Canlı Yem İle Turna Avı

3889
0

Canlı yem ile turna avı için öncelikle yem olarak kullanacağınız balığı yakalamalı ve takımı yemleyene kadar canlı muhafaza etmelisiniz.

Ben genellikle bu avda yem olarak ağla yakaladığım Gümüş Balıklarını kullanırım.

Burada önemli olan balığı iğneye takarken öldürmemektir. Bu takım sabah gün doğumu ve akşam gün batımında oldukça verimlidir.

En iri balıklar her zaman canlı yemli takımlara vurduğundan olta kontrol edilirken kepçe hep hazır tutulmalıdır. İri turnalar bu takımı sürükleyip ota veya saza dolaştırabilir o nedenle oltada balığın vuruşu bazen hissedilmez. Bu nedenle yemi görene kadar oltada balık olup olmadığı bilinmez.

Bu takıma takmış olduğunuz canlı gümüşlerde küçük vuruşlar yapacaktır, bu vuruşları turna sanıp takımı toplamamak gerekir. Dolunay olduğu gecelerde bu takımın başarı şansı çok yüksektir.

Turna için en iyi av zamanı güneş doğuşundan bir saat öncesi ile güneş batışından 1 saat sonrası arasında kalan süredir. Geceleri, çok nadir olarak yemli oltaya atlarlar. Yaz aylarında küçük balık sürülerinin peşindedir.

Suyun yüzeyinde göreceğiniz ani hareketleri size etrafta turna olduğunun habercisidir. Yine su altındaki yoğun otluk bölgelerle çakıllı zeminin birleşim yerleri de turnanın av sahasıdır.

Kıyıları kamışlık olan küçük körfezler ve bunların etrafındaki çukurlarda da yoğun halde bulunurlar. Yazın sıcak günlerinde 30 cm derinliğe kadar kıyıya sokulurlar.Kışları ise derin sulara çekilirler ve daha hareketsizdir.

Turna avında en önemli etkenlerden biride balığa görüntü vermemektir. Gürültü ve abartılı hareketler avınızı sizden uzaklaştırır.

İlginizi Çekebilir:  Turna Balığı Avı Teknikleri
Sonraki makaleSilikon Yemle Balık Avı Teknikleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here