bunun avantajı sığ sularda, kayalıklı akarsular da rahatlıkla kullanılabilir olmalarıdır. Ayrıca balık sırtı olmamasının teknenin ağırlığından avantaj sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Sahte Yemler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ağırlık

Tekne ağırlığının hız üzerinde büyük etkisi vardır. Ayrıca yakıtta ekonomi sağlar ve motor ömrünün uzamasına neden olur. Hafif tekneler suya daha az batarlar ve dıştan takılan motorların yükünü azaltır, sürtünmeyi düşürür ve performansı arttırır. Kullanılan alüminyum levha kalınlıkları da çok önemlidir bu hususta.

Önceki makaleSonbaharda Turna Balığı Avı
Sonraki makaleBalık Avı Malzemelerini Evde Nasıl Yaparız?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here