Balıklar Sahte Yemleri Nasıl Görür?

2822
0

Geçenlerde bir forum sitesinde bir arkadaşın eski bir mesajına denk geldim. İlginç bir o kadar da faydalı bir yazıydı. Faydalı bir bilgi olunca sizinle de paylaşmak istedim.

Konu balıklar su altında sahte yemleri nasıl görüyorlar. Renkleri nasıl ayırt ediyorlar ve kaç metre mesafeye kadar görüş sağlıyor.

Bu soruların cevaplarını ayrıntıları ile açıklamış. Şimdi bu mesajı olduğu gibi sizinle paylaşmak istiyorum. Balık avı sırasında bu yazıyı hatırlamanızı tavsiye ederim.

Balıklar renkleri görüyorlar mı? Evet, çoğunluğu aynen görüyor. Fakat karada yaşayan canlılardan biraz farklılıklarda görüyorlar.

Akvaryumlar da yaşayan balıklar saydam olan bir camı doğrudan görmüyor ama cama da devamlı çarpmıyorlar, çünkü gözlerinin haricinde başka görme (algılama) metodları var.

Sahte Balıklar

Diğer canlılardan daha fazla geniş açıyla görme yeteneğine de ayrıca sahipler. Derinlerde yaşayan türler kediler gibi az olan ışığı tekrar yansıtarak karanlıkta görme yeteneklerini artırabiliyorlar. Ayrıca 24 renge kadar ayırt edebiliyorlar.

Bazıları uzak nesneleri yakınlaştırabilme yeteneğine sahipler. İnsanlardan beş kat daha fazla renkleri algılayabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Sahte Yemler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sebepler

Suyun altında cisimlerin ve renklerin nasıl göründüğünü ve bu iki faktöre ışık etkisinin ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını da bilmemiz gerekiyor.

İlk etken, yemin boyutudur. Cisimlerin su içinde gerçek hacimlerinden daha büyük gözüktüğünü unutmamak gerekiyor. Bunun için seçeceğimiz yemin boyutu avlayacağımız balığa göre olmalıdır.

Avınızdan çok küçük bir yem onun ilgisini çekmeyebilir, aynı boydaki bir yem ona sadece arkadaş olur ve onun yanında gezer, daha büyük bir yem ise onu korkutur ve kaçmasına sebep olur.

İkinci etken olarak renk faktörünün su altındaki canlılar üzerindeki etkisini ve renk terminolojisini bilmeliyiz. Hangi renk sahte yem veya tüylü takımları kullanmamız gerektiğine o zaman doğru karar verebiliriz. Bunun için başta yedi ana renk olmak üzere renklerin su altında gösterdiği etkiye bakalım.

Daha önce yayınlamış olduğum UV Sahteler Gerçekte Nasıl Görünüyor? yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Renkler

Renkleri kırmızı, pembe, kavuniçi, sarı, yeşil, mavi, mor ve siyah olarak terminolojideki sırasıyla saydıktan sonra bunların su altında bir canlı tarafından kaç metreden öz renklerini kaybetmeden görülebileceğini de şöyle sıralayabiliriz.

Kırmızı: Kırmızı renk, suyun altında ilk sekiz metreye kadar kendi rengini muhafaza eder, sonraki uzak metrelerde açık griden koyu gri renge doğru koyulaşarak nihayetinde bir canlı tarafından en uzun mesafeden siyah olarak algılanır.

Kavuniçi: Kavuniçi rengi on iki metreye kadar,

Sarı: Sarı renk yirmi bir metreye kadar,

Yeşil, mavi, gri ve mor rengi bunların arkasından sayarak en son siyah renginde otuz metreden sonraya kadar, suyun elverdiği berraklık ve aydınlık bir havada canlılar su altında bu renkleri doğru olarak görebileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca gün ışığının içindeki yedi ana rengin aynı sırayla suyun içinde yol aldığını da unutmamak lazım.

Üçüncü etken ışığın su içindeki kuvveti: Bu suyun berraklığı ile orantılıdır. Doğru yapay yem rengini ve büyüklüğünün seçimini ancak bu son etkenin o anki durumuna göre yapabiliriz.

Işık etkisinin yoğunluğu zaten su içinde olduğundan daha büyük gözüken cisimlerin bir de açık renklerin daha fazla yansıtma özelliğinden oluşacak ekstra bir büyüme görüntüsü avı kaçırabileceği gibi, az ışığın onun yemini görmemesine de sebep olacağını ayrıca bilmek gerekiyor.

Buna göre yukarıda açıklanan özellikler göz önüne alınarak aşağıda dikkat edilmesi gerekenler örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca aşağıdaki sıralamayı okumadan önce, gece gökyüzünde dolunay, av bölgesinde kuvvetli bir ışık kaynağı veya gündüz çok güneşli bir ortam olduğu zaman, suyun altından yüzeye bakıldığını hayal edelim.

O zaman su yüzeyindeki yansımanın su içindeki yemler için bir arka plan oluşturduğunu fark ederiz. Bu arka plan önünde veya su içindeki mesafelerde yemlerin gösterdikleri etkiyi de anlamamız daha kolay olur.

Eğer açık renkli bir kaşığa veya suni yeme balık vurmuyorsa hemen rengini bir ton koyu renk ile değiştirin.

Hedeflediğiniz avın büyüklüğüne göre de yemin büyüklüğünü veya kaşık ölçüsünü ayarlayın. Unutmayın su içinde nesnelerin olduğundan daha büyük gözükeceğini ilk etkende söylemiştik.

Çok güneşli veya sıcak havalarda koyu, mat ve donuk renkleri tercih edin. Fazla parlaklık özellikle sığ sularda küçük avları ürkütür.

Soğuk veya karanlık sularda veya gece gökyüzünde ayın olduğu avlarda veya bulutlu ışığın az olduğu havalarda; beyaz veya parlak (veya fosforik) ve de büyük (geniş) yem kullanın. Suyun sıcaklığı ve ışık arttıkça, parlaklık ve ölçüsünü (boyutunu) azaltın, rengini açın (yeşil, sarı ve kavuniçi).

Suyun aynı renginde yem ve aparatları kullanmayın. Suyun içinde kamufle olur ve avın dikkatini çekmez. Derin sularda mavi-yeşil (çok açık canlı renk tonlarında) veya mor renk daha iyi bir görüntü verir. Mavi rengi kullanırken dikkat edin, suyun rengi ile aynı olmasın.

Derin, karanlık sularda veya ayın gökyüzünde olduğu gece avlarında beyaz veya parlak suni yemler koyu arka plan içinde av için daha iyi görüntü oluştururlar. Işık kaynağının hiç olmadığı ortamlarda fosforlu veya suni ışık kaynağı olan takımlar kullanılmalıdır.

Modern profesyonel balıkçılıkta ağlar mavi veya yeşil renklidir; çünkü açık denizlerde ve derin sularda salınan bu takımlar su ve arka plan ile aynı renkte olduğu ve sürüye görünmeyeceği için daha verimli av olanağı sağlarlar.

Bazen kırmızı renkli ağlar görürüz, bunlar rengi atmış eski ağlardır. Bunlar yalnızca kirli veya bulanık sığ sularda ekonomik yönden kullanılmaya devam edilir.

Önemli bir uyarı da derin sularda kırmızı rengin etkisi:

 • İki etkisi vardır, biri iyi biri çok kötü.
 • Önce iyi olan: Normal gün ışığında kırmızı kısa mesafeden göründüğü için köpek balıkları için görünürlüğü fazla olmayacağından dolayı daha az tehlikelidir, yakalanma şansları azalır.
 • Kötü olan: Gece ve ışığın olmadığı ortamlarda bu etki tersine dönüp (bu balıkların biyolojik yapılarında olan gece için kızıl ötesi bir algılama “kırmızı ışık üretme” ) sistemleri devreye giriyor ve bu rengi hemen çok uzun bir mesafeden fark edebiliyorlar.

Parlamalar

Yüzey balıkları renkleri tamamen görüyorlar. Dip balıkları siyah ve beyazın yansımasını görürler

 • Bir tam gün içinde, yapay yem renklerinin basitçe seçimini aşağıdaki şekilde yapabiliriz.
 • Sabah: Mavi, pembe,siyah
 • Güneş yeni parlamaya başladığında: Çok açık yeşil ve pembe
 • Güneş tepedeyken:Yeşil, kırmızı, sarı, portakal; mat renkler
 • Güneş çok parlak ise: Kahverengi ve gri
 • Güneş batarken (gökyüzü kızarık iken): Kırmızı ve portakal; parlak renkler.
 • Gece dolunayda: Parlak sarı ve gümüşi veya koyu renkli parlayan renkler ve siyah veya beyaz etek
 • Gece zifiri Karanlıkta: Fosfor (mavi, yeşil ve sade tonlar) veya ışıklı yapay yemler.
 • Derin suda: Mavi ve mor
 • Orta suda: Yeşil
 • Bulanık sularda: Siyah, kırmızı ve parlak gümüş

Yazının orjinal sürümü www.baliksevdam.com/konu/yapay-yemlerde-goruntu-renk-ve-isik-faktoru.489 adresinde Nihat Songün (Şemsipaşalı) imzası ile 21 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanmıştır.

Önceki makaleBalık Avında Hava Nasıl Olmalıdır?
Sonraki makaleŞişme Bot Nasıl Muhafaza Edilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here