Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

3120
0

Kış aylarında balık yemek istediğimiz zaman milletçe aklımıza ilk gelen balık çeşidi hamsidir. Hamsinin kültürümüzde çok büyük bir yeri vardır. Adına şarkılar, türküler yapılmıştır. Özellikle Karadeniz Bölgemizde çok değişik tarifler mevcut.

Bu tarifleri diğer yazılarımızda detaylı şekilde sizler ille paylaştık. Bu tariflerden bir diğeri Hamsili Pilav Nasıl Yapılır? Öğrendiğimiz tattığımız ve gördüğümüz yeni tarifleri sizler için tekrar paylaşacağız.

Hamsinin yapılışında en pratik yöntemlerden biride tavada pişirilmiş olanıdır. Şimdi hamsinin yapılışına bir bakalım. Yemek tarifleri nasıl yapılır?

İlginizi Çekebilir:  Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

  • 1 Kilogram Hamsi
  • 1 Tatlı Kaşığı Tuz
  • 1 Su Bardağı Mısır Unu
  • 1 Çay Bardağı Ayçiçek Yağı

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Hamsi seçerken mutlaka taze olmasına dikkat edin. Taze hamsi kızartma yaptıktan sonra evin içinde koku bırakmaz. Taze olmasını hamsinin dış yüzeyinin ve gözlerinin parlak olmasından anlayabilirsiniz. Elinize aldığınızda dik durur. Eti yumuşak olmaz.

Hamsileri ayıklarken bıçak kullanmanız gerekmez. Başlarını elinizle kopardıktan sonra işaret parmağınızla içini temizleyerek çıkarın.

Başları temizlenmiş hamsileri yıkayın ve bir süzgeçe alın. Balıkları yıkadıktan sonra sularını süzmek için sadece balık için kullanmak üzere bir süzgeç edinebilirsiniz. Balıkların üzerine tuz serpiştirin ve harmanlayın. Sularının süzülmesi için bekletin. Mutfak tezgahının üzerine temiz bir kağıt serin ve üzerine bir bardak kadar mısır unu koyun. Dilerseniz beyaz un da kullanabilirsiniz ancak mısır unu daha lezzetli olacaktır.

Hamsileri teker teker una bulayın. Unun hamsilerin içine bulaşmamasını sağlayın. Bu nedenle tek tek unlama tavsiye edilmektedir. Balık tavasına yarım çay bardağını geçecek kadar ayçiçek yağı dökün. Balık kızartmak için en uygun yağ ayçiçek yağıdır. Yağ kızdıktan sonra ocağın altını kapatın ve hamsileri tavaya kuyrukları ortada kalacak şekilde dizin. Daha sonra ocağın altını yeniden yakın. Eğer siz hamsileri dizerken bir yandan da ocağın altı açık kalırsa ilk dizdikleriniz pişecek, son olarak tavaya koyduklarınız ise çiğ kalacaktır. Ocağınız da fazla hararetli değil orta derecede yanıyor olsun.

Hamsilerin altta kalan kısımlarının kızarıp kızarmadığını kontrol etmek için üst kısımlarının renginin hafifçe değişmesini ve kuyruklarının da hafifçe çıtır olmasını bekleyin. Hepsini aynı anda çevirebilmek için tavanın boyutuna göre düz bir kapak kullanın. Hamsilerin üzerine kapatın. Tavanın içindeki yağı çevirirken dökülmemesi için bir kaseye tavanın kenarından süzdürün. Tüm hamsileri kapağın üzerine alın ve pişmemiş tarafını tavaya koyun. Üzerine kasedeki yağı yeniden ekleyin. Çevirdiğiniz hamsileri daha kısık ateşte pişirin. Zaten sıcak oldukları için de daha kısa sürede pişeceklerdir.

Eğer balıkları çevirmek için düz bir kapak kullanıyor iseniz hem bir seferde hepsini çevirmiş olursunuz hem de balıkları bölmeden bütün halde çevirebilirsiniz. Kızarttığınız hamsileri havlu kağıt üzerine alarak fazla yağını süzdürün ve servis edin.

Not:

Hamsi ile birlikte patates salatası ya da yeşil salata servis edebilirsiniz.

Eğer evinizde düzenli olarak balık tava yapıyor iseniz balık için her seferinde aynı tavayı kullanırsanız ve bu tavayı sadece balık yapmak için kullanırsanız, aynı tavada yapacağınız başka yemeklerle kokularının karışmasını engellersiniz.

Balık tavasının yüzeyi ne kadar geniş olursa o kadar çok balık alacaktır. Geniş yüzeyli ve düz kapağı bulunan ve balık tavası olarak adlandırılan tavalardan edinmenizi tavsiye ederiz.

Önceki makaleTerk Edilmiş Tema Parklar
Sonraki makaleRusya’nın En Güzel Beş Şehri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here