Çocuklar ile Kamp Nasıl Yapılır?

1268
2

Temiz hava, manzara, doğal yaşam ve bunların içinde geçirilen uzun geceler. Küçük çocuklarımız ile geçireceğimiz bu muhteşem deneyim için onları hazırlamamız, teşvik etmemiz gerekir.

Doğa ile iç içe yaşamanın güzelliklerini onlara anlatmalıyız ve bu yazıda da bahsedeceğim şekilde çocuklarımızı hazırlamalıyız.

Kampa Gitmeden Önce

Evde kamp pratiği yapabilirsiniz. İlk defa doğa da bir gecesini geçirecek olan çocuklarımızı; evde yada bahçeli eviniz var ise orada kuracağınız çadırın içinde vakit geçirmelerini sağlamalısınız. Çadırın içinde oyun oynasınlar hatta gerekirse içinde uyusunlar. Böylece çadır ortamının nasıl olduğunu görmüş olsunlar.

İlginizi Çekebilir:  Doğa Kampı İçin 10 Muhteşem Fikir

Günübirlik olarak doğal bir ortamda vakit geçirmelerini sağlayın. Biraz da olsa tecrübe kazanmalarını sağlayın.

İhtiyaçlarınızı önceden belirleyin ve notlar alın. Kamp sırasında unuttuğunuz eşyalarınız için pişman olmayın.

Özellikle uyku tulu seçmeden önce kesinlikle bu yazımı okuyun.

İlginizi Çekebilir:  Uyku Tulumu Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

Hazırlık Zamanı

Bu kampı yapmak için herkese ne kadar hevesli olduğunuzu gösterin. Çocuklarınızı psikolojik olarak hazırlayın.

Kamp planınızı önceden belli edin. Gerekirse orada ki iş dağılımını planlayın. Kamp alanına varış anından itibaren herkes ne yapacağını bilsin.

Çocuklarınıza kendi eşyalarını hazırlama ve paketleme işlerini öğretin. Herkesin kendi malzemelerinden sorumlu olduğunu anlatın. Hazırlıklardan sonra kontrol etmeyi sakın unutmayın.

Her bireyin malzemesinin sadece kendine ait olduğunu gösterin. İki veya daha fazla çocuk ile kamp yapılacak ise örneğin her çocuğun malzemelerinin renkleri farklı olsun. Karışıklık yaşanmasın.

Çocukların yanlarında sevdiği bir iki oyuncak getirmelerine izin verin. Kamp esnasında yabancılık hissetmeyeceklerdir.

Çocuklu bir kaç ailenin birlikte kamp yapması daha iyi olacaktır. Çocuklar daha iyi dostluklar kuracaktır ve zamanlarını daha güzel geçireceklerdir.

Kamp alanında yakılacak olan ateş ile ilgili güvenlik uyarılarınızı önceden yapın. Kuralları belirleyin ve herkesin bu kuralları kabul etmesini sağlayın.

Çadır içinde rahat bir uyku için bu yazımı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Çadırda Rahat Uyku İçin İpuçları

Kamp Alanında

Kamp alanınıza varmanız ile birlikte önceden planladığınız şekilde görevleri uygulamaya başlayınız. Acele etmeden sakin şekilde yardımlaşarak el birliği ile kamp alanınızı yerleştirin. Ortamdaki bireylere pozitif bir hava sağlayın.

Kamp alanı içinde organize olarak mutfak eşyalarını, temizlik ürünlerini, çöp alanını belirleyin. Dağınıklığı değil çocuklarımıza tertipli olmayı öğretelim.

Çocuklarımızın kaybolmalarını önlemek için çeşitli yer işaretlemeleri yapın. Çevredeki dikkat çeken objelerin yardımı ile kamp alanlarını tekrar nasıl bulabileceklerini öğretin.

Çocuklara kamp alanı içinde bazı görevler verin. Mesela kamp ateşi için dal toplama gibi bazı işler vererek onların önemli olduklarını onlara hatırlatın.

Çocuğunuza yada çocuklarınıza düdük ile iletişim kurmayı öğretin. Her çocuğun boynunda bir düdük olmasına özen gösterin. Kayboldukları zaman yada kamp alanında uzaklaştıkları zaman bir kaç işaret sesi belirleyin.

Kamp yapacağınız bölgeyi önceden araştırmalısınız. Burada doğal ortamlarında yaşayan bazı hayvanların bilmelisiniz. Bu hayvanlar için gerekirse bazı önlemler almalısınız. Ayrıca çocuklarınıza bu yabani hayvanlarını beslenmemeleri konusunda uyarınız.

Doğada Zaman Geçirme

Kamp alanınızdan ve doğadan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın. Çocuklarınıza yaban hayatını öğretin. Onlara kuşları, böcekleri, çiçekleri, bulutları ve hatta gece gökyüzü açık ise yıldızları gösterin. Takım yıldızlarını anlatın. Unutmayın yıldızlar en iyi doğal yaşam alanlarında gözükür.

Çocuklarınıza çevreyi tanımalarına izin verin. Katı kurallar ile çocuklarınızın zamanını sıkıcı hale getirmeyin. Birlikte yürüyüş yaparak bazı tüyolar verin yada kendilerinin keşfetmesini sağlayın.

Eğer kalabalık bir kamp alanında kamp yapıyor iseniz diğer kampçılar ile birlikte çocuklar için etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Çocukların birlikte daha güzel ve eğlenceli vakit geçireceklerini unutmayın.

Anne ve baba olarak kamptan dönüşte yanımızda güzel hikayeler getirin. Daha sonra bu hikayeleri çocuklarımız ile paylaşarak o anı ve atmosferi tekrar onların gözünde canlandırmaya çalışın.

Önceki makaleYamula Barajı Alabalık Avı
Sonraki makaleTatlısu Balıkları Avlanma Teknikleri

2 YORUMLAR

  1. Çocuklarla direk ormana kamp kurmadan önce kamping alanında kamp yaparak,en azından su,wc,elektrik gibi temel ihtiyaçların karşılanabildiği bir ortamda kamp yapılmasını,daha sonra olabilirse su kenarında daha doğal bir ortada kamp yapılmasını tavsiye ederim. Direk ormanın karanlıklarına gitmekle çocukları korkutabilir,olaydan soğutabiliriz.

    • Doğru söylüyorsunuz. Zaten çocuklara kampa götürmeden önce biraz teorik bilgi vermek gerekir. Kalabalık olan kamping alanlarında kamp kurmak ilk defa için daha uygun olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here