Dünya’daki En Ünlü Hayalet Şehirler

711
0

Terk edilmiş şehirler ve yasaklanmış şehirler her zaman insanlar tarafından merak konusu olmuştur. Neden hayalet şehir haline döndüğü efsaneler yaratmıştır. Her zaman neden sorusuna ayrıca nasıl sorusunu da eklemek gereklidir. Dünyada bir çok boşaltılmış, yasaklanmış yada doğal nedenler ile hayalet şehre dönüşmüş yer bulunmakta.

Şimdi bazılarına turistik geziler düzenlenmekte yada tamamen kapatılmış hiç yanına yaklaşılmasına izin verilmemektedir. İlgi çekici özelliklerine göre bir kaç tane hayalet şehri sizin için sıraladım.

1Kolmanskop – Namibya

Güney Namibya da Luderitz ve Atlantik kıyısında limana yaklaşık 10 kilometre mesafede hayalet şehir. 1908 yılında bölgede elmas bulunması ile yerleşim başlamış. Evler, hastaneler, okullar çöldeki kumlar üzerine kurularak büyük bir şehir ortaya çıkmış.

İkinci dünya savaşından sonra iyiden iyiye bölgede elmas azalmaya başlayınca 1950 li yıllara doğru insanlar şehri tamamen terk etmişler. Çöl kumlarının üzerine kurulu yapılar ise zamanla rüzgarın etkisi ile kumların altına gömülmeye başlamış.

Hayalet şehir tabiri ne kadar ürkütücü olsa da Kolmanskop şehrinin havası ve kumların meydana getirdiği manzara inanılmaz şekilde ortaya çıkmış.

2Pripyat – Ukrayna

1986 yılında yaşanan ve hala etkilerinin devam ettiği Karadenizin diğer kıyısında Çernobil de meydana gelen nükleer kaza sonrası; bu tesislerde çalışan personelin yaşadığı Pripyat yerleşim alanı da kapatıldı. Tamamen Dünyadan izole edilen bölge şuan ise bilinen hayalet şehirlerinden en ünlüsü durumda.

Yasaklı bölge konumundaki şehir şimdi ise özel izinler ve özel kıyafetler ile ziyaret edilebiliyor. Bu geziler esnasında çekilen görüntüler ise kazanın yaşandığı zamanki durumu gözler önüne seriyor.

Okullarda sınıflarını hızla terk eden öğrenciler, hastaneler, evler her şey o anki gibi aynı şekilde orada durmakta. Yanlarına hiç bir şey almadan bırakıp çıkmış insanlar.

İlginizi Çekebilir:  Dünyaca Ünlü 7 Gezgin

21. yüzyıla girmemiz ile birlikte vandallar tarafından kaçak girişler nedeniyle yağmalanmaya başladı şehir. Ukrayna da yaşanan iç savaş ile buraya da saldırılar oldu. Bazı yapılar bu nedenle yıkıldı.

3Kadykchan – Rusya

Sovyetler Birliğinin dağılması ile bir çok terk edilmiş  küçük şehir de ortaya çıkmış. Eski hatıraları canlandıran yapılar ise şuan bir çok ziyaretçiyi çekmekte. Bunlardan birisi ise Kadykchan şehri. Devlet buradaki insanları başka şehirlere taşımış. Geride ise okullar, hastaneler, evler bıraktılar.

4Kowloon – Çin

Bütün kanunsuz işlerin bir yerde toplandığını düşünün. Dışarıdan insanların girmeye korktuğu, içeride bütün kanunsuz işlerin yapıldığı, güvenlik güçlerinin ise bir türlü bu mahalleye çözüm bulamadığı bir yer.

İngiliz işgalinde olan Hong Kong da Çin kuralları geçerliydi. Bu suç şehrinde suçlular tarafından güvenlik güçlerine karşı koyabilmek için bir karakol inşaa edildi. İkinci Dünya savaşı sırasında ise bu şehir Japonlar tarafından işgal edildi. Offf ne karışık bir hikaye oldu bu böyle.

Neyse; şehirde kumar, fuhuş, kokain, eroin, köpek eti servisi gibi bir çok imalathaneler iyice çoğaldı. Bunlara karşı hiç bir müdahale yapılmadı. Ve bu suçlu şehir 1993 yılında İngilizler ve Çinliler tarafından ortak şekilde yıkıldı.

Önceki makaleRusya Bağımsızlık Günü Havai Fişek Gösterisi
Sonraki makaleTisan Adasına Yolculuk!!!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here