FujiFilm Aynasız Fotoğraf Makineler İle Ankara Sokakları

832
0

FujiFilm Aynasız Fotoğraf Makineleri Test Ettik

Geçen hafta FujiFilm firmasının Ankara tanıtım etkinliğinde bulundum. En yeni modelleri olan aynasız fotoğraf makinelerini her türlü ekipman ile birlikte Ankara sokaklarında özgürce kullanmamıza olanak sağladılar. Aynasız fotoğraf makineleri ele avuca sığan küçük şirin ve çok işlevli profesyonel makineler.

Pazar günü sabah erken saatte Ankara’da yeni açılan FujiFilm mağazasına gittim. Etkinliğe katılacak olan diğer arkadaşlar yeni yeni gelmeye başlamışlardı henüz. Herkes toplanınca eğitim salonunda küçük bir tanıtım ve kullanacağımız makinaların teorik eğitimlerini verdiler. Benim gün boyu kullanacağım model FujiFilm X-T1 siyah fotoğraf makinesi oldu. Ben genelde doğada yada mimari fotoğraflar ilgimi çektiği için geniş açı bir objektif ile başlamak istedim.

Eğitim Bitti Şimdi Çekim Zamanı
Eğitim Bitti Şimdi Çekim Zamanı

Mağazadan çıkınca ilk durağımız yakında bulunan Kocatepe Camisi oldu. Bize fotoğraf çekim teknikleri ile ilgili pratik bilgiler verecek olan fotoğraf sanatçısı Hüseyin Aldırmaz bizimle yakından ilgilenerek çok faydalı bilgiler öğretti. Kocatepe Camisine giden yol üzerinde bir çok fotoğraf çektim. Önce makinenin kullanımına alışmam gerekiyordu. Diğer markaların aynalı modellerine kıyasla bana biraz daha karışık ve zor geldi ilk başta. Çekim ayarlarını yapmak için farklı el hareketleri yapmak gerekiyordu ama Kocatepe Camisine gidene kadar alıştım.

Cami Avlusunda Perspektif Çalışması
Cami Avlusunda Perspektif Çalışması

Cami avlusunda mimari fotoğrafları nasıl çekmeliyiz? Perspektif nasıl olmalı? Kullanmamız gereken objektifi nasıl seçmeliyiz? gibi bir çok pratik bilgi verdi Hüseyin Aldırmaz. Yaklaşık 25 kişi aldığımız bilgileri uygulamaya başladık. Bu sırada ben başka bir objektif Fujinon 10-24 mm geniş açı kullanmaya başladım. Daha güzel fotoğraflar yakalamaya başladım.

Avluda Perspektif ve Mimari Çalışmaları
Avluda Perspektif ve Mimari Çalışmaları

Dış çekimler den sonra isteyenler cami içinde çekim yapmak için içeriye girdi. İçeride farklı açılar ve perspektifler yakalanabilir. Çok zengin objeler bulunmakta. Güzel fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz. Ben de harika çekimler yaptım tabi. Kocatepe de hep birlikte fotoğraf çekildikten sonra bir saat gibi ara verip dağıldık. Bu arada sokaklarda serbest fotoğraf çekimleri yapabildik.

İlginizi Çekebilir:  Tarihi Roma Hamamı Gezisi
Cami İçinde Çok Güzel Fotoğraf Çekimleri Yaptık
Cami İçinde Çok Güzel Fotoğraf Çekimleri Yaptık

Kararlaştırdığımız saatte Kurtuluş Parkı girişinde buluştuk. Burada obje ve profil fotoğrafları hakkında Hüseyin Hoca dan bilgi alacaktık. Gerçekten çok faydalı bilgiler edindik kendisinden. Bol bol pratik yapıyor olmamız bizim için bulunmaz fırsattı. Önce profil çekimleri hakkında eşsiz bilgiler aldık. Kaç şekilde ve nasıl profil fotoğraf çekmemiz gerekir öğrendik.

Kurtuluş Parkında Dış Çekim Çalışmaları Yaptık
Kurtuluş Parkında Dış Çekim Çalışmaları Yaptık

Daha sonra dış mekan çekimi hakkında bilgi aldık. Dış mekanda açılar ve mesafeler konusunda çalışmalar yaptık. Benim için önemli ve faydalı oldu. Çünkü ben genelde doğa ve mimari fotoğraflar çekiyorum. Herhalde bundan sonra daha iyi fotoğraflar çekebilirim.

Çekim Açıları ve Mesafeler Çalışması
Çekim Açıları ve Mesafeler Çalışması

FujiFilm’in bize ayırmış olduğu zamanın sonuna yaklaşmaya başladık. Gerçekten çok güzel bir gün oldu. Herkes inanılmaz yoruldu. Fotoğraf makinelerini teslim etmek için mağazaya gitmemiz gerekiyordu. Bazı arkadaşların gözü oraya kadar gitmeye kesmedi sanırım. Bir kaç arkadaş makinelerini mağazaya gitmeden teslim etti ve bizden ayrıldı. Yorgun argın mağazaya gittik yürüyerek ve makineleri teslim ettik. Başka bir FujiFilm WorkShop ta görüşmek dilekleri ile ayrıldık.

Kurtuluş Parkından Ayrılmadan Önceki Son Fotoğrafım
Kurtuluş Parkından Ayrılmadan Önceki Son Fotoğrafım
Önceki makaleRus Krepi Blini Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleBalık Köftesi Nasıl Yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here