Beynam Atatürk Ormanları

673
0

Bundan 3 hafta önce bir hafta sonu gezisi için ailece gitmiş olduğumuz Beynam Atatürk Ormanları içindeki bir günümüz kısaca bu videoda.

Pazar günü sabah kahvaltıdan sonra bir yerlere gitmeye karar verdik. Nereye gidelim derken uzun zamandır gitmediğim bir yer olan Beynam ormanları na gitmeye karar verdik.

Ben yıllar önce arkadaşlarım ile bir piknik için gitmiştim. Ailem ile hiç gitmemiştim henüz. Bu vesile ile gidip görmeye karar verdik. İyiki de gitmişiz.

Bizim gitmeye karar verdiğimiz zaman şehirde kar yağmamıştı. Bir umut giderken yanımızda kızağımızıda götürmüştük. Eğer kar varsa kızım kızağına binebilsin diye.

Beynam Atatürk Ormanları Nerede?

Beynam köyüne kadar kuru bir havada yolculuk yaptık. Yaklaşık Ankara şehir merkezine 50km mesafede. Gölbaşı-Bala yolu üzerinde Beynam Köyü’nün hemen bitişiğinde bulunmakta. Yoldan giderken pek görünmese de orman yoluna girdikten sonra orada bir orman olduğunun farkına varıyorsunuz.

Beynam Atatürk Ormanları

Zirveye tırmanmaya başladıkça beyaz kar örtüsü kendini göstermeye başladı. Yol kenarlar kar yığınları ile doluydu. Nizamiyeye gelince artık her taraf kar ile kaplanmıştı.

Eskiden nizamiyede bir görevli olurdu. Gelen araçlardan para topluyorlardı. Artık boş ve kırık-dökük bir bina sizi karşılıyor. İçeriye girince çevrede piknik masaları etrafa serpiştirilmiş. Eskiden daha fazla piknik masası vardı diye hatırlıyorum.

Biz yolun gidebildiği yere zirveye kadar gitmeye karar verdik. Bu kararımda yeni almış olduğum kışlık lastiklerin de bir etkisi var tabiki. Lastikleri bu vesile ile test etmiş olacaktım.

Beynam Atatürk Ormanları

Ormanların içinden zirveye tırmandık. Yollar tamamen kar ile kaplıydı ve yeni kışlık lastiklerim ile sorunsuz tırmanış gerçekleştirdik.

Beynam Atatürk Ormanları Ne Var?

Orman içinde restauran dahil bir çok alan var. Geniş piknik alanları mevcut. Kalabalık piknik organizasyonları rahatlıkla yapılabilir. Kamp yapmak için güzel lokasyonlar var ancak ne kadar güvenli biraz mechul. Çünkü ne kadar orman içinde olsa da korumasız bir bölge olması düşündürücü.

İlginizi Çekebilir:  Türkiyenin En Büyük Tematik Akvaryumu Aqua Vega

Genelde gençlerin arabaları ile gelip bir kaç bira içtiği yanında mangal yakıp gittiği bir yer. Hafta sonları ailelerin piknik amaçlı geldiği ve eğlenip hoşça vakit geçirdiği şehre yakın orman havası aldıkları bir alan.

Beynam Atatürk Ormanları

Zirvenin sonunda yol bıçakla kesilmiş gibi kapalı. Orman müdürlüğü yolu kapatmış. İleride ne var bilmiyorum ama bir tahminim var.

Ormanlık alanın içerisinde yer yer tabelalar bulunmakta. Bölgede Ankara’ya özgü endemik bitkilerin yetiştirildiği ve koruma altına alındıklarından bahsediliyor. Bu kapalı alanında bununla alakalı olduğunu tahmin ediyorum.

Beynam Atatürk Ormanları

GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Önceki makaleAnkara Balık Tutulacak Yerler
Sonraki makaleEn Güzel Turna Avı Videoları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here