Hayalimdir donmuş göl üzerinde bir delik açmak ve başında saatlerce nöbet tutmak. Belki el oltası belki de minik bir olta ile kocaman turnaları kandırmak.

Ülkemizde yapılması zor bir hayal ama Dünya üzerinde kuzey ülkelerde bu hayali gerçekleştirmek kolay. Uygun bir zaman ve uygun bir ülke. Hepsi bu kadar kolay.

Uygun zamana bir türlü denk gelemedim ama her zaman bu avı yapmak için pusuya yatmış bekliyorum. Bu avı yapmak için en uygun zamanı Rusya’da yakalayabilirim ancak. Rusya büyük bir ülke.

Toprak bakımından Dünya’nın en büyük ülkesi. Kuzey yarım kürede yer almakta. Haliyle yılın büyük bir kısmı soğuk hava şartları hüküm sürmekte. Nisan mayıs ayında bile bir çok göl buz tutmuş vaziyette.

İç kesimlerinde özellikle olta balıkçılığı yapan insan sayısı çok fazla. Her evde kesinlikle bir kaç tane olta takımı vardır. Havalar geç saatte karardığı için mesaisini bitiren insanlar ellerinde olta takımları bir yerlere avlanmaya gidiyorlar.

Bu saydıklarım Chelyabinsk şehri için daha çok geçerli. Şöyle haritaya bakınca şehrin sınırları içerisinde sayısız küçük büyük göl bulunmakta. Bu manzara hayret verici geliyor insana.

Bu kadar çok göl nasıl olur diye düşünüyor insan. Ama bu coğrafya meteor yağmurları ile adından sıkça söz ettiren bir şehir. En son 2013 yılında 15 şubat tarihinde meteor yağmuru ile anıldı.

Şehir üzerinde ortaya çıkan görüntüler insanları fazlasıyla korkuttu. Yere düşen meteor taşları çok fazla maddi hasara neden oldu. Bizim şehir merkezinde bulunan evimizin cam ve çerçeveleri bile zarar görmüştü.

Olta balıkçılığına meraklı koca bir şehir kış aylarında yine buz tutan göllerde o meşhur buzda balık avı aktivitelerini gerçekleştiriyor. Özel minik oltalar ile bir deliğin başında kamp kuruyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Balık Avında Hava Nasıl Olmalıdır?

Gece gündüz balık avlıyorlar. O soğuk havada bile turna balıklarını kandırmayı başarıyorlar. Sırf bu av için kış aylarında Rusya tatili düşünüyorum. Umarım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here