Dünyaca Ünlü 7 Gezgin

2031
0

Gezegenin yarısı neredeyse evinde internete mahkum yaşarken, bazı insanlar var ki onların yaşamı yolculuklara adanmış durumda. Bazı insanlar sürekli uçak köşelerinde yolculuk yaparken, bazı insanlar ise bütün rotalarını yürüyerek geçmekte.

Bazılarının sadece belirli ekipmanları ve hiç paraları yokken, bazılarının ise sponsorları ve son teknoloji ekipmanları var. Tarih boyunca her zaman diğer gezginlerden farklı olan 7 gezgin var ki hikayeleri belleklere kazınmıştır.

1John Francis

Onun takma adı “PlanetWalker“. Hikayesi ise 1971 yılında San Francisco limanında yanlışlıkla petrol sızıntısına tanık olması ile başlamış. Francis doğanın bir tür şok geçirdiğini ve bu durumu prosteto etmesi gerektiğini düşünmüş.

22 yıl boyunca hiç motorlu taşıta binmemiş ve Amerika genelinde yürümeye başlamış. 1973 yılında ise hiç konuşmamaya başlamış ve insanlarla iletişimini jestler ve küçük kağıtlara yazılan notlar ile sürdürmeye başlamış.

John Francis 22 yılda Hawaii ve Alaska dahil 48 Amerika eyaletini yürüyerek gezmiş hatta Güney Amerika kıtasına bile yürüyerek giderek büyük bir başarı elde etmiş. Bir kaç yıl önce hakkında bir kitap yazılarak yayınlanmış.

 

2Sarah Marquis

17 yaşındaki Amerikalı Sarah Marquis kıtalar arası yürüyüş yaparak büyük ün kazandı. Yolu Türkiye’den de geçen Sarah iteleyerek götürdüğü arabası ile yaşam boyu yürümeye adamış kendini. A.B.D – Meksika sınırından A.B.D. – Kanada sınırına 126 günde giderek 4260km yol yürümüş.

Çılgın bir karar alan Sarah; tek başına Sibirya çöllerinden, Moğolistan ovalarına, Çin ve Tayland’a yürümüş. Oradan Avustralya’ya yüzerek geçerek insansız topraklarda binlerce km yol yürümüş.

Üç yıl boyunca 16.000km yol yapan Sarah şaşırtıcı şekilde bütün ilginç ve zor yolculukları yapmış. Bu şöhreti ile National Geographic Traveler kanalının ödülünü almaya hak kazanmış.

İlginizi Çekebilir:  Terk Edilmiş Tema Parklar

3Norman Millred

Huzurlu Wanderer lakaplı Amerikalı Norman Millred ise yürüyüşçüler tarihinin en ünlüsü imiş. 1952 yılında bir sezonda 3500 km yol yürüyerek Appalachian Trail rotasını geçen ilk kadın olmuş.

Bir süre sonra ise Amerika toprakları ile yetinmeyerek 28 yıl boyunca diğer kıtalar da yürümeye karar vermiş ve yanında sadece sırt çantası içinde bir kalem, kart, tarak ve diş fırçası varmış.

Norman Millred yolculukları boyunca sık sık aç kalmış ve hastalanmış. Ama hiç bir şey hatta çetin kış şartları onu yürüyüşlerinden vazgeçirememiş. 1964 yılında toplam yolculukları 40.000 km oldu ve bu mesafe ekvator uzunluğu kadardır.

1981 yılında Hindistan yürüyüşü esnasında kaza sonucu aniden ölmüş. Bütün müdahalelere rağmen kurtarılamamış. Bütün yürüyüşleri boyunca hiçbir zaman toplu taşıma aracı ve otomobil kullanmamış.

4Polly Letofski

1999 yılında meme kanseri olan Polly Letofski için bağış toplanmaya başlanmış. Bu bağışlar ile yollara düşen Polly 5 yıl boyunca tam 22.000 km yol yapmış ve 22 ülke gezmiş.

Bütün yürüyüşleri boyunca özel bir tekerlekli araba kullanmış ve gerekli olabilecek her türlü ekipmanı bu araç ile taşımış.

Letofski Colarado dan uçağa binerek Yeni Zellanda ya uçmuş. Oradan Avusturalya, Singapur ve Malezya ya gitmiş. Bundan sonra bütün asya kıtasını yürüyerek geçerek İrlanda ya ulaşmış.

Buradan New York şehrine uçakla geçmiş ve Colarado daki evine dönmüş. Eve döndüğü sırada toplanan bağış 200.000$ gibi bir paraya ulaşmış.

Polly Letofski Amerika da yaşanan 11 Eylül saldırılarını yoldayken öğrenmiş. Hiçbir korku yaşamadan Pakistan, İran ve Irak gibi rotaları yürüyerek geçmiş.

5Jean Beliveau

UT0121684

45. yaş gününde Jean Beliveau radikal bir karar alarak Dünya nın her noktasına yürüyerek gitme kararı almış. Montreal in caddelerinde neon ışıklarının önünden yolcuğuna başlamış.

Beliveau 11 yılda 75,554 km yol yürümüş ve 54 ülkeyi ziyaret etmiş. Yürüyüşleri boyunca bir çok ilginç insan ile tanışmış. Özellikle Nobel ödülü sahibi insanlar ile tanışmaya özen göstermiş. Bunlardan biriside Nelson Mandela imiş.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'deki En Büyük 5 Tematik Akvaryum

İnsan hakları savunucusu olan Jean Beliveau konuşmasında ilhim aldığı Mandela ya “Dünya nın sizin gibi insanlara ihtiyacı var” demiş.

Jean yollarda bir çok problem ile karşılaşmış. Yollarda bir çok kez soyguncular ile karşılaşmış hatta Şili de pumaların saldırısına bile uğramış. Ama yoluna hiç bir şey olmamış gibi devam etmiş.

6Dave Kunst

1970 yılında Dave Kunts kardeşi John ile 4 yıllık bir yolculuğa çıkmış. Yolculukları boyunca bir çok macera yaşamışlar. Kardeşler evden ayrıldıklarında yanlarında sadece 1000$ para varmış.

Yolculukları esnasında Monaco Prensesi Grace i ziyaret etmişler ve Venedik üzerinden Büyük İskenderin Khyber Pass güzergahını geçen ile gezgin olmuşlar.

Afganistan ın yasak bölgelerine gitmişler ve teröristlerin ateş alanına girmişler. John ölmüş ve Dave ağır yaralanmış. Yaralı Dave 3 ay sonra ancak kurtarılabilmiş.

Kurtarılan Kunst Hindistan ve Avusturlya ya gitmiş ve oradan uçak ile Kaliforniya ya geçerek oradan da yürüyerek Minesota ya geçmiş. Toplamda 23,000 km sonra Dave Vaseka kasabasında ki evine dönebilmiş.

Tüm yolculuğu boyunca 21 çift ayakkabı eskitmiş. Şuan karısı ile sakin bir hayat yaşıyormuş. Karısı ile Avusturalya gezisi esnasında tanışmış.

7Steven Newman

Steven Newman Amerika da küçük bir kasabada Dünya nın egzotik bölgelerini hayal ederek büyümüş. WorldWalker takma adı ile bu hayalini gerçekleştirmek için yollara düşmüş.

4 yıl boyunca 24,000 km yol yürümüş ve toplam 42 milyon adım atmış. Gezilerini düzenli olarak Colombus isimli bir gazeteye göndererek yayınlanmasını sağlamış.

Steven Newman ın yollarda başına çok ilginç olaylar gelmiş. Mesela Newman yollarda 4 kez tutuklanmış, bir kez dayak yemiş, silahlı haydutlar tarafından saldırıya uğramış ve hintli öğrenciler tarafından taşlanmış.

Steven Newman yolda pnömoni hastalığına yakalanmış. Yavaş yavaş vücuduna yayılarak derilerin dökülmesini sağlamış.

İlginizi Çekebilir:  Rusya'nın En Güzel Beş Şehri
Önceki makaleAnkara’da Üçüncü Nesil Kahve Adresi “Rispetto Coffee Co.”
Sonraki makaleKayseri, Mersin, Konya Balık Avı Gezisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here