En Tuhaf 10 Dünya Haritası

1930
0

Tarih boyunca gezginlerin, kaşiflerin gördükleri her şeyi yazma ve çizme hevesleri bazen de çok komik çok ilginç dokümanlar bırakmıştır arkalarında. Tabi birazcık düşünürsek o zamanki şartlar ve teknoloji içerisinde bu kadar yapmaları bile büyük başarı olarak düşünülebilir.

Defalarca çeşitli haritalar hazırlanmış. Ama bunların bir çoğu günümüz dünya haritaları ile hiç alakası yok. Bu ilginç dünya haritalarından derlediğim on haritayı sizler için yazdım.

1Kara ve Denizler Yer Değiştirirse

Görmeye alıştığımız haritaların haricinde en ilginç haritalardan birisi ise kara parçalarının ve dünyanın üçte ikisini kaplayan denizlerin ve okyanusların yer değiştirmiş halinin resmedildiği dünya haritasıdır. Harita üzerinde de görüldüğü gibi böyle bir değişiklikte kara parçaları sulardan daha fazla alan kaplamaktadır. Ve Antartika ise dünyanın en büyük okyanusu olurdu.

2Dünya İşgal Haritası

İlginç haritalardan birisi ise dünyanın belli bir kaç ülke tarafından işgal edilmiş olduğu harita. Hindistan, Pakistan ve Çin tarafından asya kıtasının büyük kısmı işgal edilmiş. Özellikle Rusyanın daracık bir kısma sıkışmış olması bu haritayı hazırlamış olanların tepki toplamasına neden olacaktır.

3Marina Haritası

Bugünün standartlarına göre biraz garip görünse de sanat eseri sayılabilecek bir harita. Kıtalar ve adalar bilinen nedenler ile biraz çarpık şekilde çizilmiş ve bazı noktalara sanatçı tarafından canavarlar yerleştirilmiş. Ama günümüz uydu görüntülerindeki gibi fırtınalar ve okyanuslardaki tehlikeli kayalıklar doğru şekilde harita üzerine yerleştirilmiş. Denizciler için hazırlanmış güzel bir harita.

4Buz Olmayan Antartika

Yıllardan beri bilim adamlarının bas bas bağırdığı ve son yıllarda kendini gün yüzüne çıkarmaya başlayan küresel ısınmanın sonuçlarını resmeden sanatçılar tarafından ortaya çıkarılan bir harita. Harita da şimdi buzul olan her yer gelecekte nasıl görüneceğinin fikrini veren resim.

5Avrupa Kıtası Dil Haritası

Avrupa kıtası üzerinde bir çok ülke var, bir çok kültür var ve bir bu kadar da dil var. Eşsiz kültürler ve gelenekler ile birlikte eşsiz diller hüküm sürmekte kıta üzerinde. Bilinen diller dışında birde ülkelerde kullanılan dil lehçeleri kullanılan dil sayısını daha fazla arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Fotoğraf Makinesi Koleksiyonum

6Yer Altı Su Kaynakları Haritası

Tatlı sular sınırlı kaynaklarda bulunmaktadır. Nehirler, buzullar ve tatlı su gölleri araştırmalar sonucunda belirlenen bunların dışındaki gizli rezervler bulunmaktadır. Mesela Sahra çölünde su var mı? Haritaya bakarsak asıl çölün okyanuslar altında olduğunu görebiliriz.

7Fiziki Gece Haritası

Gezegenimizin ne kadar harika bir yer olduğunun kanıtı bu uydu görüntülerinde iyi ortaya çıkmakta. National Geographic uydu görüntüleri ve fotoğrafları sunuyor bu güzel haritayı bizlere. Bu harita aynı zamanda bize nüfus yoğunluklarını da gözler önüne seriyor. Harita üzerindeki büyük beyaz renklerin kalabalık şehirleri gösterdiği kolayca anlaşılmakta.

8Fiziki Kabartma Harita

Bir kaç kişi tarafından hazırlanan kabartma dünya haritası biraz farklı görünüyor. Daha çok kuzey bölgelerini kapsayan harita yükseklikler dışında okyanusların nasıl yer kapladığını da göstermekte.

9Başka Bir Dünya İşgal Haritası

Haritanın hazırlanmasındaki asıl amaç şuan ülkelerin nüfus sayılarına göre en rahat hangi ülke topraklarına sığabileceklerini göstermekte. Mesela Çin çok kalabalık bir ülke. Rusya ise toprak bütünlüğüne göre yaşayan insan sayısı az. Türkiye nüfus yoğunluğuna göre İran topraklarına daha rahat yerleşebilir gibi yerleştirilmiş.

10Dünya Dönmeyi Durdurursa

Dünya şuan dönüyor peki ya dönmeyi durdurursa nasıl olur? Böyle bir durumda kıtalar ve okyanuslar çok farklı görünebilirdi. Merkez kaç kuvveti çalışmayacağından ve yer çekimi kuvveti daha fazla olacağından okyanus suları kuzey ve güney kutbuna doğru kayacak ve ortada şerit halinde kara parçası kalacaktı. Tabi bu haritayı bir fantezi olarak düşünebiliriz.

Önceki makaleNehirde Yayın Balığı Nasıl Yakalanır?
Sonraki makaleKurtboğazı Barajı Gezisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here