Fotoğraf Makinesi Çantası Nasıl Seçilir?

335
0

Fotoğraf makinesi çantaları, çeşitli fotoğraf ekipmanlarına uyacak şekilde tüm şekil ve boyutlarda olabilir.

Farklı tipteki çantalar fotoğraf makinenizin taşınmasını kolaylaştırmanın yanı sıra, kaliteli bir kamera çantası ekipmanınızın düşmesini, toz veya nemden zarar görmesini engelleyebilir.

İki çeşit çanta tipi vardır: Kompakt nokta vuruşlu fotoğraf makineleri için tasarlanmış olanlar ve daha büyük SLR fotoğraf makineleri ve objektifler için tasarlanan çantalar.

Piyasa farklı tiplerde ve boyutlarda çantalara kolayca ulaşmak mümkün. Belki bir tavsiye ile belkide deneyimleyerek en uygun çanta tipini belirleyebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Çanta Çeşitleri

Çanta tiplerine göre fiyat aralıkları değişmektedir. Tavsiyem biraz pahalı seçenekler ile ömürlük kullanımdır.

Kompakt Fotoğraf Makinesi Kılıfları

Bu çantalar sadece bir fotoğraf makinesi sığacak kadar küçük olabilir. Diğeri ise bir kamera, film, kablo veya cep telefonu gibi aksesuarlar tutacak kadar büyüktür.

Kapalı Hücre Köpük Kılıfları – Bu stiller, sert naylon veya polyester malzemelerle yapılır ve kameranızı korumak için yastıklıdır. Bazı aksesuarlar için ek fermuarlı bir cebi olabilir.

Termo Kalıplı Naylon Kılıflar – Bu sağlam, kalıplanmış kılıflar kapalı hücreli köpük kılıflara göre ezilmeye dayanıklı ve daha az hacimlidir. Ayrıca ekipmanınızı çizilmeye veya aşınmaya karşı korumak için yumuşak bir kaplamaya sahiptirler.

Deri Kılıflar – Deri kılıflar genellikle diğer modellerden daha az dolguya sahiptir, ancak naylon veya polyester versiyonlarından daha şıktırlar.

SLR Fotoğraf Makinesi Çantaları

Bu çantaların bazıları kompakt fotoğraf makinesi ekipmanları için kullanılabilir. Diğer tipler engebeli arazilerde dahi rahatlıkla kullanabilmek için tasarlanmıştır. Hepsi sağlam naylon veya polyester ile inşa edilmiş ve kapalı hücreli köpük ile doldurulmuştur. Çoğu kamera çeşitlerini barındırabilen ayarlanabilir dahili bölücülere sahiptir.

Dikdörtgen Çantalar – Bu çantalardan bazıları dahili iç bölücüler ayarlanarak kompakt video kamera taşıyıcıları olarak ikiye katlanabilir. Çoğu aksesuar için birden fazla cep ve taşıma için bir omuz askısına sahiptir.

İlginizi Çekebilir:  Doğada Cihazlarımızı Korumanın Yolları

Üçgen Çantalar – Bunlar bir SLR kamera ve merceğe uyacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğu film ve flash için yer vardır. Bu çantalar, çoklu taşıma seçenekleri için bir omuz askısı, kemer köprüsü ve üstte sapa sahiptir. Bazılarında göğüs kemeri var. Bazı stiller ekstra bir lens taşımak için yeterince büyük veya nemi korumak için hava geçirmez bir kapağa sahip olurlar.

Fanny Paketleri – Bu stiller arazide kullanmak için iyidir ve omuz çantaları olarak da taşınabilir. Bazılarında ekstra lensler için iki ayrılabilir yan kasa ve yağmur ve tozu dışarıda tutmaya yardımcı olmak için bir örtüşme fermuar bulunmaktadır. Bu paketlere rahatça erişilebilir. Bunlar, çekim yaparken veya objektifi değiştirirken, kullanışlı bir giriş-çıkış poşeti olarak ön tarafta kullanılabilirler.

Sırt çantaları – Bu çantalar; flaş, film ve aksesuarlara ek olarak iki SLR kamerayı ve yedi veya sekiz lensi taşımak için özel olarak tasarlanmıştır. İç ve dış ceplerin yanı sıra tripod veya ceket gibi ekstra ekipmanlara takılmak için sıkıştırma kayışlarına sahiptirler. Bazıları yüksek teknolojili süspansiyon sistemlerine ve yağmurdan ve neme karşı korumak için tüm hava koşullarına karşı korumalıdır. Sırt çantaları en iyi korumayı sunar ve seyahat ve diğer etkinlikler için çok sayıda fotoğraf ekipmanı taşımanın en rahat yoludur.

Ekstra Bilgiler

Birçok ciddi fotoğrafçı, lensleri, filmleri ve kamera gövdelerini taşımak ve düzenlemek için iki veya üç çanta kullanır.

Suyun etrafında çok fazla zaman geçirecekseniz, bir çantaya ek olarak ekipmanınızı korumak için su geçirmez bir çanta almayı düşünün. Basit bir  su geçirmez kuru çanta veya sert malzemeli su geçirmez çanta arasından seçim yapabilirsiniz.

Önceki makaleMis Gibi Turna Balığı Avı
Sonraki makaleDoğada Cihazlarımızı Korumanın Yolları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here