Her balık avında kullanılabilecek farklı yapılarda farklı ebatlarda olta kamışları ve bu oltalar ile kullanabileceğimiz çeşit çeşit takımlar bulunmaktadır.

Hangi balık avında hangi olta takımını seçmeliyim diyorsanız bu yazıyı dikkate alabilirsiniz. Olta çeşitlerini merak ediyorsanız Olta Kamışı Çeşitleri nelerdir? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Alabalık

Alabalık genellikle küçük, hafif kaşık ve sahte yemlerde at çek tarzı avlanır. Bu sebeple Spin kamış diye tabir edilen 5-30gr arasında atarları olan ince ve hassas kamışlar tercih edilir.

Avlanacağınız bölgedeki alana göre 210-330 cm arasında ve genellikle 2 parçalı kamışlar veya Fly Fishing yöntemi için özel üretilmiş kamışları ve makineleri kullanabilirsiniz.

Sazan

Sazan balığı her olta balıkçısının kesinlikle avladığı türlerden biridir. Avlanması en keyifli türlerdendir. O kadar çok avlanma yöntemi var ki hepsi için ayrı ayrı takım yapmak gerekebilir.

Ülkemizde uygulanan iki yöntem en çok tercih edilenleridir. İlki şamandıralı yöntemdir. Değişik boylarda, tiplerde yada ağırlıklarda şamandıralı takımlar vardır. İkinci yöntem ise dip oltası çeşididir.

Bu yöntem için de çeşitli takımlar kullanılabilir. Her yöntemde ise kullanılan yemler genelde aynıdır. Haşlanmış mısır, özel hazırlanmış hamur, ekmek içi, küspe yada İngiliz oltacıların genellikle kullandığı bir yöntem ile avlanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  İngilizlerin En Çok Kullandığı Sazan Yemleme Teknikleri Nelerdir?

Turna ve Sudak balığı avı

Turna kıyıdan kaşık ve sahte yemle avlanacak ise ucu çok kalın olmayan, atarı 40-80gr civarında olan 300-350cm civarında olan kamışlar tercih edilmelidir. Kamışın ucunun esnek olması kaşığı veya suni yemi daha güzel hareket ettirmenizi sağlayacağı için çok kalın ve hassas olmayan kamışları tavsiye etmiyoruz.

Tekneden veya bottan avlayacak isek 2 parçalı veya teleskopik fakat kısa boylu 180-270cm arası boyutlarda ortalama 20-60gr atar değerleri olan kamışları tercih etmeliyiz.

Lüfer – Çinekop – Palamut balığı avı

Akıntılı yerlerde ağır kurşunla kıyıdan uzağa atış yaparak avlanıyorsak 100-200gr arasında atarlı 350-440cm arasında boylarda olan kamışları tercih etmek gerekir. Genellikle Surf tip kamışlarda bu av tipinde kullanılmaktadır.

Kıyıdan çok uzağa atmadan kaşık veya sahte balık ile avlanıyorsak 50-75gr atarlı esnek ve boyu 300-330cm civarında kamışlar daha uygun olacaktır.

İstavrit – Kroçe avı

75-150gr arasında atarlı kamışları tercih etmek gerekir. Genellikle Surf kamışlarda bu av tipinde kullanılmaktadır. Atarı çok fazla olan ve hassas olmayan kamışlar balığı hissetmemizi zorlaştıracağı için tavsiye etmeyiz. Atacağınız maksimum kurşun ağırlığını da dikkate alarak en hassas kamışı tercih etmeye çalışın.

Kıyıdan yemli deniz balığı avı

Karagöz, Çupra, İzmarit gibi balıkları avlayacaksanız 30-100gr civarında atarı olan ucu balık vurduğunda hissedebileceğiniz oranda hassas olan boyu 270-330m arasında olan teleskopik kamışları ve 2 parçalı kamışları tercih etmelisiniz. Eğer Levrek, Lüfer, Kofana, Kalkan gibi daha büyük ve güçlü balıkları avlıyorsanız atar değerleri 100-200 gr arasında olan daha güçlü kamışları tercih etmelisiniz. Surf kamışlar bu av tipinde daha uygun olur.

Tekne ile deniz balıkları avı

Tekneden avlanırken rahat hareket edebilmek ve başkalarını rahatsız etmeden avlanmak için 180-240cm arasında kısa boylu, teleskopik veya 2 parçalı kamışları tercih etmelisiniz. Avlayacağınız balıklar küçük ise ince uçlu hafif ve 20-60gr civarında atarlı kamışlar, balık büyük ise daha yüksek atarlı, daha kalın ve güçlü kamışları tercih etmelisiniz.

Kılıç – Akya – Orfoz – Lahos gibi büyük balıkların avı

Bu tip balıklar tekneden avlandığı için çıkrık makinelere tek parça veya 2 parçalı güçlü çıkrık kamışları kullanmalısınız. Normal makine ve kamışlarda da üst seviye en güçlü modelleri bu avlarda kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here