Günübirlik Batum Gezisi

1718
0

Günübirlik Batum Gezisi

Her gezginin kesinlikle Gürcistan ile ilgili bir yazısı bir hatırası vardır. Herkes Gürcistan gezilerinin güzel taraflarını anlatmış. Ben farklı olarak bir günlük Batum gezimde yaşadığım olumsuzlukları anlatacağım. Herkes aynı tecrübeleri yaşamayacak bizim durumumuz farklı gelişti.

Gürcistana gitme fikri bir yıl önce gelişen bir olay. Tatil için Doğu Karadenize Artvin’e gittiğimiz için bir günlüğüne Batum’a geçmek istedik. Tesadüf Rusya’dan arkadaşım Andrey ve eşi tatil için Tiflis’e gelmişlerdi. Tarih belirledik ve buluşmak üzere sabah erkenden Sarp sınır kapısına gittik. İki ülke arasında bir saatlik farkı unuttuğumuz için onlar bizden önce gitmişler ve beklemeden Türk tarafına geçmişler. Bizde gidince tekrar karşı tarafa gitmek için kapıya yöneldik.

batum-06

İnanılmaz kalabalık insanlar birbirlerini iterek ilerlemeye çalışıyorlar. Kucağımda o zaman bir yaşında olan kızım Sofiya, eşimin elinde küçük bir çanta ve bebek arabası kalabalığın içine daldık. Kucağımda çocuk olduğu için güvenlik görevlileri sürekli ön tarafa geçmemizi istiyor bize öncelik tanımaya çalışıyordu. Genelde Türk vatandaşları hiç oralı olmuyor hatta önümüze geçmeye çalışıyorlar fakat Gürcü vatandaşları ise bize yol veriyor, bebek arabasını elden ele ön tarafa götürmeye çalışıyorlardı. Niye bizim vatandaşlarımız bu kadar düşüncesiz bencil davranıyorlar anlamış değilim. Kız kardeşim ise araba ile geçeceği için onunla iki saat sonra buluşabildik. Sonunda geçebildik ve karşı tarafta kafelerden birinde oturduk. Andrey’in Gürcü arkadaşI ile birlikte oturduk ve bir şeyler atıştırdık meşhur Gürcü birasından içerken de kız kardeşimi bekledik.

Dikkatimi çeken en önemli hadise Batum ve Hopa arasındaki hava ve iklim farkı. Bu kadar fark kısa mesafede çok ilginç bir durum. Gürcistan’nın mimari yapısı Rusya’ya çok benziyor. Bildiğim yapılar olduğu için çok ilgimi çekmedi. Zaten bizim oraya gidiş amacımız bir iki saat gezeriz sonra markete gider alacağımız malzemeleri alır çok geç olmadan Hopa’ya döneriz.

batum-02

Andrey ve Gürcü arkadaşı bizden ayrıldılar. Biz beş kişi şehir merkezinde arabayı bırakıp sokaklara daldık. Yanımızda iki tane Rus olunca istediğin her yere sorarak gitmek çok kolay oluyor. Amacımız yakınlarda büyük bir market bulup hızlıca alışveriş yapıp sahile inmek. Ama market bulmak ne mümkün. Galiba Batum’da sadece bir tane büyük market mevcut herkes aynı yeri tarif ediyor.

batum-01

“Yukarı doğru düz gidin, büyük caddeden sola dönün karşınız çıkacak.” Bir türlü sokaklar bitmedi ki caddeye çıkalım. Bayağı mesafeden sonra marketi bulabildik ama öyle çok büyük bir yerde değilmiş. İçeri girince daha büyük hayal kırıklığı yaşadık. Aradığımız hiç bir şeyi bulamadık elimiz boş çıkmak zorunda kaldık. Dönüş biraz daha kolay oldu. Bu sefer gezerek yürüyor, çevreyi inceliyor Batum’u normal olarak görme fırsatı yakalıyorduk.

batum-04

Görme fırsatı yakaladık ama bizim acemiliğimiz önemli yerlerin, binaların isimlerini öğrenmek aklımıza gelmedi. Yollarda insanlar Türkçe ve Gürcüce konuşuyor. İki millet bayağı kaynaşmışlar birbirlerine. Bayağı yer gördük ama ismi ne diye sorarsanız hiç birini bilmiyorum. Ama tam bir turizm şehri olmuş. Casinolar, plajlar, barlar, discolar ile düzenli bir şehir görünümü var. Karadeniz erkeklerinin çoğu şimdi Batum’u mesken tutmuş durumdalar.

batum-07Yavaş yavaş eve dönüş vakti geldi. Çok ilginç bir yer, başka da market göremedik bir türlü. Ellerimiz boş olarak yurda dönemeyiz. Tecrübelerim ile sabit belli markalarda votka almam gerekli ama yok yada biz bakar kör olduk. Biraz sahile inip havayı kokladık ve arabamıza doğru yol aldık.

batum-03Yola çıktık ve hava limanını geçtikten sonra bize tarif edilen akaryakıt istasyonunda yakıtımızı doldurduk. İstasyon içerisinde büyük bir market vardı ve o kadar yolu boşuna yürüdüğümüz için üzüldük. Aradığımız her şey mevcuttu ve alışverişimizi yaptık yolumuza devam ettik. Asıl olay gümrükte yaşandı. Prosedürleri incelemeden gittiğimiz için aldıklarımız dan bir kaç tanesini gümrük memurlarına tutanak ile kaptırıverdik. Yorucu oldu çok yorulduk ama Batum’u da görmüş olduk.

Önceki makaleTarihi Dolishane Kilisesi
Sonraki makale9 Mayıs Rusya Bağımsızlık Günü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here