Tarihi Dolishane Kilisesi

1232
0

Çeşitli kaynaklarda 10. yüzyılda Bagratlı Kralı Sumbath tarafından inşaa ettiği yazılmaktadır.

Kral Sumbath tarafından yaptırılmış olan üç yada dört adet daha kilise olduğu bilinmekte.

Otuz üç yaşıma merdiven dayadım. Geçen yıla kadar yerini belsem de hiç ziyaret etme fırsatı yakalayamamıştım. Sevgili eşim tarihi kalıntılara ve yapılara çok meraklıdır.

Artvin ziyaretimiz esnasında elinde gezilecek-görülecek yerler listesi hemen hemen hepsini gördük.

Dolishane Kilisesi

Dolishane Kilisesi (Hamamlı Kilisesi) bunlardan bir tanesi idi. Öyle çok sapa uzak bir yerde değil. Artvin-Şavşat yolunda Berta Köyü sapağında tabelasını görmek mümkün.

Hamamlı köyü içinde önünde meydan, yanında cami olan çok büyük olmayan, dış yapısının çoğunluğu sağlam kalmış koruma altında bir yapı. Dışında küçük yıkıntılar olmasına rağmen genel olarak sağlam kalmış. İçine büyük bir kapıdan giriliyor ama kapısı yerinde değil maalesef.

Açıklamada kilisenin tarihi hakkında fikir verilmiş fakat tarihini böyle dört beş cümle açıklamak yeterli değil bence. Bu kadar eski bir yapı ve zamanında manastır olarak kullanılmış daha sonra cami olarak kullanılmış bir bina hakkında söylenecekler daha fazla olmalıdır.

Kilisenin içi zamanında yağmalanmış, yıkılmış ve dökülmüş. Bazı yazılar ve resimler tam belli olmasa da sağlam kalabilmiş. İnsanlara bu ayakta kalabilen eserler bile anlayan için yeterli fikir veriyor.

Bu kiliseyi ziyaret etmek bizim için güzel bir deneyim oldu. Eşim yaşamış olduğu heyecan ve mutluluk gözlerinden okunabiliyordu. Eşimle tanışmış olduğum beş yıl boyunca sayısız tarihi eser ve arkeoloji alanı ziyaret ettik.

Hatta balayı tatilimiz Aspendos’da, Perge’de, Olimpos’ta ve Demre’de geçti. Heyecan dolu bir balayı yaşamıştık sayesinde. Fakat utanmadım değil hani. Artvin’e yolu düşen herkesin Dolishane Kilisesi ni kesinlikle görmeleri gerektiğini söylemek istiyorum.

İlginizi Çekebilir:  Delikli Kaya Şelalesi

Dolishane Kilisesi Nerede?

Önceki makaleAhlatlıbel Atatürk Parkı ve Spor Tesisleri
Sonraki makaleGünübirlik Batum Gezisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here