En Gizemli 10 Antik Şehir

995
0

Dünya üzerinde tarih boyunca yaşamış olan insanlık; sayısız medeniyetler kurmuş bir o kadar da medeniyet tarihin tozlu sayfalarında kendine yer bulmuş.

Arkalarında ise sayısız eserler bırakarak ilerleyen zamanlarda insanlara ışık tutmuş merak edilenleri ortaya çıkarmıştır.

Ama günümüzde binlerce yıl öncesindeki medeniyetlerden kalma eserler gün yüzüne çıkarılmış fakat halen daha çözülememiş bilmeceler ile insanlık tarafından merakla araştırılmaktadır. İşte çözülememiş gizemini koruyan 10 antika harikayı derledim.

Mısır’da Bitmemiş Dikilitaş

Aswan Eski Mısır taş ocaklarının kuzey kesimlerinde henüz bitirilememiş olan Dikilitaş keşfedilmiş. Bitmemiş dikilitaşın yüksekliği yani yattığı yerde uzunluğu 42 metre.

Arkeologların tahminlerine göre dikilitaşın yapımı esnasında çatlak meydana geldi ve Firavun eserin yapımını yasakladı. Bu yüzden dikilitaşın bitirilemediği tahmin edilmekte.

Hindistan’daki Efsanevi Şehir Dwarka

Hindistan’ın batı kıyısında Canbay Körfezi açıklarında 35 metre derinlikte 24 km² lik bir alana yayılmış olan Dwarka en eski şehirlerden biridir. Araştırmacılara göre bu eski şehirin yaşı tahminen 5 bin yıl ile 10 bin yıl arasındadır.

Bilim adamlarını şaşırtan olay ise son buzul çağında şehir sular altında olduğu keşfidir. Buzların erimesine rağmen şehir hiç bozulmadan olduğu yerde kalmıştır.

İspanya’daki Menga Dolmen Mezarlığı

Menga Dolmen yani İspanyolca olarak Cueva de Menga 3 bin yıllık megalitik mezar höyüğüdür. İspanya’nın Malaga şehrinde Antuquera antik kenti yakınlarında bulunmuş.

32 taş bloktan inşa edilmiş olan dolmen toplamda 180 ton ağırlığa sahipmiş. Arkeologlar tarafından 19. yüzyılda açılıp incelendiğinde içerisinde yüzlerce insan iskeletine rastlanmış.

Malta’daki Antik Ggantija Tapınakları

Malta’da önemli kazı alanlarından biri olan Gozo adasındaki megalitik tapınak kompleksi. Milattan önce 3600 yılında Neolitik dönemde iki dev tapınaktan oluşmakta. Tapınakların çevresi 50 ton ağırlığında 5.5 metrelik taşlardan oluşturulmuş.

İlginizi Çekebilir:  Terk Edilmiş Tema Parklar

İçerinde doğurganlık ile ilgili heykeller bulunmuş ve doğurganlık kutlamaları için inşa edilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Bu dev taşlar ile inşa edilmiş tapınağı yine dev insanlar tarafından inşa edildiği düşünülüyor.

Japonya’daki Yonaguni Şehri

Japonya’nın Ryukyu Adaları güneyinde bulunan megalitik Yonaguni şehri sular altında bulunmakta. 1986 yılında Kihachiro Arataki adındaki dalgıç 25 metre derinlikte garip yapılar ile karşılaşmış.

Düz duvarlar, merdivenler, sütunlar ve anıtlar, pürüzsüz teraslar öylece orada durmaktaymış. Taştan heykeller ve bir çok nesne varmış. Deniz jeologları 15 yıllık bir araştırma sonucunda Yonaguni şehrinin yaşının yaklaşık 5 bin yıllık olduğunu ve 2 bin yıl önce deprem felaketiyle birlikte sulara gömüldüğünü tespit etmişler.

Meksika’daki Olmec Taş Kafaları

Aztekler ve Mayalar gibi Olmec’ler de tarihte önemli yer tutan kültürlerden biridir. Olmec kültürü milattan önce 200-400 yılları arasında Meksika kıyılarında var olmuş. Çok değerli sanatçıları ve heykeltıraşları varmış.

Bu uygarlık zamanında bir çok heykel, maske ve steller yapılmış. Ama en önemli sanat eserleri ise dev taş kafalarmış. Taş kafalardaki Afrikalılara benzeyen yüz tipleri günümüzde bir çok bilimsel topluluk arasında tartışmaya neden olmaktaymış.

Türkiye’deki Göbekli Tepe

Yaklaşık 6 bin yıllık olduğu tahmin edilen Göbekli Tepe dünyanın bilinen en eski kült yapı topluluğu olduğu söylenmekte. Şanlıurfa’da 1963 yılında bulunan yapının en büyük özelliği T şeklinde 12 dikilitaştan oluşmakta ve dikilitaşların arası taş duvarlar ile örülmüş.

Karmaşık yapı içerinde kilise gibi dini yapılar tespit edilmiş. Dikilitaşların üzerinde insan, kol, bacak, şekiller ve çeşitli hayvanların resimleri bulunmakta.

Fransa’daki Carnac Taşı

Fransa’daki komün topraklarındaki 3000 den fazla menhirs, dolmen ve tümülüslerden oluşan topluluk için bulunmakta olan Carnac taşı. Aslında üç farklı yapı topluluğu bulunmakta. Bunlar Le Menek, Kermario ve Kerlescan.

İlginizi Çekebilir:  Rusya'nın En Güzel Beş Şehri

Le Menek 1165 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde sıralı taşlardan oluşmaktadır.

Kermario 10 farklı taş tipi ve 1029 taş sütundan oluşan 1300 metre uzunluğunda taş topluluğudur.

Kerlescan ise diğerlerine göre daha küçük taş topluluğudur. 555 taştan oluşmaktadır, 800 metre uzunluğundadır ve 13 sıra halinde bulunmaktadır.

Kosta Rika’daki Dev Toplar

Nicoya Yarımadasında bulunan Dikvis nehrinin kıyısında bulunan alanda garip gizemler meydana gelmiş. 1930 yılından sonra tanesi 2 metreden büyük 16 ton ağırlığında 300 den fazla dev taş toplar bulunmuş.

Moai’de Paskalya Adası

Şili‘nin bir bölgesi Paskalya Adası, Pasifik Okyanusunun güneydoğusunda bulunmakta. Milattan önce 1250 ile 1500 yılları arasında yerel nüfus tarafından oyulmuş 887 adet dev monolitik heykel bulunmakta.

Gizemli olmasının nedeni en büyük heykel olan Moai nin 21 metre yükseklikte yaklaşık 160 tonluk ağırlıkta olması merak konusu.

GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Önceki makaleAlaçam Köyü ve Orman Mantarı Hasatı
Sonraki makaleSizin Havyar Seçiminiz Hangisi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here