Doğada Cihazlarımızı Korumanın Yolları

333
0

Telefonlar, GPS cihazları ve radyolar birçok doğa ve açık hava meraklısı için bir yaşamsal ihtiyaç gibi görünse de müzik çalarlar, kameralar ve tabletler eğlence amaçlı cihazlardır.

Kimi doğa sever teknolojiden kopmak istemez ve cihazlarını insan hatalarının sert darbelerinden ve tabiat ananın ölümcül müdahalelerinden kurtulmasını nasıl sağlayabilmek için çözümler arar.

En önemli çözüm şekli koruyucu kılıf ile korumaktır.

Cihazlarımızın başına istenmeyen olayların gelmemesi için önlemlerimizi almamız gerekir. Bu önlemler için aşağıda belirtmiş olduğum seçenekleri gözden geçirebilirsiniz.

Koruma Seçenekleri

Elektronik cihazlarımızı doğa şartlarından koruyabilmemiz için piyasada bu amaca yönelik üretilmiş bir çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler ucuz ve basit olanlardan pahalı ve lüks olanlara kadar alternatifleri çok fazladır.

Fermuarlı Gıda Torbaları

Çok ucuz bir çözümdür. Basit ve kullanışlıdır. Ağzı fermuarlı olduğu için hava ve hafif ıslaklıklara karşı dayanıklıdır. Cihazınızı koruyucu torbadan çıkarmadan ekranına müdahale edebilirsiniz.

Yumuşak Koruyucu Kılıf

Bir çok farklı cihaz büyüklüğüne göre temin edilebilecek koruma yöntemidir. Bir kaç metreye kadar su altı mesafelerinde cihazın zarar görmesini engelleyebilir. Kılıf içerisinde cihazınıza kolayca müdahale edebilirsiniz.

Akıllı Telefon Kılıfları

Telefon modeline uygun ebatlarda ve çeşitli malzemelerden üretilmiş farklı telefon kılıfları mevcuttur. Genellikle bu kılıflar cihazı düşmelere karşı koruma amacıyla üretilmişlerdir. Yüksekten düşen cihazın kasasını darbelere karşı koruyabilir.

Bazı telefon kılıfları ise su geçirmez özelliğe sahiptir. Derin su birikintilerine karşı koruma sağlayan modelleri de var yada yağmurlu havalarda basit koruma sağlayan su geçirmez telefon kılıfları da var.

Bazı İpuçları

Küçük miktardaki nem bile cihazın bozulmasına neden olabilir: Doğa aktivitesinden eve dönerken cihazlarınızı iyice kurutmaya özen göstermelisiniz. Ani sıcaklıklar ve bazı mağaralardaki hava yoğunlaşmalarından kaynaklanan nem artışları olabilir. Böyle ortamlarda cihaz kullanımından uzak durulmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Uyku Tulumu Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

Su aktiviteleri ile uğraşanlar yumuşak kılıflar kullanmalıdır: Cihazınızın ıslanma ihtimalinin olduğu her durumda kesinlikle yumuşak kılıflardan kullanılmalıdır. Aktivite boyunca cihazı kılıftan çıkarmanıza gerek kalmadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu fermuarlı torbada saklayın: Özellikle balıkçıların telefonlarını sürekli ceplerinde taşıdıklarını biliyorum. Hareket esnasında yada bir tekne içindeyken kolayca cepten düşme ihtimali çok yüksektir. Buna bizzat bir çok kez şahit oldum. En güzel çözüm fermuarlı torba içinde saklamaktır. Torba içindeyken kolayca gelen aramalara cevap verebilir ve fotoğraf çekme özelliğini bile kullanabilirsiniz.

Fotoğraf ve video çekimleri için su geçirmez kılıflı aksiyon kamera kullanılmalıdır: Doğa ana bize her an bir süpriz yapabilir. Şimdi gelişen teknoloji ile her an elimizde bir cihaz sürekli fotoğraf ve video kaydetme telaşı içinde olabiliyoruz. Bana göre günümüzün en kullanışlı teknolojisi her türlü doğa şartlarına karşı dayanıklı olabilen aksiyon kameralar kullanmak bizi fazlaca memnun edecektir.

Bonus Bilgiler

  • Sıcak ve güneşli günlerden cihazınızı gölgede saklayın.
  • Kamptayken bütün cihazlarınızı korunaklı bir yerde düzenli ve güvende saklayın.
  • Cihazınız ıslandığı zaman tamamen kuruyana kadar açmaya çalışmayın. Kuru pirinç yada slika jel kabına koymak kalan nemi emmeye yardımcı olabilir.

Çeşitli konularda çektiğim videoları izlemek için lütfen Youtube kanalımı ziyaret edin. Kanala abone olmayı sakın unutmayın.

Önceki makaleFotoğraf Makinesi Çantası Nasıl Seçilir?
Sonraki makaleDoğa Kampı İçin 10 Muhteşem Fikir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here