Halk arasında kaya levreği yada minekop balığı olarak da bilinen Eşkina Balığı bütün denizlerimizde bulunmaktadır.

Yaşadıkları bölgelerden pek ayrılmazlar ve göç etmez gezmeler. Ölene kadar burada yaşarlar.

10-15 kilograma kadar büyüyebilirler. Yasal olarak beş kilograma kadar avlanılabilir. Akdeniz’de eşkina balığı popülasyonu azaldığı için avlanması yasaktır. Diğer denizlerimizde de sayılarında büyük düşüş yaşanmaktadır. Eti çok lezzetlidir. Ama asıl avlanma nedeni çok başkadır.

İnsanlığın en büyük problemlerinden biri olan böbrek taşı zorlu bir hastalıktır. Modern tedaviden hariç bir koca-karı tedavisi de vardır. Ama öyle tamamen iyi olmuş bir hasta ben pek bilmiyorum. Bu tedavi yöntemlerinden biri ise Eşkina Balığının beyninde bulunan iki küçük taş ile yapılandır.

Son zamanlarda büyük talep olduğu ve bu nedenle avlandığını görüyoruz. Eşkina Balığı Taşı adı altında satışlar yapılmakta, reklamlar yayınlanmakta ve tedavi yöntemleri anlatılmaktadır.

Böbrek taşı düşürme tedavisinde ne kadar etkili olduğu araştırmalık bir meseledir. Çok şükür benim böyle bir hastalığım yok fakat Eşkina Balığı Taşı ne kadar faydalı yada gerçekten böyle bir etkisi var mı bilemiyorum. Tıbbi açıklaması yok. Fakat taş nedeniyle avlanmasından dolay Akdeniz’de nesli tehlike altında olduğunu biliyorum.

Bilimsel açıklaması olmayan bir tedavi yöntemi yüzünden böyle değerli bir türün yok olmak üzere olması gerçekten üzücü bir durum. Üniversitelerimizin bu konuya bir an önce el atıp bu belirsizliği açığa kavuşturmaları ve eşkina balığını koruma altına almaları gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Sazan Avı Teknikleri Nelerdir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here