Çadırda Rahat Uyku İçin İpuçları

2243
1

Çadır kampları bizim; modern yaşamdan ve rahat bir ortamdan uzaklaşmamızı sağlar. Sıcak bir yatakta uykunun dışında günlük yaşantımızda bize bir çok kolaylık sağlayan her şey kamp esnasında en alt seviyeye inmektedir.

Fakat çadır kampını ve çadır da uykuyu kendimiz için bir avantaj haline dönüştürebiliriz. Bunun için belli kurallar ve bize yardımcı olabilecek bazı araçlar mevcuttur.

Yine çadır kampları ile ilgili çeşitli ipuçları bulabileceğiniz Kamp Rehberi bölümümüze bir göz atmanızı tavsiye ederim.

İster kamp yapıyor olun yada isterseniz bir sırt çantalı gezgin olarak seyahat ederken gece konaklamanız gerektiği zaman sağlıklı bir şekilde rahat bir uyku geçirmek sizin elinizde.

Rahat uyku için ortama ve hava şartlarına uygun malzemeler olması gerekir. Sağlam bir kamp çadırı ve kaliteli bir uyku tulumu ilk akla gelen gereçlerdir.

Genel Kurallar

Uyku Tulumu

Çadırda rahat uyku için stilinize ve tarzınıza uygun sıcaklık derecesine sahip bir uyku tulumu seçmelisiniz. Genelde uyku tulumlarının iç kısımları kaz veya ördek tüyleri ile dolu olduğundan bazı soğuk gecelerde bile ısınmak için avantaj sağlar. Taşıması ve muhafaza etmesi hafif olduğundan dolayı çok kolaydır.

İlginizi Çekebilir:  Uyku Tulumu Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

Sırt çantası için bir uyku tulumunun nasıl kullanılacağına karar verirken, bu dört temel karar noktasını göz önünde bulundurun:

  • Sıcaklık
  • Dolgu Tipi
  • Ağırlık
  • Özellikler

Uyku Pedi

Üç tip uyku pedi vardır. Kendi kendini şişirebilen havalı, manuel şişirilebilen havalı ve köpük malzemeden yapılmış sert havasız pedler. Havalı uyku pedleri kiloca ağır olabilir. Sırt çantalı gezgin değilseniz bu tür uyku pedlerini tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Uyku Pedi Nasıl Seçilir?

Eğer sırt çantalı gezginseniz havasız köpük malzeme uyku pedlerini seçebilirsiniz. Uyku tulumunun altına sereceğiniz bir ped sizi soğuk havaya karşı daha korunaklı yapacaktır.

Yastık

Gece uyku pedi üzerinde uyurken rahat ve konforlu uyku için yastık kullanmak çok mantıklıdır. İster evden getirdiğiniz dolgulu yastık yada havalı yastık konforlu uyku sağlayacak ayrıca fiziksel ağrılara da engel olacaktır.

Kamp Çadırı

Seçimini yapmış olduğunuz kamp çadırı sizin için bir ev görevi görecektir. Öncelikle kamp alanına ulaştığımız zaman ilk işimiz her zaman kamp çadırı için uygun bir yer seçimi olmuştur.

Kamp çadırını kuracağınız yer düz ve temiz alan olmalıdır. Yabancı maddelerden arındırılmış, rüzgar yönüne göre konumlandırılmış olmalıdır.

Kamp çadırının kurulmasından sonra içini yerleştirmeliyiz ve çadır içinde rahat kullanabileceğimiz bir aydınlatma aletini kolay ulaşabileceğimiz bir yere yerleştirmeliyiz. Gece uyku için çadıra girdiğimiz zaman elimizin altında lambanızın olması işimizi çok kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kamp Çadırı Nasıl Saklanır?

Tüm yiyecek ve kokulu tuvalet ürünlerini çadırın dışında korunaklı bir yerde saklamakta fayda var. Yabani hayvanların çadırın içinde sizi rahatsız etmesine engel olursunuz ve kamp çadırından uzak tutmuş olursunuz.

Günümüzde hangi kamp bölgesine giderseniz gidin bilinçsiz insanlar yüzünden çevre kirliliği çok fazla olmaktadır. Özellikler plastik malzemeler her yerde ve bu doğa için çok rahatsız edici bir durum.

Kamp alanınızı düzenlerken sizin ilk yapmanız gereken şeylerden biri kendinize bir çöp bölgesi belirlemeniz. Dağılmayacak ve derli toplu kalacak şekilde büyük bir çöp poşeti sizin işinizi rahat şekilde görecektir.

Kuru Giysiler

Her ihtimale karşı yanınızda her kıyafet için bir yedek olması gerekir. Çorap, çamaşır ve özellikle gece uyku için temiz uyku kıyafetleri sizin konforlu ve rahat bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır.

Kıyafet Seçimi

Kamp esnasında gündüz yada gece giyeceğiniz bol kıyafetler sizin daha fazla üşümenize neden olabilir. Her zaman kıyafet seçiminizi üzerinizi saran bol olmayan kıyafetlerden seçmelisiniz.

Tuvalet İhtiyacı

Çadır kampında en büyük problemlerden biri gece tuvalet ihtiyacını gidermektir. Bazı soğuk havalarda daha fazla ihtiyaç olacağını düşünürsek bunun için bir çözüm aramak gerekebilir. En basit çözümlerden biri yanınızda bir plastik şişe bulundurmak olacaktır.

Erkekler için uyku tulumunun içinde plastik şişeye doldurma işlemi yapmak çok kolay olacaktır. Kadın kampçılar için ise hazır teknolojik tuvalet ihtiyacı giderme malzemeleri satıcıların reyonlarında durmaktadır. Kolayca tedarik edebilirsiniz 🙂

Gece Sesleri

Özellikler bazı acemi kampçılar gece dışarıdan gelecek her türlü sese tepki gösterebiliyor. Gece sessizliğinde dışarıdaki en küçük canlının çıkaracağı ses çok büyük sesmiş gibi gelebilir. Siz çadır dışındaki malzemelerinizi ve yiyeceklerinizi güvenli bir şekilde sakladıysanız endişe edecek hiç bir durum bulunmamaktadır.

Gece Nasıl Sıcak Kalınır

Sıcak gecelerde yapılan çadır kamplarında illaki üşümemek için uyku tulumunu sıkı sıkıya kapatmanıza gerek yoktur. Tecrübeli kampçılar böyle havalarda sadece bir çanta yada ufak bir battaniyeyi ayaklarının üzerine kapatarak geçirebilirler. Soğuk havalarda yapacağınız kamplarda ise aşağıdaki bir kaç tüyo işinize yarayabilir.

  • Sindirim sisteminizi çalıştırmak ve içeriden ısınmaya neden olması için yatmadan önce biraz bir şeyler atıştırabilirsiniz.
  • Alkolsüz bir şeyler içebilirsiniz. Alkol damarlarda genişlemeye yol açacağı için daha fazla üşüyebilirsiniz.
  • Küçük egzersizler yaparak eklem yerlerinizi ve kaslarınızı ısıtabilirsiniz.
  • Kuru çorap ve kuru çamaşır giyip yatmak gerekir.
  • Çantanızda her zaman bir adet bere ve eldiven bulundurun.
Önceki makaleUyku Tulumu Seçimini Nasıl Yapmalıyız?
Sonraki makaleKlima, Soğutma Uzmanından Alınır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here