Borçka Karagöl Tabiat Parkı

4511
0

Artvin’in Borçka ilçesi yakınlarındaki Karagöl Tabiat Parkı, ziyaretçilerine dört mevsim farklı güzellikler sunuyor.

İlçe merkezine 27 kilometre mesafede, 1550 rakımlı parka ulaşmak için karla kaplı yolun bir bölümünü araçlarla, geri kalanını ise yürüyerek kat etmek gerekiyor.

Borçka Karagöl Nerede?

Karagöle ulaşmak için Artvin araç kiralama ile araç kiralayabilir ve Borçka-Camili kara yolunun yirminci kilometresindeki yol ayrımından sonra 5 kilometrelik parke ve toprak yol takip edilerek ulaşabilirsiniz.

Kış aylarında yolun Borçka – Camili ayrımından sonraki bölümü kar nedeniyle genellikle kapalı oluyor. Ziyaretçiler, bu bölümü birkaç saatlik yürüyüşün ardından kat edebiliyor. Araç kiralama kampanyaları için otorento.com.tr sitesini takip edin.

Karagöl’ün Tarihi

Parka adını veren ve Aralık Deresi’nin önünün 19. yüzyılın başlarında heyelan sonucu kapanmasıyla oluşan göl 368 hektar alana sahip. Mart ayı sonu olmasına rağmen yolu hala karla kaplı Karagöl, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir yerdir. Mevcut alan içerisinde işletmeci tarafından işletilmekte olan 20 yatak kapasiteli bir misafirhane bulunmaktadır.

Alana giren ziyaretçi sayısı yıllık ortalama 20.000 kişidir. Karagöl özellikle fotoğrafçılar için tam bir altın madeni. Her kare bir kartpostal adeta. Her mevsim farklı bir güzelliği olacağını düşünüyorum.

Borçka Karagöl’de Kamp Yapmak

Ama gitmeden yaptığım araştırmalara ve çevremden soruşturmama göre, sonbaharda özellikle Ekim ayında giderseniz yaprak değişimi dönemini yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Tarihi Dolishane Kilisesi
Önceki makaleRusya Vizesi Nasıl Alınır?
Sonraki makaleRusya’da Tren Yolculuğu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here