Baraj gölleri çok geniş alanlar kaplamaktadırlar. Büyük su havzaları oluştururlar. Bu su havzaları bir çok doğal canlıya ev sahipliği yapmakta.

Gittiğiniz bu alanları dikkatli izlerseniz normal şartlarda göremeyeceğiniz vahşi hayvanlar ile karşılaşabilirsiniz.

Ben bulunduğum doğal alanları genellikle hiç bir ayrıntısını gözden kaçırmadan incelemekteyim hatta hızlarına yetişebildiğim zamanlarda fotoğraflar çekmekteyim.

Bazen benim yavaşlığım bazen fotoğraf makinem ile yaşadığım sorunlar bazen de vahşi hayvanların sürat ile hareket etmeleri engel olsa da genelde ne yapıp edip fotoğraf çekmeyi becerebiliyorum.

Geçen hafta sonu gitmiş olduğum bir havza da bir çok vahşi hayvan ile karşılaştım. Sadece hayvanlar değil bitki türleri ve daha küçük canlılar özellikle dikkatimi çekti. Kış aylarından çıkıp ilkbaharın sıcak havaları iyiden iyiye kemiklerimize işlediği zamanlarda uyuyan canlıların da yavaş yavaş ortaya çıkmalarına neden olması çok güzel.

Kullandığımız ekipmanların ve araçların işimizi kolaylaştırdığı bir dönemde doğanın derinliklerine kadar çok daha fazla ilerleyebiliyoruz. Dikkatimi çeken çanlılar dan biri “tırtıllar”. Ağaçlar üzerinde o kadar çok karşılaştık ki yeşil renkleri ve hareketleri ile sürekli karşımıza çıktılar.

Diğer bir canlı türü ise su üzerinde sürekli hareket halinde olan bazen avlanan ve bazen de uçan kuşlar oldu. Ördekler ve leylekler dikkat çekici şekilde karşımıza çıktılar. Özellikle kayalık bir bölgede sürekli uçan bir leylek ailesi benim en güzel fotoğraflar çekebilmem için büyük çaba göstermeme neden oldular.

Bir ara arkadaşlardan birinin kıyıdan suya tüylü bir hayvanın indiğini görmesi bizi bayağı heyecanlandırdı. Bir rivayete göre bu su havzası üzerinde su samuru olduğu söylenmekte. Bu rivayet aklımıza gelince o bölgede biraz pusuya yatıp belki tekrar görebiliriz diye bekledik. Ama maalesef tekrar karşılaşamadık.

Daha önce gittiğim avlaklardan farklı olarak bu merada inanılmaz sayıda su kaplumbağası ile karşılaştık. Bazen tek başlarına bazen de onlarca kaplumbağa bir arada kıyıda göze çarptı. Teknemizin onlara yaklaşması ile hepsi birden suya atlaması sanki kıyıdan kayaların parçalanıp suya döküldüğü hissi yarattı.

İlginizi Çekebilir:  2018-2019 Av Haritası (Avı Yasaklanan Türler)

Merak ettiğim husus ise bu kadar kaplumbağanın su havzasına faydası var mı yoksa dengesiz şekilde çoğalıp zararları var mı? Biraz araştırma yapmak istedim ama bu konu ile ilgili hiç bir araştırmaya rastlamadım. Belki bu yazımı okuyan su ürünlerinden bilgili bir kişi soruma cevap verebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here