Hangi Sahte Yem Kullanılır?

2905
0

Her yiğidin yoğurt yeme şekli farklıdır. Yada avlağın yada avın davranışlarına göre davranmak gerekir. Aslında hepsini uygularsan belki daha başarılı olursun. Tamamen senin seçimin olduğunu biliyorsun.

İlk defa gittiğin avlağı tanıyan birinden fikir alırsın yada doğaçlama hislerinle hareket edersin.

Silikon sahte, maket, kaşık yada mepps bir çok seçenek var. Herkesin çantasında eminim bütün yemlerden mevcut. Belki de bazılarını hiç kullanmamış olabilirsiniz.

Hangi Sahte Yem Hangi Balık Avında Kullanılır?

Ama bir gerçek var ki son zamanlarda maket yem kullananların sayısı daha fazla. Nedeni ise seçeneğimizin daha fazla olması ve gerçekçi olmaları.

Silikon Sahte Yemler

Değişik renkler, değişik boylar ve değişik şekillerde olmaları kullanma oranını arttırıyor. Ucuz olmaları ise tercih edilme nedenlerinden. Genelde tatlı sularda her türlü avda kullanılabilirler. Kullanım amaçları çok fazladır. Özellikle beyaz renkli olanları berrak sularda çok fazla iş görmektedir. Karanlık sularda ise fosforlu modeller tercih edilebilir. Turna, sudak, levrek vb. balıkların avlarında kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Silikon Sahte Yem Nasıl Yapılır?
İlginizi Çekebilir:  Silikon Yemle Balık Avı Teknikleri

Metal Kaşık Yemler

Eskiden beri tecrübeli olta balıkçılarının tercih ettiği bir yemdir. Güneşli havalarda parlayarak ve su içinde ortaya çıkardığı aksiyonlar cezbedici özelliğidir. Farklı boyları ve desenleri vardır. Numaraları ve ağırlıkları ile belirlenir. Uzak atışlar rahatlıkla yapılabilir. Kıyıdan avlanan balıkçılar daha fazla tercih eder. Fakat eskisi gibi rağbet görmemektedir. Turna ve sudak avlarında kullanılabilir.

Mepps Yemler

Genelde sığ avlaklarda ve küçük balıkların avlarında kullanılır. Kaşık yemlere göre daha hafifler. Yine numaralarına göre ayırt edilirler. Alabalık ve levrek avlarında tercih edilirler. Dere gibi küçük sularda güzel işler yapar.

Maket Yemler

Artık yemler arasında ayrı bir sektör haline geldi. Balıkların birebir kopyası olarak üretilmektedirler. Bu yemler için büyük ARGE çalışmaları bile yapılmaktadır. Şu sıralar herkesin tercih ettiği yemdir. Sağlam ve aksiyonları fazladır. Yüzeyden, dipten, zıplayarak gelen, ağır, hafif, sesli vb. aksiyonlar yapabilirler. Trofe balık avlar yapmak için ideal yemlerdir. Fiyatları çok değişkendir. Çok ucuz ve çok pahalı olabilir.

Önceki makaleHangi Kafa Lambasını Seçmeliyim
Sonraki makaleShimano X-Shield Stella SW Olta Makinası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here