En İyi Turna Balığı Avlakları

Avlakları

Turna balığı iç sularımızda yaşayan istilacı ve zararlı bir türdür. Fakat yakalama şekilleri ve pişirilip yeme şekli ile bir çok balıkçısının gönlünde ayrı bir yeri vardır. Bir çok yöntem ile avlanılabilmektedir. Avcı üzerinde bırakmış olduğu heyecan inanılmaz fazladır. Diğer bazı balıkları gibi oturduğun yerden değil çok fazla efor ve mesai harcanarak yakalanır.

Avlanması çeşitli kurallar ve zamanlar içerisinde yapılmaktadır. Tarım ve Hayvancılık bakanlığı Su Ürünleri müdürlüğünün belirlemiş olduğu kurallar vardır. Bazı dernekler ise sürdürülebilir balık avcılığı için çalışmalar yürütür. Bazı zamanlar özellikle avlanması yasaktır. 15 Kasım – 1 Nisan tarihleri arasında avlanması kesinlikle yasaktır.

Köprüköy

Nerede?

Turna balığının en iyi avlakları genellikle yurdumuzun iç bölgeleridir. civarında en verimli avlakları Kesikköprü, Kapulukaya ve Kurtboğazı Baraj gölleridir. Bu üç baraj balık avcılarının en çok tercih ettiği yerlerdir. Kıyıdan ve bot ile güzel sonuçlar alınabilir. Ama avınızın daha zevkli olmasını istiyorsanız şişme bot yada kayık ile av yapmanızı tavsiye ederim.

Kesikköprü Barajı

Kesikköprü ve Kapulukaya barajlarında en tercih edilen yemler Silikon Sahte Yem lerdir. Baraj göllerinin bir çok yerinde çok güzel sonuçlar ortaya çıkar. Özellikle Kesikköprü barajının boğaz iç kesimlerinde trofe balık şansınız çok yüksektir. Kesikköprü barajında canlı gümüş ile bırakma tekniği kullanılarak güzel balıklar yakalamanız mümkün.

Kesikköprü Barajı

Kapulukaya Barajı

Kapulukaya barajında avlak alanı çok geniştir. Bir çok yöntem ile balık avlanabilir. Kıyıdan ve suda olmak üzere rahat av noktaları tespit edilebilir. Köprüköy ve Sülübük köyleri en verimli bölgelerdir. kurulabilecek güzel plajlar ve ağaçlık alanlar mevcuttur. Silikon Sahteler ve Maket Sahteler güzel sonuç verir.

Kapulukaya Barajı
Sülübük
Köprüköy
Akkoşan

Kurtboğazı Barajı

Kurtboğazı barajı son zamanlarda Turna Balığı açısından çok verimli olmaya başladı. Herkesin bildiği Kırmızı Kanat Levrek artık azalış göstermeye başladı. Kurtboğazı barajında kıyıdan ve suda av yapılabilir. Kıyı avında çok fazla yer mevcut değil, olan yerlerde genelde kalabalık oluyor. En güzel av suda şişme bot ile yapılabilir. Bölge alanı olduğu için sürekli kontrol altında güvenlik sıkı kontrol altında. En güzel av Kaşık olarak bilinen sahte yem ile yapılmaktadır. Kaliteli bir kaşık ile güzel avlar yapılabilir.

Kurtboğazı Barajı

Akyar Barajı

Şimdi gelelim en zorlu ve unutulmaz avlar yapılabilecek bir bölgeye, Akyar Baraj Gölü. Arazinin çok zor bir arazi olduğunu bilmenizde fayda var. Şişme bot en güzel avlanma yöntemi olacaktır. Ayrıca sağlam olta takımı bulundurunuz.

Akyar Barajı

Asartepe Barajı (Çanıllı)

Ankara şehir merkezine en yakın avlaklardan biride Ayaş ilçesinde bulunan Asartepe Barajı dır. Yani bir diğer adı Çanıllı Barajı olarak da bilinen avlak için en verimli meralardan biridir. Kıyıdan ve bot ile her zaman verimli avlar yapmanız mümkün olan baraj gölünde ayrıca Sazan Balığı da bulunmaktadır.

Asartepe Barajı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir